Яйцето за папата се родило като контра на WC-то на Черни

Яйцето за папата се родило като контра на WC-то на Черни | StandartNews.com

София. Между "Осанна!" и "Разпни го!" - такива коментари си навлече пловдивчанинът Георги Андреев, откак неговото 200-килограмово яйце се намърда във Ватикана. На Бенедикт XVI го поднесе президентът Росен Плевнелиев по време на визитата си за 24 май в Рим. Гласовете, че 2-метровото бижу, над което са се потили 15 майстори ювелири, е кич, сякаш преобладават. Пловдивският Мистър Фаберже обаче не взема присърце критиките. Напротив - със самочувствие е, че творбите му - от инокс, с позлата и рубини, се котират много добре по света. В Русия феновете му са най-много - "бижутата" на Георги са в куп частни колекции. Дори руският президент Владимир Путин се хвали с дарохранителница, изработена от Андреев.

"Папата ахна и беше очарован. Направихме голям имидж на България!", това разказал на Георги президентът Росен Плевнелиев, щом поднесъл златното яйце на папа Бенедикт XVI. "Това ми стига - другото са само сплетни и клюки", категоричен е скулпторът. Пътят на гигантското "Фаберже" от Пловдив до Ватикана е много дълъг. Ювелирната скулптура, висока повече от 2 м, е правена цели 2 г. Още през 2009 г. в ателието на Георги Андреев е изработено малко копие на яйцето. По-късно е направено голямото, което за първи път е показано на изложба в Рим през април тази година. Мястото не е случайно, а се намира в църквата "Св. св. Викентий и Анастасий", която преди 10 г. бе предоставена лично от папа Йоан Павел II за служби на българската общност в италианската столица. "Много хора видяха яйцето, харесаха го и тогава се роди идеята да го подарим на Ватикана", разказва Георги Андреев. За месеца, през който е било в Рим, на "Фаберже"-то се любували куп италиански знаменитости. Андреев и ювелирите получили

хвалби и от кабинета на Силвио Берлускони

експремиера на Италия. "По време на изложбата представихме не само творби, създадени в нашето ателие, но и България, защото имахме гайди на откриването и бяха изпълнени много народни песни", разказва Георги.

Авторът на "Фаберже"-то споделя, че през 2012 г. сме имали идеален повод да обърнем прожекторите към София с екстравагантния подарък. Сега честваме 250 г. от написването на "История славянобългарска" и 10 г., откакто папата ни подари църква за служби в Рим. Затова е малко разочарован, че около подаръка му се е вдигнал толкова шум. "А ние дори не искахме да се чува за нас", признава Андреев. "Използвахме аудиенцията на нашия държавен глава, за да поднесе подаръка, и съм му благодарен, че го направи", казва авторът.

Георги Андреев не крие, че идеята за яйцето му хрумва като контра на Давид Черни, който ни показа като турска WC. "Искахме да покажем на света, че България е славянската азбука, България са розите, Паисиевата история, и го направихме", доволен е Андреев.

Скулпторът е горд, че освен за папата е работил и за Владимир Путин, екскмета на Москва Юрий Лужков, покойните папа Йоан Павел II и руския патриарх Алексий II. Когато получил поръчката за стопанина на Кремъл, нямал идея за кого работи. С него се свързал посредник от Русия. Едва щом завършил дарохранителницата, разбрал, че ще краси колекцията на Путин.

За Лужков правил макет на кметството в Москва

Андреев е експерт по копията на сгради. Правил е истински "бижута" от Казанския събор и на Исакевския събор например. За покойните папа и патриарх пък е изработвал кутии за писма. А заедно с пловдивските творци са изваяли и дарохранителница, копие на "Христос Спасител" - най-високия православен християнски храм в Москва. Днес тя стои в самата църква. Затова и Андреев се шегува, че в Русия е по-прочут, отколкото у нас. А славата му вече се носи и в Рим. Сигурно заради това от телевизия "Ал Джазира" са направили филм за Георги и екипа му от 15 майстори бижутери.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай