Москов: ЕК ни дава €85 млн. за Спешна помощ

Москов: ЕК ни дава €85 млн. за Спешна помощ | StandartNews.com

Русе. "По същество сме си стиснали ръцете с ЕК за финансиране с 85 млн. евро за програмата за Спешна помощ", съобщи в Русе здравният министър д-р Петър Москов, цитиран от БГНЕС. Средствата ще се ползват за обмяна на автопарка, обмяната на Центровете за спешна помощ, които ще станат активни медицински звена с възможност за диагностика и за престой до 24 часа, промяна на спешните приемни в болницата, посочи министърът. "Остава единствено оформяне на детайлите от гледна точка на брюкселския език", обясни Москов.

Той коментира, че пътят за получаването на тези пари е бил дълъг, но вече е извървян и здравното министерство е буквално на вратата да започне да сключва обществени поръчки. Реформата в Спешна помощ вече има и първите резултати - наблюдава се повишен интерес на лекарите, а днес е станало ясно, че само в Спешна помощ в София има назначени 10 нови лекари.

Здравният министър обясни, че реформата в този сектор трябва да бъде завършена до 2020 г. Към момента не повече от 3 млн. български граждани имат достъп до спешна помощ, лечение и диагностика в рамките на 30 минути. При финализиране на цялата концепция, която е концепция на правителството, 7 млн. български граждани ще могат да имат тази възможност, каза още д-р Москов.

Нов модел на държавно осигуряване за социално слабите

Той коментира и държавния ангажимент по отношение на здравнонеосигурените българи. В момента държавата осигурява пенсионерите, децата до 18 г., студентите, както най-бедните на база социалните помощи за отопление. "Ако вие сте от категория, различна от тези, но считате, че вашите доходи и вашия начин на живот не ви дават възможността да отделите пари за здравно осигуряване, тогава вие ще имате възможност да отидете в службата за социално подпомагане и активно да предявите тази си позиция. Службата ще направи своите пълни анкети и ще види през месеците, през които не сте се осигурявали, вие наистина ли не сте имали възможността да го направите - бил сте безработен, бил сте на Бюрото по труда, не ви е предлагана работа, която вие да откажете, доходите ви не са свързани с това вие да купувате и продавате по две коли годишно, или да ходите два пъти годишно на почивка. Ако вие имате действително статуса на реално социално слаб, държавата ще влезе в подпомагане да върнете здравноосигурителния си статус", обясни д-р Москов. Това е различен подход - да бъде идентифициран индивидуалният случай, да върви ежемесечно осигуряване, а не постфактум държавата да плаща разходите за лечението.

Касата ще плаща за добри резултати от лечението

Предложените законови промени по отношение на договорите, които Здравната каса сключва с лечебните заведения, са свързани с изваждането на търговията и връщането на медицината в българското здравеопазване. "В закона пише, че вие като платци ще имате възможността, през ясни критерии, не говорим за каприз, да давате оценка за удовлетвореността си от дадено лечебно заведение, от дадена болница. Това ще е част от причините и от решенията и аргументите Здравната каса на следващата година да сключи или да не сключи договор с това лечебно заведение и с каква част от него ще сключи, ако в него има звено, което има крайно лоши медицински резултати. За разлика от сега, когато касата е задължена да заплаща фактури на всеки, който лепне табелка болница или ДЦК. Ние променяме текста и казваме, че Здравната каса планира, изследва и закупува медицинска дейност от изпълнителите при най-добри условия за здравноосигурените, защото това е смисълът на касата", каза още д-р Петър Москов.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай