Село се моли за възкресяване на опожарената си църква

Село се моли за възкресяване на опожарената си църква | StandartNews.com

За 9 месеца община Кресна е събрала едва 10 000 лева, нужни са 200 000

 

Едно богоугодно дело чака своите дарители, които да помогнат за реализирането му. Бавно върви набирането на средства за възкресяването на вековната църква в село Стара Кресна в нейния автентичен вид. Инициативата на община Кресна е от 25 март тази година, когато бе открита и банкова сметка. За изминалите повече от 8 месеца и половина обаче в нея са събрани не повече от 10 000 лева.

„Чакаме още толкова пари от Комисията по вероизповедания. Но това е нищо, ще ни трябват стотици хиляди левове, за да върнем старата слава на този център на вярата и българщината. Надявам се с помощта и на медиите да намерим съпричастност у нашите сънародници, заедно да се обърнем към нашите корени, да изразим солидарност и да застанем зад безспорните ценности, изграждащи българската духовност и формиращи нашето чувство за национална гордост", казва градоначалникът на Кресна Николай Георгиев.
Общинският управник вярва, че ще се намерят хора, които да подкрепят богоугодното и родолюбиво дело. Защото църквата е горд символ на нашата многовековна история и заслужава по-добра съдба от забвението и разрухата, на която е обречена от времето.

„Подкрепете ни! Дайте вашата лепта, за да възстановим тази светиня!", призовава кметът. "Само така ще съградим духа български, за да пребъде във вековете нашата България. Дълбок поклон към всички бъдещи дарители и спомоществователи на нашето добро дело", допълва Николай Георгиев.
 

„Свети Архангел Михаил" е възрожденска църква и е част от Неврокопската епархия. Обявена е за паметник на културата.
Преди изграждането на храма селото има само няколко оброчища и два малки параклиса в Предарската махала и „Свети Петър" в Кресненския пролом. Църквата е построена през 1856 година на ниската източна част на Ридо, в северозападната част на селището. До църквата са селските гробища. През 1866 година в трема на храма завърналият се от Русия Спас Харизанов открива взаимно училище. На 22 октомври 1870 година в църквата пристига да служи Мелнишкият владика, който обаче е прогонен.

Храмът е опожарен през 1878 година при погрома на Кресненско-Разложкото въстание и е възстановен през 1881 година. Светата обител отново е подложена на огън през октомври 1912 година по време на Балканската война от отстъпващите османски войници. След войната близо до нея е построен параклис със същото име, който служи за храм и в началото на XXI век, а църквата е в руини. От нея са запазени само части от стените, които са каменна зидария.

През юни 2006 година митрополит Натанаил, починал през ноември 2013 г., дарява първата вноска от 2000 лева по сметката на църковното настоятелство на Стара Кресна за укрепване и възстановяване на църквата. „Искането пред владиката направихме аз и бивши управници на селото. Храмът е имал два входа - от запад за жените и от юг за мъжете", казва сегашният кметски наместник на Стара Кресна – Павел Паскалев. На южната страна има полувкопан трем, също с два входа. Изградена е от камък, хоросан и дървени греди с големи каменни блокове по ъглите. Прозорци има само от южната страна. Площта на храма е 350 m2. Подът е покрит с печени тухли, а в стените има вградени гърнета за акустика.

Размерите са 22 m дължина, 14 m широчина и над 8 m височина. В новия параклис не могат да влязат повече от 20-30 души накуп. Там се извършват и радостните, и тъжните ритуали.
 

Близо 80-те жители на селището се молят някога да бъде възкресен старият храм. За това настояват и многобройните туристи, които идват тук. Мястото е най-посещавано през пролетта и лятото, тъй като наблизо има лагер на клуб по рафтинг. Посетителите в него винаги искат да разгледат църковните руини и да запалят свещ в малкия параклис. Действащият храм също се нуждае от ремонт, има течове, влага, може да се увредят иконите. Някои от тях са много стари, преместени са тук от опожарената църква. В нейните стени майсторите монтирали специални гърнета, за да има по-добра акустика, когато вътре пеят поповете и църковният хор.

Гърнетата са били тогавашната озвучителна система, казва с усмивка кметът Паскалев. Още личат в останките от стените къде са били поставени гърнетата. Според архиерейският наместник на Сандански – Георги Танчев, някогашният храм е уникален.

Всеки мирянин усеща специалното излъчване на мястото, покоя, мира - сякаш времето е спряло.

„Но с набраните до момента средства не може да се направи нищо за възкресяването му, тъй като са оцелели само няколко стени от каменната зидария. Ще ни са нужни над 200 000 лева. Би било чудесно да направим това дело, но дали ще съберем нужните средства? Освен да ремонтираме построения преди 90 години параклис до опожарената църква, защото и той е в лошо състояние", предлага отец Георги. Кметът на Кресна – Николай Георгиев, обаче е категоричен, че парите, колкото и да са, са предназначени за стария храм и не може да се ползват за други цели.

Вярата, че чудеса са случват, крепи местните хора. Особено по Коледа. Те ще се съберат навръх Рождество Христово в малкия храм, ще запалят свещи и ще се помолят на бог и света Богородица за малко чудо – да се намерят добри миряни, които да подкрепят каузата им за възкресяването на голямата църква, която повече от век е в руини.

 

Дарителска сметка на община Кресна:

ИНТЕРНЕШЪНЪЛ АСЕТ БАНК-КЛОН БЛАГОЕВГРАД
BIG IABGBGSF
IBAN BG08 IABG 7458 8401 2427 00
КОД ЗА ВИД ПЛАЩАНЕ 445200
Основание: за възстановяване на храм „Свети Архангел Михаил" край с. Стара Кресна.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай