Десет първи стъпки в Лондон

Десет първи стъпки в Лондон | StandartNews.com

В столицата на империята, над която слънцето не залязва, е събран целият свят

1. Вземете стик за селфи за Бъкингамския дворец

Ако сте за първи път в Лондон, няма как да пропуснете атракцията смяна на караула. Но пък и eдва ли ще пожелаете отново да присъствате на нея. Целият площад около паметника на кралица Виктория пред Бъкингам е препълнен с туристи. Най-голямата навалица е край оградата, зад която гвардейците извършват своите ритули. Бобитата и конната полиция въдворяват ред и предупреждават туристите да си пазят чантите, защото мястото е идеално за крадците. Какво става зад оградата обаче виждат само най-високите и онези, които са дошли час по-рано, за да заемат стратегически позиции. Сега разбираш, че не си бил прав, като си се присмивал на онези със стиковете за селфи, защото само те могат да направят снимки. Докато вътре гвардейците маршируват, откъм царските конюшни, които са в другия край на площада, с духова музика пристига новата смяна. При дъжд и слънце, в студ и пек, гвардейците носят прочутите си шапки от кожата на канадска черна мечка – високи 47,5 см, и тежки близо 3 кг., с метална верижка, която минава през брадичката. /Говори се, че са ги сменили с изкуствена кожа след протестите на еколозите/ Шотландци, ирландци, уелсци - различават се само по цвета на перото на калпака – червено, синьо, бяло и зелено, отляво или отдясно. Както и по разположението на копчетата на мундира.
Самият Бъкингамски дворец не е с впечатляваща архитектура и изглежда съвсем безлюден – туристите напразно гледат към прозорците с надеждата, че кралицата ще открехне перденцето и ще им помаха. За да не се надяват напразно, може да погледнат към покрива - ако там се вее флагът на Великобритания, значи тя не си е в къщи. Но ако видите нейното лично знаме, това е знак, че Елизабет ІІ си почива по домашному. И дори може да наднича зад пердетата.
На един площад разстояние са прочутите конюшни, които се помещават в доста впечатляваща сграда с високи стени и кулички. Коне не се виждат, но миризмата на плаца е красноречива. Пред вратите също пазят гвардейци, но с други шапки. Застанали мирно или на кон – те са любима атракция за туристите, които не пропускат да се снимат с тях.

2. Апетитните гъски в парка "Сейнт Джеймс"

Паркът "Сейнт Джеймс" влезе в забележителностите, задължителни за българския турист, с лебедите, които станаха герои в „Мисия Лондон". Белите птици, заедно с други видове гъски, патки, пеликани, водни кокошки и гълъби, си плуват по езерото в парка и са толкова доверчиви и свикнали да ги хранят, че ако си гладен чужденец в Лондон, няма как да не влезеш в сюжета, описан от Алек Попов. Пък и писателят май не си го е измислил, а е прочел във вестниците как гладни роми са изяли лебедите на Кралицата. Иначе любопитното е, че това място е било блато преди на крал Джеймс Първи да му хрумне да го превърне в зелен оазис. А първите пеликани са подарени от руския посланик още през 1664 г.

3. Адмирал и конски скелет на "Трафалгар Скуеър"

Този площад е главният в Лондон и впечатлява с много воинска слава. В центъра, обградена от четири лъва, е колоната на адмирал Хорацио Нелсън, командвал британската армада в битката при Трафалгар /1805 г./, в която е победена Наполеоновата флота. Нелсън е загинал, а трупът му e пренесен в бъчва с бренди. Погребан е с почести, а войниците изпили брендито след това, за да почерпят сили. Има мемориал на загинали британци и надписи за воинския дълг на жителите на Острова. В четирите краища на площада се издигат постаменти със статуи - на три от тях са Джордж IV на кон, генералите Чарлз Напир и Хенри Хейвлок, известни с победите си в Индия. На четвъртия е шокираща статуя на скелет, приличащ на динозавърски. От надписа става ясно, че това всъщност са костите на кон, а на предния му крак е прикачена видеолента, по която се движат индексите на фондовата борса. Идеята е на бившия кмет и настоящ министър Борис Джонсън. Иначе този постамент останал празен, защото парите не стигнали за четвърта статуя при изграждането на площада през 1820 г. Оттогава там всеки слага каквото му падне.

4. За 50 паунда ставаш член на Уестминстърското абатство

Новината от Уестминстърското абатство е, че за първи път в 1000-годишната си история приема нови членове за своята асоциация. Такава табела има на един от входовете му. Членският внос е около 50 паунда годишно, а отстъпките при пазаруване и осигурената покана за най-важните събития, провеждани в абатството, са само бонуси към благородната мисия. „Така ще подпомогнете бъдещето на най-великата църква", се обръща към бъдещите членове д-р Джон Хол, декан на Уестминстър. Туристите също подпомагат старината, която е обект на ЮНЕСКО. За разлика от безплатните национални галерии и музеи, тук за вход се плащат 20 паунда. Но пък срещу тази сума можеш да видиш къде са погребани най-първите хора в английската история. Абатството, където са короновани, венчавани и, в крайна сметка, намерили своето последно убежище, повечето британски монарси, респектира с уникалната си архитектура. Изграждането му на място, където е имало църква още през VII век, започва по поръчка на Едуард Изповедника, коронован през 1040 г. и около век по-късно канонизиран за светец. Готическата сграда е строена няколко столетия. Освен гробниците на крале и кралици, тук имат мемориали над 120 писатели, поети, учени, сред които Уилям Шекспир и Уилям Блейк, Джон Милтън, Джон Остин, Чарлс Дикенс, Исак Нютон. Драматургът Бен Джонсън пък е погребан прав в 22-футов гроб, каквото е било скромното му желание.
Абатството е и третият академичен център на Англия след Оксфорд и Кеймбридж.
Точно до него е парламентът и прочутият часовник Биг Бен.
А отпред, сред гъмжилото от туристи, шотландци в полички припечелват по някой паунд, свирейки на гайди парчета на AC/DC.

5. Катедралата „Сейнт Пол" и Брекзитът на Хенри VIII

Катедралата „Сейнт Пол" впечатлява не само с архитектура, но и с разкрепостеността на управата си. В седалището на епископа на Лондон не се притесняват от символите на други църкви и от модерното изкуство. В дните преди Рождество Богородично /8 септември/ там грееше в червено и златно православна икона на Божията майка. На самия празник пък бе представена мащабна видеоинсталация на художника Бил Виола, показваща как Мария носи тялото на Исус. "Сейнт Пол" бе включена и във възстановките на големия пожар от 1666 г., чиято годишнина бе отбелязана в началото на септември. Тогава изгаря и църквата на хълма Лъдгейт, където сега се издига катедралата. А тя е тържество на Англиканската църква, създадена след като Хенри VIII отхвърля върховенството на папата. Поводът за Реформацията е отказът на Ватикана да разреши развода на краля с испанката Катерина Арагонска и да позволи брака му с Ан Болейн. Но вероятно на амбициозния и вироглав монарх да му е писнало постоянно да се съобразява с капризите и щенията на папата. Така през 1534 г. е първият Брекзит на Англия, след като парламентът провъзгласява управляващия кралството монарх за глава на английската църква. И оттук насетне папата няма никакво влияние в Англия.
„Сейнт Пол" е построена е в периода 1675-1710 г. по проект на архитекта сър Кристофър Рен, който бил натоварен да възстанови Лондон след големия пожар. Задачата на архитекта била да създаде английски храм, който да съперничи на базиликата „Свети Петър" в Рим. И действително, куполът, макар и малко по-нисък – 110 метра, много напомня на папската църква.

6. Шапкари си броят гербовете на "Риджънт стрийт"

На "Риджънт стрийт" няма нищо случайно. Магазини на известни брандове, ресторанти, и клубове за избрани държат да подчертаят, че са тук поне от 100 г., което е написано на специални табели. Ако кривнеш в странична уличка, попадаш на шивашки и шапкарски ателиета, окичени с гербове – на дукове, барони, принцове или дори на самата кралица – които говорят: вижте кои са ни клиентите и си помислете дали сте достойни да ви ушием костюм или да ви направим шапка.

7. Да имаш апартамент в "Кенсингтън"

"Кенсингтън" е един от най-скъпарските квартали в Лондон. В едноименния дворец е живяла младата Виктория преди да стане кралица, принцеса Даяна, а сега е дом на престолонаследника Уилям и съпругата му Кейт. В южната част на квартала е музеят на Виктория и принц Албърт /V&A / - най-големият за приложно и декоративно изкуство и един от най-посещаваните. Наблизо е и Природо-научният музей – огромна сграда, в която можеш да откриеш цялото познание на западното човечество по естествена история, както и много от съществуващите и изчезнали видове. Още на входа се извисява огромен скелет на динозавър диплодок, а някои от експонатите са събирани от самия Чарлс Дарвин.
"Кенсингтън" също така е любимо място на нашенските баровци да си купуват апартаменти. Защото няма по-добра визитка за портфейла, възможностите и връзките от мълвата, че притежаваш имот в "Кенсингтън".

8. Ситито – свободата е в червените чорапи

То има претенциите да е финансовата столица на света. За разлика от останалата част на града, в който сградите са ниски, тук има небостъргачи, стъклени фасади, причудливи архитектурни форми - внушаващи респект към компаниите, които ги притежават. Всеки, който иска да стане част от Ситито, трябва да приеме неговите правила. А те започват с дрескода – бяла риза, черен, тъмносин или сив костюм за мъжете, бяла копринена блуза, черна пола тип молив и перлена огърлица за жените /които впрочем са значително по-малко в Ситито/. Но протоколът изглежда е забравил да уточни какъв трябва да е цветът на чорапите. И така е позволил своеволия. Затова под тесните крачоли на строгата униформа на мъжете закачливо се показват жълти, раирани, сини, розови, зелени и най-вече червени чорапи. Е, разбира се, в тон с кърпичката в горния джоб.

9. "Камдън" – шарен като Ейми Уайнхаус

Шарено, по-шарено, Камдън. Това е квартал в източната част, където навремето са били портите на града. Днес там има огромен лабиринт от пазари и заведения. Влезеш ли в него, се омайваш от цветове и аромати. Дъх на къри, масала, кардамон, кориандър, канела и карамфил се носят от малките павилиони, в които се приготвя улична храна от цял свят. Можеш да опиташ мексикански такос, индонезийско сате, венецуелски царевични питки, френски сирена. Разбира се, и традиционното английско fish&chips. Да потанцуваш в ритъма на Куба или да пазаруваш невероятни шарении от Индия, Шри Ланка, Китай, Непал. Хората, които посещават това място, са също толкова шарени – лилави и зелени коси, пиърсинги, тату, готик грим и прически. С две думи – скуката е забранена. "Камдън" е царството на винтидж модата. И не случайно тук има паметник на певицата Ейми Уайнхаус, която доста се е подвизавала в тукашните клубове. И беше цветна точно като "Камдън".

10. Бира и английски вицове в "Сохо"

"Сохо" е кварталът на забавленията. Смята се, че името произхожда от виковете на кралските ловци „Со-хо!" в двореца Уайтхол. В миналото тук са били червените фенери, сега сексиндустрията е лицензирана и доста прикрита. Процъфтяват театрите и клубовете, които са на всеки ъгъл. Големи филмови компании като „Уорнър Брос" имат тук офиси. Уютни пъбове привличат със звучните си имена – как да не изпиеш една бира в „Кучето и патицата" и да побъбриш с посетителите, облегнати на бара и разменящи си типично английски шеги за времето, Кралицата и международното положение? „Сохо" е и любимо място на чревоугодниците – в малките ресторантчета сервират вкусна и разнообразна храна. Тук е и "Чайна таун" – пешеходната улица „Джерард стрийт" е сърцето му. Няма как да не го познаете по алените пагоди и пушените патици, които висят по витрините на ресторантите и супермаркетите. Ако обаче искате да видите "Сохо" в пълния му блясък – елате тук вечерта.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай