Лекуват рака с двойно облъчване

Лекуват рака с двойно облъчване | StandartNews.com

Националната специализирана болница по онкология е единственото място у нас, където в терапията срещу рака се съчетават двата основни метода на облъчване - перкутанното и брахитерапията. Това дава възможност да се лекуват ефективно хора в напреднали стадии с тумори на простатната жлеза, маточната шийка, белия дроб и ендометриален карцином, каза доц. Здравка Валерианова, директор на лечебното заведение. За съжаление пациентите в напреднал стадий на болестта у нас продължават да са много.

--------------------------------------------------

Над 1700 са новите случаи на година с рак на простата. Една трета от тях са в трети и четвърти стадий на болестта, а около 120 са без стадии. Това показват данните на Националния раков регистър. Точно за тези тежки напреднали случаи на заболяването е подходящо прилагането на смесено облъчване - с брахитерапия и линеен ускорител, казва доц. Веселина Първанова, началник на Клиниката по лъчелечение.

На седмица в болницата лекуват между трима и петима болни с този метод. Повече е невъзможно, защото всяка манипулация е свързана с малка оперативна намеса за поставяне на радиоактивните източници в простатната жлеза, обясни доц. Първанова. Радиоактивните вещества се поставят в специални игли. Те пък

се вмъкват в тъканта

на простатата чрез малък разрез, който се прави с местна упойка. Това позволява да се извърши много прецизно облъчване само на болните тъкани и да се пощадят останалите органи. Друго предимство е, че при самото облъчване се прави замерване и ако то е по-високо от допустимото, дозата се коригира. Това дава възможност да се запази максимално уретрата на пациента, обясни доц. Първанова. Точно тази прецизност на облъчването е основната разлика с другия метод - перкутанният, който се извършва с линеен ускорител. При него облъчването става външно - през кожата, и това засяга и здрави тъкани. При по-тежките случаи обаче се налага съчетание от двата метода. С линейния ускорител се облъчват лимфните възли, докато с брахитерапията се атакува директно огнището на рака. Броят на облъчванията зависи от стадия на болестта. При по-благоприятните случаи се прави един сеанс и няма нужда от хормонотерапия. Над 90% от болните след това

живеят повече от 10 години

Този принцип на двойно облъчване се прилага и при напреднал рак на маточната шийка. За съжаление гинеколозите не спазват стандартите за лечение и не пращат пациентките в напреднал стадий за облъчване, а ги оперират, каза доц. Първанова. Това обаче не е добре за жените, тъй като ефектът от операцията е по-малък в по-тежкия стадий на болестта. У нас от 1100 нови случая на година с тази диагноза над 350 са в напреднал стадий.

Брахитерапията се прилага и при напреднал рак на белия дроб. Тогава с нея се отпушват бронхите, които е запушил туморът. Също така този метод се използва при рак на ендометриума за пациентки, които имат противопоказания за операция. Такива най-често са жени с високо кръвно, диабет и др., казва доц. Първанова.

Започват и терапия с йод

В Националната онкологична болница в София съвсем скоро ще се поднови и терапията с радиоактивен йод. Отделеноето докоро беше в ремонт, но вече ще се лекуват по двама или трима болни на седмица. Терапията се прилага при рака на щитовидната жлеза и се предлага само на още 4 места в страната. Радиоактивният йод се дава на хората с малък туморен остатък след операция. Веществото се натрупва в болните клетки и след това се облъчват само те. Така се щадят максимално всички останали тъкани в организма.

Хващат метастазите с гама-камера от юли

Най-модерният хибриден апарат в страната ще започне работа през юли в Специализираната болница по онкология в София, каза още доц. Здравка Валерианова, директор на болницата. С гама-камерата ще се прави прецизна диагностика на първични огнища и метастази. Хибридният метод съчетава възможностите на функционалната нуклеарно-медицинска диагностика и анатомотопографския образен метод на рентгенова компютъртомография. Изследванията се архивират в PACS система и ще се използват от всички специалисти в болницата. Процедурите ще се покриват от здравната каса и достъпът на пациентите ще става с направление номер 8А, което се дава от специалист. До края на 2014 г. в болницата ще започнат работа и още два линейни ускорителя.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай