Зоват за погром над българските културни клубове в Македония

ВМРО-ДПМНЕ предлагат закон, който ще попречи спорни имена да бъдат имена на сдружения

Зоват за погром над българските културни клубове в Македония | StandartNews.com

Властите в Република Северна Македония ако са честни, ще сложат като първа точка в дневния ред на заседанието на парламента предложените от опозицията изменения на Закона за сдруженията и фондациите, смята заместник председателя на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ Алексаднър Николоски.

В интервю за телевизия Сител Николоски заяви, че от ВМРО-ДПМНЕ предлагат закон, „който ще попречи спорни имена да бъдат имена на сдружения на македонски граждани, както на това и да се злоупотребява с правото на гражданите да се сдружават”, като това ще се отнася и за вече регистрираните сдружения.

Николоски поздрави Комисията за превенция и защита от дискриминация, която обяви,че сдружението „Иван Михайлов” в Битоля дискриминира гражданите в страната на национална и етническа основа, но допълни, че според него и в рамките на този закон има нещо, което властта не прави, а то е по отношение на това как се финансират тези клубове.

„Тези клубове не се финансират с от членовете си, нито директно от българската държава, чрез програма за подпомагане на националните малцинства. Те се финансират от фондация, която е собственост на изключително богат човек от България, чийто бизнес е в сферата на медицината, който дойде и в Охрид (на откриването на клуб „Цар Борис Трети”).  Ключовият въпрос е какво прави Агенцията за разузнаване, Агенцията за национална сигурност и финансовото разузнаване и защо не правят това, което е техен ангажимент – защита на конституционния и правен ред на страната. А по-голямо падение от тези териториални, езикови, културни претенции и съживяване на фашизма, не знам какво би могло да бъде”, каза Николоски, според когото д-р Милен Врабевски „не може да финансира такива сдружения, защото това е нелегално и защото директно посяга на основите на държавата”.

Според Николоски реакциите в България на канонизирането на Кирил Пейчинович за светец под името Св. Кирил Лешочки са доказателство за това, че „покрай Пейчинович искат да си присвоят и останалите възрожденци, а той е от онези, които поставиха основите на македонската държавност”.

В такива условия не може да има евроинтеграция, повтори тезата на опозицията Николоски.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай