Канада и Израел с остра реакция за решението на ЮНЕСКО

Канада и Израел с остра реакция за решението на ЮНЕСКО | StandartNews.com

Отава, Ерусалим. Канада няма да увеличи финансовия си принос за ЮНЕСКО за компенсиране на спирането на вноската на САЩ в отговор на приемането на палестинците за пълноправен член на организацията, предадоха световните агенции.

Канада в никакъв случай няма да отпусне допълнителни средства за покриване на бюджетен недостиг, който би настъпил в резултат на това решение. Страните, които гласуваха в подкрепа на молбата на Палестинската автономна власт трябваше да знаят какви може да са евентуалните финансови последствия от това решение", заяви канадският външен министър Джон Беърд.

Канада ще замрази бъдещите си доброволни финансови приноси в ЮНЕСКО, но ще продължи да изплаща задължителната си вноска от 10 милиона долара годишно, уточни Беърд.

ЮНЕСКО се издържа както от правно обвързващи финансови вноски от страните членки, така и от техни доброволни приноси. "Ние сме дълбоко обезпокоени от решението на ЮНЕСКО. Въпросът трябва да се обсъжда чрез преговори между двете страни (Израел и палестинците). Станалото не е в най-добрия интерес на Близкия изток и ние сме дълбоко разочаровани", заяви канадският външен министър.

В понеделник ЮНЕСКО прие палестинците за свой пълноправен член със 107 гласа "за", 52 въздържали се и 14 "против". Сред гласувалите против бяха Израел, САЩ и Канада. Веднага след това Вашингтон обяви, че замразява предвидено за този месец изплащане на 60 милиона долара. Мярката влиза в сила автоматично, тъй като закон в САЩ забранява на Вашингтон да финансира агенция на ООН, която би приела палестинците за свой пълноправен член.

Преустановяването на американското финансиране е тежък удар за ЮНЕСКО, тъй като САЩ поемат 22 процента от бюджета на агенцията с около 80 милиона долара годишно.

Израел ще построи 2000 жилища в Източен Ерусалим и на Западния бряг и временно ще замрази трансфера на дължими на Палестинската автономна власт парични средства като реакция на приемането на палестинците за пълноправен член на ЮНЕСКО, предадоха ДПА и Франс прес.

Правителствен източник заяви, че тези мерки се предприемат като санкция след гласуването в ЮНЕСКО.След среща на осемте основни министри в кабинета под председателството на премиера Бенямин Нетаняху бе наредено да се ускори строежът на 2000 жилища, от които 1650 в Източен Ерусалим, а останалите в еврейските селища Гуш Ецион и Маале Адумим на Западния бряг. Нетаняху заяви, че тези райони ще останат израелска територия при всяко евентуално бъдещо споразумение с палестинците.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай