Запалиха колата на дистрибутор, получавал и заплахи за живота
Войната за пазара на хляб се разпали преди година, а битките продължават и досега. Последният случай е отпреди седмица. Около 5 ч. сутринта миналата неделя мерцедесът на дистрибутор на хляб на пловдивска фирма в Хасково изгоря напълно. Пламъците засегнаха и паркираният зад леката кола микробус, който не става за каране в момента. Няколко човешки живота бяха застрашени заради пренеслия се огън от автомобилите към ел.таблото на къщата, пред която те бяха запалени.
Пострадалият е 24- годишният Веселин Илчев. Младият предприемач работи от половин година за пловдивския завод „Тракийски хляб". Подписва договор като единствен дистрибутор на фурната от града под тепетата за Хасковска област. Започва работа и бързо набира скорост.
Помагат му предишния опит и контактите, които е създал, докато е държал склад на едро за перилни препарати. Веселин разказва, че познава и малките, и големите търговци в бранша в почти целия регион. Знаят го съдържателите на магазинчета по села и паланки.
Дали конкурентните от хасковските фирми са видели в него заплаха за бизнеса си, тепърва предстои да се разкрие.
Всъщност сагата с хляба от Пловдив и доставките му на хасковския пазар е още преди Веселин да се захване с работата.
В началото на април 2014-та 36-годишният Йордан Желязков, шофьор на бус, който разнасяше хляб в Хасково на пловдивската фирма, беше пребит жестоко посред бял ден пред хранителен магазин на улица "Дунав". Мъжът лежа 3 месеца в болница.
С появата си Веселин отново разбуни духовете. Първите заплахи към оторизирания дистрибутор започнаха през декември миналата година - само седмица след като Веселин е сключил договора си с пловдивчани. Отначало получавал есемеси с предупреждение да се откаже. В тях има и заплахи за живота му, но Веселин не им обръщал внимание. 5 дни по-късно обаче намира няколко патрони от 9 мм пистолет, разпръснати пред дома си на ул. "Александър Стамболийски". Месец след това колата му избухва в пламъци. Две седмици след този случай са обстрелвани прозорците на съседната къща, пред която бе паркиран първият опожарен микробус, а шокираните й обитатели са сигурни, че стрелците са взели на мушка именно Веселин, но са объркали сградата.
Така, само за 6 месеца, дистрибуторът на пловдивски хляб в Хасково Веско на практика три пъти е получавал недвусмислени знаци, че трябва да напусне пазара, иначе лошо го чака.
При всички палежи има доказателства, че те са умишлени. По последния случай отпреди дни се работи по различни версии, обстоятелствата се разследват както от криминалисти, така и от икономическа полиция, посочи шефът на ОД на МВР комисар Ангел Цанков. Макар с половин уста, полицейският шеф също призна, че вероятно става въпрос за действия на конкуренти.
За Веселин това е безспорен факт. Той няма друго обяснение за случващото се, освен че се е задействала местната хлебна мафия.
Според него няколко от най-големите фурни в Хасково са действащите лица или поръчителите за покушенията, а единствената им цел е да го издухат от пазара. Категоричен е обаче, че няма да напусне, каквото и да се случва.
Веселин обяснява, че пловдивският хляб е с тегло от 550 гр. Първоначлно на пазара в Хасково е бил с цена от 50 ст. Като конкурентен е подбил високата цена на насъщния от 70 ст. на хасковските фирми, които са били принудени също да свалят цените. Сега обаче самунът от завод „Тракийски хляб" е с 5 стотинки по-висока цена от тази на хасковските хлебозаводи. Но е търсен на местния пазар. Веселин казва, че макар и някои от големите хранителни магазини в Хасково да са били притискани и заплашвани от местните фурни да се откажат да зареждат от пловдивската, продажбите му стигат до 3-4-5 000 хляба на ден. Веселин твърди, че и той може да вдигне цената като дистрибутор и да печели повече пари, защото е на процент. Но е убеден, че това е реалната цена на хляба, а има много хора, които не могат да си позволят да купят по-скъпо. Срещу други конкуренти на пазара - например "Добруджански хляб"-Варна, няма заплахи, тъй като варненската фурна е с под 1/10 от продажбите на хляб на пловдивската и явно не е припозната като реален конкурент.
Изкупуване на ниски цени на брашно още на "зелено" в големи количества през миналата година и сега продажби с печалба 2-3 пъти над себестойността е вероятно целта на някои от хасковските фирми, смята Веселин. Засега той се въздържа да посочва конкретни имена, тъй като се води разследване. 24-годишният дистрибутор на хляб обаче е категоричен, че няма да напусне пазара в Хасково. „Няма да позволя на някакви мутри да ме изплашат. България е свободна държава, мога да продавам хляб където си искам. А конкуренцията е в основата на всяка развиваща се икономика. Така че оставам", категоричен е мъжът. Но признава, че със зачестяването на атаките към него вече е силно притеснен и за живота на близките си.
Засега шефовете на големите хлебозаводи в Хасково вдигат рамене и твърдят, че няма такова нещо като война за хляба в региона. Всички до един отричат, че може да се говори за хлебна мафия или дистрибуторско разчистване на пазара.
Не чакайте убийство, нужни са мерки срещу сивия сектор
Марияна Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България
За случилото се имам само един коментар – това е реакция на сивия сектор. За да се ликвидира той в България, трябва да се диференцира ставката на ДДС, за да няма пари за кражби. Сивият сектор вегетира само там, където има финансово обезпечение. Чудя се докога държавата ще бездейства. Трябва ли да бъде убит някой дистрибутор на хляб, за да бъдат взети мерки? Сивата икономика трябва да се гони и унищожава по единствения възможен начин – чрез ликвидиране на възможностите за кражба на ДДС. От вас разбирам за този случай, лично аз нямам сведения някъде другаде да се случва подобно нещо. Но за да не се случва и да не се стига до крайности, трябва да се вземат спешни и неотложни мерки. Още повече, че 1 юни наближава и ДДС-то в Румъния ще бъде свалено на 9 %. Вярвам, че желанието на премиера да се справи със сивата икономика е трайно и е възможно да добие реализация. Въпросът е да се предприемат не моментни действия, а да има политика на ликвидиране на сивия сектор. Не мисля, че може да говорим за хлебна мафия. Но категорично знам, че има немалък процент сива икономика, а тя участва на пазара. Как в големите градове има хляб, докаран от цяла България и няма такива инциденти? Ако има правила, няма да се стига до такова самоуправство. Тези методи не са методите на белия бизнес. Колеги от Хасково споделиха, че всеки от членовете на организацията ни там предлага хляба си на различна цена, защото себестойността е различна, както и отстъпката за търговските обекти. Така че да се говори за някакво общо правило и договорки е несериозно. Не вярвам в хипотезата за хлебна мафия. Това са методите, с които борави сивата икономика, за да манипулира участниците на пазара.
Записа Михаела Благоева
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com