Уорлик хапва качамака на Винету

Боб в гърне за нас, българите, не е нещо уникално. Нито пък качамака, известен и у комшиите като полента. Но ако някоя от тези гозби бъде забъркана в американски "бавен готвач", т.нар. сrock-рot (глинено гърне), тогава вече става дума за кулинарно изкушение.
Тайната на свещенодействието разкри за агенция Стандарт Нюз Станислав Петков-Стенка, личният готвач на американския посланик Джеймс Уорлик. "Философията е закодирана в температурата до 70-80 градуса. Благодарение на въпросната технология витамините и полезните вещества в ястието се запазват", обяснява Стенка.
През това време наглежда какво се случва със средиземноморски скариди в собствен сос, които е сложил да се готвят по този начин още преди зазоряване. "Крок-пот е идеално решение за приготвяне на зеленчуци, различни видове меса, хляб", добавя Стенка. В съседния идентичен уред пък къкри т.нар. гритс - южняшки качамак, приготвен от едро смляна със студени камъни бяла царевица.
Да, това е именно ястието, за което сме чели в романите на Карл Май за Винету и Олд Шетърхенд, потвърждава Станислав, който работи вече от 12 години в резиденцията на щатския посланик в София. За това време е приготвял закуската, обеда и вечерята на поне четирима пратеници на Вашингтон. А негови кулинарни произведения са опитвали всички президенти и премиери на България от зората на демокрацията досега.
Всъщност намираме Стенка да приготвя ястия за обед, с който посланик Уорлик ще посреща високопоставени гости от Щатите. Гритс и скаридите, запечени в бекон, и салца от манго с лук са основното блюдо, изцяло измайсторено с бавно готвене в гърне. "Типично южняшко ястие", доверява Стенка. Сред гостите обаче ще има известен кулинарен критик от южен щат и затова е решил в негова чест да поднесе гозба от родните му места.
Със зелената салата за ордьовър е решил да импровизира повече - хем да е американска с карамелизирани орехи "Пийкън" плюс соленки със синьо сирене, хем да има и нещо типично българско. "Нещото" е неизвестният за мнозина млади и не много млади българи крокмач, който Стенка използва като дресинг - уникален роден продукт, заслужаващ славата на киселото ни мляко. Прави се от пастьоризирано подбрано овче мляко в периода 1 август до 15 октомври. Тогава овцете пасат по-суха трева и това повишава маслеността на млякото им. А като се прибави и лактобацилус булгарикус с над 850 милиона жива бактерия на грам продукт, плюс стрептококи термофилис, се получава уникална консистенция с масленост 7,6%, в която единственият стабилизатор е готварската сол. И ако се съхранява до плюс 6 градуса, издържа повече от 2 години.
Също толкова уникален е и десертът, който е приготвил Стенка за Уорлик. Обедът ще завърши с цели и небелени круши, сварени, разбира се, в крок-пот - в сос от портокал, канела, люта чушка, джинджифил и шери. "Достатъчно е само това да се сложи в гърнето и след два часа е готово", доверява Стенка. И отбелязва, че южняшката американска кухня не може да се похвали с изисканост като френската, например. Но това, че е от домашен тип ястия, я прави несравнимо вкусна.
Обрат в живота на Азис. Кое момиче е до него? (СНИМКИ...
Земетресение разсъни България. Паника в една област
Защо трябва да пием кафето си с мляко? Падна голяма т...
Времето ще ни побърка. Идва много опасен ден
Нова изцепка на Морфов разтресе Народния
Проговори жената, която опита да се самоубие на живо....
11 мита за здравословното ядене