Брюксел да стане арбитър в Македония

Брюксел да стане арбитър в Македония | StandartNews.com

Драмата в Скопие е пример за рисковете при преяждане с власт

Това, което се случва през последните дни в Македония, е кулминацията на един дълъг процес и много анализатори призовават да се обърне внимание на събитията. Няколкото мандата на премиера Никола Груевски очевидно доведоха до абсолютно затягане на авторитарните тенденции в управлението на страната и превръщането й в държава, в която няма място за политически дебати и процеси в демократичния им смисъл. Записът, който опозицията извади, на разговор, в който премиерът Никола Груевски, ръководителят на разузнаването Сашо Миялков, вътрешният министър Гордана Янкуловска и други официални лица обсъждат прикриването на убийството на младия македонец Матрин Нешковски, възпламени отново кризата с нов интензитет.

Но основният проблем не са сблъсъците, а че сегашната система в Македония няма как да произведе някакъв по-конструктивен, по-градивен политически процес. Що се отнася до управлението, е ясно, че

до смяна на властта със сигурност ще се стигне

Не виждам как това правителство може да продължи да управлява с темповете, с които губи своята легитимност. Въпросът е вече как ще се стигне до избори и при какви условия. Ще има ли временно правителство, което да не изглежда като марионетка на ВМРО-ДПМНЕ? Ще има ли процес на изчистване на избирателните списъци и на легитимно организиране на избори? В Македония за жалост президентът няма достатъчно авторитетна позиция , така че да може да послужи за арбитър в тази задънена улица. Затова политическите партии, тези, които са на власт, и опозицията, трябва да могат да се договорят за условията на предварителните избори - как да се стигне до тях, по какъв начин да се прочистят избирателните списъци, как да се проведат изборите. А на този етап изглежда, че вътре в самата Македония няма достатъчно сили, които да искат такъв конструктивен изход от ситуацията. Според мен единственият начин да се стигне до предсрочни избори е тази ескалация да привлече вниманието на ЕС, който да се намеси и да накара упрвляващите да тръгнат към предсрочни избори.
В момента начинът, по който Македония се управлява, е далеч от демократичния подход и това е констатирано от много страни. В докладите на ЕК се изтъква, че в начина на управление в страната липсва политически диалог, че на практика

тайните служби и репресивният апарат контролират обществения живот

както и че няма свободни медии и за да правиш бизнес, трябва да си в близки отношения с правителството. В такава ситуация Македония наистина не може да има добро бъдеще. Страната се издържа основно от заеми и огромната част от заетото население работи в институциите на държавната и местната власт.
От краткосрочна гледна точка една дестабилизация не е добра, но тя трябва да доведе до излизане от тази задънена улица, трябва да доведе до възраждане на политическото начало в Македония. Но то няма да трае по-малко от шест месеца. Не мисля, че може да има предсрочни избори преди октомври по чисто технологични причини, свързани с организацията на такъв вот, с определянето на временното правителство и т.н.
За Балканите Македония е пример за това как един лидер може да консолидира, да съсредоточи в себе си прекомерна власт, която в крайна сметка да доведе една страна, която е единствената кандидатка на ЕС в Западните Балкани през 2015 г., до страна, която на практика в момента е извадена от списъка на интеграция.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай