И Брюксел падна жертва

И Брюксел падна жертва | StandartNews.com

Белгия е в шок след кървавите атентати, отнели живота на 34 души. Пред "Стандарт" обаче мнозина не скриха, че не са изненадани от случилото се.

"Това се очакваше. Властите са знаели, а и тайните служби са имали информация. По ирония на съдбата предната вечер със съпруга ми се питахме кога и Брюксел ще стане мишена и терористите ще си отмъстят", каза Десислава ван Дам, която живее в Аалстен, на около 30 км от Брюксел. "Ужас, ужас. Гледам телевизия и не вярвам на очите си. Бях вкъщи, но мъжът ми работи до сградата на Европейския парламент и изтръпнах, докато се свържа с него, защото мобилната мрежа беше претоварена", каза жената.

"Добре съм, ако някой може да бъде добре в този момент", призна журналистът Жан-Себастиен Льофебр, който увери, че е абсолютен късмет, че сме успели да се свържем с него. "Падна и Брюксел. Май му беше ред. И като че ли започнахме да свикваме", добави той. По думите му белгийците допускат, че вчерашните нападения са реакция на задържането в събота на Салах Абдеслам, който беше свързан с атентатите в Париж на 13 ноември. "В понеделник вечерта министърът на вътрешните работи се опасяваше от наказателни мерки. Атентатът е организиран отдавна, но вероятно арестът е ускорил избухването му", допусна журналистът.

"За щастие бяхме вкъщи. На 40 минути от летището сме. Аз лично съм изненадана. Не съм очаквала нападения. Нали в крайна сметка затвориха в Брюж Салах Абдеслам", каза 20-годишната Алис Пурбе. "Как да не ни е страх. Има жертви. Ужасно усещане", добави брат й Антоан Пурбе.

"Разминах се кажи-речи на косъм. Слязох на станция "Гар дьо Миди" и само минути по-късно е станал взривът на друга станция", благодари на Бога силистренката Джахиде Исмаил. Научила за случилото се в подробности от радиото. Призна, че паника в Скаарбек, където живее, няма, но страхът е спечелил терен. "Всеки е притеснен за роднините си. Страх ме е за децата и внуците ми", казва Джахиде. "Най-голямото ми притеснение, че в градският транспорт работят основно мароканци. 99 процента от работещите в трамваите, метрото, автобусите и летищата са от чуждестранен произход", добави тя.

"Стоим затворени. Знаете каква е ситуацията. Всичко в целия град е блокирано. Няма никакво движение. Тревогата е на максимална степен", призна Любомир Захариев. Българинът, който от над 20 години е в Брюксел, живее близо до станция "Порт дьо Намюр", на две станции от "Маалбек", където беше атентатът. "Като на война е. Нищо не функционира. Всичко е затворено. Има много неприятно усещане на страх, на напрежение, на натиск", добави той.

"Страх. По-скоро някакво ирационално чувство, което не можеш да обясниш. Когато някой от близките ти се намира на метри от експлозиите в Брюксел, разбира се, че те е страх", казва от своя страна Десислава ван Дам.

"Всички сме у дома. Добре сме, но психологически сме разтърсени", призна Мартин Мариен, който е баща на три момчета, а заедно със съпругата му работят в европейските институции.

"Неприятно е, защото тези, които сеят терор, са родени в Белгия. Израснали са и са били хранени тук. Получили са всичко от тази държава", гневи се Любомир Захариев. "А и глупостта на Западна Европа няма граници. Все пак знае се кой е отговорен за терора, а не се вземат мерки. Ако това се случваше в САЩ, нямаше да стоят по този начин", продължава мъжът.

Военните, които патрулираха по улиците на Брюксел от ноември, са били доказателство, че се очаква нещо да се случи. "Що се отнася до сигурност всичко беше на високо ниво, но в крайна сметка никога не е достатъчно. Ако решиш да направиш нещо, винаги можеш да го направиш", добавя със съжаление мъжът.

Родители от Перник в паника след взривовете

Новината за взривове и загинали на брюкселско летище хвърли в паника близките на две момичета от Перник. Емануела Асенова от Езиковата гимназия и Кристина Спасова от гимназията по икономика бяха сред победителите в конкурса за есе на тема "В каква Европа искам да живея след 5 години?" в рамките на инициативата на евродепутата Светослав Малинов "Европейско междучасие" и тъкмо в този момент по негова покана се намираха в Брюксел с връщане във вторник сутрин. Докато родителите се окопитят и се чудят как да разберат какво става с децата им, от офиса на Малинов им позвънили, че децата са в самолет на път за София и всички са добре. Те са излетели около 9 часа от летище "Шарлероа", далеч от ужаса.
Своите близки в България през Фейсбук успокои и Жана Иванова. Тя живее и работи в Брюксел от години, но преди да замине, е била репортер в пернишкия "Градски вестник" и веднага след новината много хора са я потърсили, за да видят как е. Лошите новини са я заварили на работното й място, където смяташе да остане до успокояване на обстановката.

Българка: 5 минути ме разделиха от смъртта

"Жива и здрава съм! Благодаря на Господ, че успях да хвана предния влак на метрото." С тези думи, публикувани във Фейсбук около 15.15 часа, Тонка Маргаритова от Пловдив успя да успокои своите близки в България. 68-годишната жена работи като детегледачка от година и половина в Брюксел. Тя е майка на заместник-председателя на общинския съвет в Харманли Светлана Николова.

Жената успя да реагира в социалната мрежа след като няколко часа не е можела да установи връзка по телефона с близките си в България. Най-голямата й дъщеря Светлана обясни, че също е търсила майка си поне 3-4 часа, преди да успее да разбере дали тя е добре.

Тонка Маргаритова е успяла да хване предния влак на метрото и буквално минути преди взривовете на метростанция "Маалбек" е минала оттам. Тя е била с детенцето, което гледа и всяка сутрин води до училище по едно и също време и по един и същ маршрут с метрото.

"Разбрах,че нещо е станало, по суматохата чак когато слязох на моята спирка. Впоследствие научих, че само 4-5 минути са ме делели от ужаса, от катастрофата и може би от смъртта. Аз имах късмет, но не и другите, които са пътували след мен. В този час пътуват предимно ученици, деца с родителите си, работещи. Поднасям своите съболезнования на близките на невинните жертви", разказа за ужаса в Брюксел Маргаритова. Тя обясни, че в Брюксел до късния следобед са били прекъснати курсовете на метрото и градския обществен транспорт и хората основно са се придвижвали с таксита. Една от дъщерите й, които също от години работи и живее в Брюксел, е в момента в България и трябва да се прибира натам в края на март. Заради ситуацията обаче тя все още обмисля варианта дали да се върне в разбитото сърце на Европа.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай