България била рекордьор по фалити

България била рекордьор по фалити | StandartNews.com

Добрич. "Ако имаше печалба и пазар за ток от "Белене", досега щеше да е построена", заяви в Добрич Красен Станчев - председател на УС на Института за пазарна икономика. Според него АЕЦ "Белене" би струвала твърде скъпо, а и няма нужда от нейното изграждане.

Той смята, че възобновяването на проекта е "опит да се замажат следите, на това което е правено, защото чрез поръчките и доставките за проекта реално се източват държавни средства". Думите си специалистът подкрепи с факта, че потреблението в България на електроенергия е 31 терават часа, а производството - 50 тераватчаса. "Това означава, че имаме годишно 40 на сто излишък. 7-8 % от тях централите използват за поддръжката си, по трасето се губят 2 на сто, което прави излишък на година от 16 тераватчаса или 20 на сто. Това е картината за последните 14 години, за които БВП е нараснал с 232 %, а потреблението на еленергия се е увеличило с 8 на сто" - заяви специалистът.

Той добави, че България е рекордьор по фалити за 20 век. Станчев обясни, че България е фалирала през 1914, 1934, 1962, 1976, 1990 години и е имало и частичен фалит по отношение на външния ни дълг през 1997 г. "Института следи и анализира злоупотребите и за периода от 2001 до 2011 г. анализът показва, че неефективните разходи и кражби са в размер на 41.5 млрд. лв., което прави 2.5 млрд. лв. годишно или 5 на сто от БВП на страната" - каза Станчев. По думите му проекти като "Белене" пример за прилагането на схеми за източване и добави, че единствени са останали БДЖ и НЕК.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Рени
Коментирай