Невиждана секира увисна над главата на шофьорите у нас. Чака ги запор на заплатата, ако се приеме идеята неплатените глоби да минат в ръцете на частни съдебни изпълнители.
Неплатени глоби, наложени от КАТ, може да докарат на нарушителите и запор на банковите сметки. Предложението е към мярката да се прибягва само при шофьори с многократни провинения, които упорито отказват да плащат дължимото.
Дисциплиниращ ефект
От Камарата на частните съдебни изпълнители (КЧСИ) подчертават, че включването им в процеса на събиране на глоби по Закона за движение по пътищата ще има не само финансов ефект, но и силно дисциплиниращо въздействие върху системните нарушители.
КЧСИ от години настоява за сътрудничество с МВР и Пътна полиция по няколко ключови направления, като възлагане на събирането на неплатени глоби на ЧСИ, осигуряване на достъп до информационната система на КАТ, възможност за електронно вписване на запори и служебно спиране от движение на запорирани МПС.
Според Камарата, тези мерки ще доведат до значително повишаване на събираемостта на наложените санкции и ще подкрепят усилията за справяне с т. нар. “война по пътищата”.
Държавата е затруднена
Примери от практиката сочат, че държавата е изключително затруднена в събирането на глоби - още през 2017 г. НАП отчита над 66 млн. лв. несъбрани санкции, като повече от 40% са на стойност до 50 лв. Принудителното събиране на такава сума чрез държавен ресурс излиза около 300 лв. и може да отнеме до 3 години. Половината от наложените глоби стигат до принудително изпълнение, което е скъпо и неефективно за бюджета.
Предложението на КЧСИ предвижда камарата да поеме безвъзмездно събирането на глобите от системните нарушители, без разход за държавата. Разходите ще се покриват изцяло от длъжниците - практика, доказала се в партньорства с редица други държавни институции.
От Камарата настояват също за промени в Наредба №I-45 от 2000 г., с които да се даде възможност за служебно спиране от движение на автомобили, обект на изпълнение, по искане на съдебен изпълнител.
Незабавен ефект върху поведението на шофьорите
Според КЧСИ навременното изпълнение на тези мерки би имало незабавен ефект върху поведението на водачите и спазването на закона. Данните показват, че много от нарушителите продължават да шофират без последствия, тъй като санкциите им не се събират навреме. Това създава усещане за безнаказаност и насърчава още по-рисково поведение на пътя.
Чрез възможността за директен достъп до данни и прилагане на бързи принудителни мерки, като запори и спиране от движение, ЧСИ могат да осигурят реален натиск върху длъжниците, без забавяне и без излишно обременяване на държавния апарат.
Преди известно време КЧСИ изпрати ново писмо до министъра на вътрешните работи с копие до премиера и финансовия министър, в което се подчерта готовността на камарата да подпомогне държавата в борбата с пътния травматизъм.
Без средства от хазната
В него бе представена и Електронната система за разпределяне на изпълнителни дела на публични взискатели (ЕСРИДПВ), която значително ще улесни процеса. От камарата изрично подчертават, че няма да се търсят средства от бюджета, а всички разходи ще бъдат поети от самите длъжници.
От КЧСИ са заявили готовност за съдействие и посочват, че институциите продължават да игнорират възможности за ефективна реформа, която не изисква допълнителен финансов ресурс, но има потенциала да доведе до реални резултати - както в събираемостта на публични средства, така и в опазването на човешки животи.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com