Как две от висшите училища в България гледат на партньорството си с Хуауей България

От години Huawei Technologies България си партнира в с български висши учебни заведения в реализацията на съвместни проекти. Сътрудничеството дава възможност на студентите от университетите, които имат интереси в сферата на информационните и комуникационни технологии (ИКТ) да се възползват от стипендиантските и обучителни програми на компанията.
Предимствата на вузовете, с които Huawei си партнира са сред най-престижните университети в България, известни с техните богати списъци от направления и специалности, както и с големите успехи на своите студенти в областта на ИКТ и компютърните науки. В Huawei вярват, че технологиите и образованието вървят ръка за ръка, затова чрез партньорствата си с университетите подкрепят младото поколение, в което бъдещето на дигиталните технологии.
За предимствата от работата с Huawei, от връзката между бизнеса и образованието, както и за значението на ИКТ за бъдещето на младите хора свидетелстват ректорите на два български университета, към които стандарт се обърна за кратки интервюта – проф. Миглена Темелкова от Висшето училите по телекомуникации и пощи и проф. Даниела Тодорова от Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков“.
Проф. Темелкова, връзката между бизнеса и образованието е от ключово значение. Разкажете ни повече за възможностите, които предлагате на вашите студенти за контакт с големи компании и за да си намерят по-лесно работа след като се дипломират.
Във Висшето училище по телекомуникации и пощи партньорството с практиката е застъпено още във времето, когато университетът е институт, а впоследствие колеж. Днес обаче това партньорство се развива с изключителна интензивност. При нас част от обучението преминава в реална производствена и бизнес среда, т.е. нашите студенти се обучават директно в най-големите телекомуникационни, IT и технологични глобални лидери, какъвто безспорен лидер е и компанията Huawei. От друга страна, тези компании имплементират в образователния процес свои експерти, които обезпечават практическите и лабораторните занятия. Така студентите ни получават практически знания, умения и компетентност от хора, които реално работят като инженери и мениджъри в утвърдени корпорации. Най-важното обаче е, че студентите ни черпят опит от тези експерти от практиката и по този начин са напълно подготвени и адекватни на изискванията на пазара на труда. Така те се реализират бързо по специалността, която изучават още докато учат. Затова и 93% от нашите студенти работят още от втори курс в утвърдени и силни компании – безспорни пазарни лидери.
С всяка изминала година технологиите се развиват все повече и повече. Партньорства с големи технологични компании като Huawei помагат ли на учебните заведения да са в крак с времето?
Няма как да предоставяш качествено и адекватно на предизвикателствата на трудовия пазар образование, ако не си в крак с новите технологии и ако нямаш за партньор бизнеса. Това важи в пълна сила за висшето образование, защото то е системата, която най-много добавя стойност към икономическата устойчивост на компаниите, не само с кадрите, които произвежда, но и с практико-приложните си разработки, които директно се внедряват от бизнеса. Същевременно обаче цикълът се затваря и с директното участие на компаниите в обучението на студентите не само чрез преподаватели – експерти от практиката, стажове и практики, но и чрез директни инвестиции от тях във висшите училища.
Според вас каква роля ще играе дигитализацията оттук-нататък в живота ни?
Дигитализацията е вече навсякъде. Искаме или не, вече живеем в Индустрия 4.0. Дигитализират се публичният сектор, изписването на лекарства, учебният процес, производството… Интегрирането между традиционни науки и дигитални знания води до намирането на професиите на бъдещето, до създаването на иновациите на бъдещето. И тук е безспорната роля на технологични компании като Huawei. Тези компании, заедно с университетите, могат да привнесат технологичен потенциал в нови специалности, които интегрират знания, умения и компетенции от различни научни области. Тези компании имат своето място при изграждането на инженерите на бъдещето, защото и в медицината, и в транспорта, и в образователната система, и в публичния сектор са потребни инженери с дигитална и IT подготовка.
Как виждате всички тези усилия в практиката?
Представете си само полицая на бъдещето, когато повечето престъпления ще бъдат дигитални. Съвсем сигурно е, че разследващите органи на бъдещето следва да имат инженерна подготовка в областта на киберзащитата, киберразследването и киберсигурността. Представете си как би се извършила роботизирана медицинска операция, ако няма инженер по телемедицина, чийто фундамент със сигурност е дигиталната компетентност и подготвеност. Примерите могат да бъдат много и те все по-осезаемо ще ни затвърждават тезата, че технологични лидери като Huawei имат своето място и роля в изгражданите от университетите инженерни кадри.
Съвместната си работа с Huawei Technologies България оценяват крайно положително и във Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков“, където ИКТ са основен фактор в практиката на излизащите от там студенти. Затова свидетелства и ректорът проф. Даниела Тодорова.
Проф. Тодорова, транспортът и информационните и комуникационни технологии са все по-свързани и все повече свързват хората. Ще ни разкажете ли как това се случва във вашето висше училище?
Тази връзка неизменно и неизбежно съществува на много нива във всички видове транспорт. В сухоземния, за който във ВТУ „Тодор Каблешков“ се обучават специалисти, е на практика невъзможно функционирането както на железопътния, така и на автомобилния превоз без наличието на развити информационни, комуникационни и осигурителни системи, които да гарантират безпрепятственото и безопасно придвижване на хора и товари. Такива са например системите за управление на пътния трафик, системите за информация на пътниците в реално време, системи за видеонаблоюдение на гари и спирки, системите за проследяване местонахождението на превозните средства и много други. Дотолкова е невъзможно да водим нормален живот без тях, че ги приемаме за даденост и дори не се замисляме например как се управляват светофарите, как се изготвят разписанията на обществения транспорт, как се разминават влаковете.
А как използвате ИКТ в образователния процес?
Обучителният процес в нашия университет също дължи високата си ефективност на информационните технологии – разполагаме със система за онлайн обучение, учебните материали по всички дисциплини са достъпни в електронен формат, комуникацията между студентите и преподавателите извън учебните занятия е почти изцяло интернет опосредствана.
Има ли в България възможности студентите да придобиват знания и практически умения и извън университетите, да се докоснат до истинския свят?
Разбира се! Не просто има такива възможности, а и няма друг начин, освен връзката с реалния бизнес, студентите да се научат да прилагат на практика наученото в университета. Висшето транспортно училище се гордее с изключително широката си партньорска мрежа, която активно взаимодейства със студентите и им предоставя различни възможности – стажантски и стипендиантски програми, чрез кариерния ни център – директно предлагане на свободни работни позиции, участие на представители на предприятия в учебни процес с висока степен на ангажираност, независимо дали говорим за еднократно организирани прояви, или като хонорувани преподаватели. Тази връзка е безценна и ни позволява да кажем, че на практика няма безработни наши възпитаници, а много от нашите студенти започват работа по специалността си още преди да са завършили образованието си.
Съвсем наскоро подписахте меморандум за сътрудничество с голяма технологична компания – Huawei Technologies България. Как се отразява това на имиджа на вуза ви?
Преди всичко, това партньорство излъчва към студентите, а и към цялата общественост, няколко много важни послания. Първо, то е още едно потвърждение за неразрушимата връзка образование-бизнес-наука. Второ, израз е на нашата грижа студентите да имат досег до „истинския свят“ и то в лицето на една от най-големите високотехнологични компании в света. И трето, смятам, че установяването на партньорски отношения допринася за издигането авторитета и публичния образ и на двете страни.
Вуйчото на Ангел от Пазарджик проговори и разплака Бъ...
Бившият и бъдещ премиер на Словакия ще маха Шенген
Асен Василев каза тъжната истина на протестиращите ми...
Социолози разнищиха битката за кмет на София, чии са...
Борисов лично при Ердоган. Сватбата на годината в Тур...
Стана ясно кой стои зад атентата в Анкара, шокът е го...
Нидерландия се тресе, отрязаха много важен енергиен и...