Спасяват бебето 7 дни след раждането

Спасяват бебето 7 дни след раждането | StandartNews.com

Между 700 и 800 са децата със сърдечни малформации на година. Половината от тях имат нужда от спешни или неотложни операции. Единственото място у нас, където могат да ги получат, е Клиника по детска кардиология и кардиохирургия в НКБ. "В момента в реанимацията ни има дете на един ден, то тежи 2 кг и само операция може да му спаси живота, казва нейният ръководител д-р Стоян Лазаров. От миналата година клиниката е включена и в европейския регистър по детска кардиохирургия. Резултатите сочат, че работата на нашите лекари е еднаква с тази на колегите им в чужбина.

------------------
Около 170 са диагнозите, при които има сърдечни малформации при децата. Те се делят на две основни групи - пациенти, при които има препълване на белите дробове с кръв, или такива с недостиг на кръв в белия дроб, обяснява д-р Лазаров. Тези състояния се получават, защото има някакъв дефект в сърцето или по пътя на кръвта тя не може да достига, където трябва.
Децата, при които има недостиг на кръв в белия дроб, нямат и достатъчно кислород във всички тъкани. Те се познават лесно, защото се раждат с променен цвят на кожата - син. Тези състояния се наричат цианотични, или сини пороци. Голяма част от тях

изискват незабавно лечение

в рамките на първите седем дни от раждането. При останалите операцията може да се отложи само с няколко месеца.
Една от най-тежките патологии сред сините пороци е транспозицията на големите артерии. В клиниката в НКБ са минали над 150 такива деца за 20 години. Тук имам дори снимка на 18-годишно дете, което страдаше от тази диагноза, сега е практическо здраво, казва д-р Лазаров. Под снимката момчето е написало и посвещение на лекарите, които са му помогнали да живее. То е перифраза на стих на Атанас Далчев: Благодаря ти, че не ме остави да загина, преди да съм живял.

Втората голяма група на малформациите е тази със свръхголям обем кръв в белия дроб. При тези деца сърцето е по-голямо, а белият дроб е препълнен с кръв, обяснява д-р Лазаров. Въпреки че те изглеждат здрави и розови - не са. Кръвта при тях се окислява допълнително и пациентите дишат много често, имат сърдечна недостатъчност, което им пречи да растат, да се хранят добре, да наддават. Тези деца често имат и дихателни проблеми. Те могат да се оперират до няколко месеца, а в отделни случаи по-късно - до 3-4 години. Обикновено тези проблеми се хващат от лекарите по шума на сърцето и от факта, че не растат бързо.

Причините за вродените сърдечни малформации са генетични фактори и работата в опасна за плода среда. Ако майката е работила в тежката химическа индустрия, когато се формира сърцето на плода в първите седмици на бременността, може да настъпи такава аномалия, казва д-р Лазаров. Рискът се увеличава и когато в рода на бъдещите родители е имало подобно заболяване. Тогава задължително

се прави генетично изследване

Риск има и ако майката се разболее по време на бременността от морбили, други инфекциозни заболявания или дори от банална настинка. Зависи какви медикаменти взема при лечението, казва д-р Лазаров. Пушенето, пиенето и наркотиците също са рискови фактори за появата на подобни дефекти у бебето. Ако жената има риск към раждането на дете с малформация, трябва да отиде при детски кардиолог, който е и фетален ехокардиографист. При изследването ще се види дали има малформация и какава е тя. Ако е несъвместима с живота или има много висок оперативен риск, може да се предложи аборт. Или да се планира оперативното лечение след раждането, съветва д-р Лазаров.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай