Проклятието на диамантите

Проклятието на диамантите | StandartNews.com

София.Диамантите са най-добрите приятели на едно момиче, пееше неповторимата Мерилин Монро. Оказва се обаче, че лъскавите камъчета привличат вниманието и на мнозина мъже. И неслучайно. През годините диамантите са се наложили като изключително успешна и най-вече сигурна инвестиция.
 
Цената на камъните зависи от няколко основни фактора - тегло, цвят, форма, чистота, шлифовка, симетрия, флуоресцентност. Цветът е един от най-важните параметри, определящи стойността им. Той обикновено варира от бял до бледожълт. Има обаче и камъни с по-изразени цветове. Най-популярните от тях са розовите, повечето от които идват от мината "Арджайл" в Австралия. Сините диаманти са по-редки, а най-редките са зелените и червените. В момента по света се произвеждат около 6000 кг шлифовани и полирани диаманти за бижутерската промишленост, а около 20 000 кг добити камъни се продават за други производства.

Носят прокоби
и нещастия

Най-известните диаманти имат свои имена и често трагична история:

"Хоуп" - знаменитият син 42,5-каратов брилянт се смята за най-скъпия малък предмет на света, а оценителите определят стойността му на 200 млн. долара, т.е. близо 5 млн. долара за 1 карат. Диамантът е донесен през 1642 г. във Франция от Индия и за известно време е бил собственост на френския грал Луи XIV. Легендата гласи, че той носи нещастие на собственика си. В момента е изложен в института "Смитсониън" във Вашингтон.
"Кохинор", чието име означава планина от светлина, е открит в Индия още през 56 г. пр.н.е. В многовековната му история се преплитат човешки съдби, войни, приятелство и любов. В момента той е инкрустиран в малката държавна кралска корона на Великобритания.

"Кулинан" - това е най-големият в света диамант. Той е открит през 1905 г. в Южноафриканската република. Необработеният "Кулинан" тежал 3106 карата (621,35 г), а по онова време стойността му се оценявала на 94 тона злато. Предполага се, че той е бил част от още по-голям диамант, който се отчупил. Камъкът бил подарен на английския крал Едуард VII, който го дал да се шлифова в Амстердам. Елмазът бил разделен на два по-малки камъка -

"Кулинан 1" и "Кулинан 2". По-големият "Кулинан 1", преименуван на Голямата звезда на Южна Африка, тежи 530,20 карата, а по-малкият - 317,5 карата. И двата камъка са част от британското кралско съкровище.

"Санси" е открит през 1074 г. в Индия. Той тежи 101,25 карата преди и 53 карата след обработката си. Бледожълт прозрачен диамант е с изключително качество. През вековете е бил собственост на крале, благородници и магнати. С него също са свързани истории на прокоби и нещастия. В момента се пази в "Лувъра" в Париж.

Кървавата истина

Добивът на диаманти има и изключително мрачна страна. Т.нар. кървави диаманти са добивани в мини в нестабилни държави от Централна и Западна Африка под контрола на различни въоръжени групировки. В мините се използва робски труд, включително детски, като работниците са държани в изключително примитивни условия и третирани с крайна жестокост. Камъните са продавани нелегално в чужбина, а с парите обикновено са финансирани локални войни. Пример за това са африкански държави като Конго, Либерия, Сиера Леоне и Кот д'Ивоар, където "кървавите диаманти" са смятани за отговорни за смъртта на милиони мирни жители през последните десетилетия.
През 2002 г. беше иницииран т.нар. процес "Кимбърли", чиято цел е да гарантира прекратяването на потоците от "кървави диаманти" чрез сертифицирането на камъните и проследяването на пътя им. Големите корпорации също се ангажираха да се придържат към правилата и да продават само камъни с ясен произход. Смята се обаче, че на пазара все още се продават около 3-4% "кървави диаманти" в резултат най-вече от слабия контрол по границите на африканския континент, който позволява нелегалния им износ и продажба.

Да имитираш природата

В последно време на пазара все повече навлизат т.нар. синтетични диаманти. Те са търсени както заради високото си качество, сравнимо с това на естествените, така и заради значително по-ниските цени. В момента в света се произвеждат около 100 000 кг синтетични диаманти на година.
За първи път човечеството се убеждава, че може да имитира природата, през 1954 г., когато "Дженерал електрик" представя първия синтетичен диамант, макар и миниатюрен - под един милиметър. Днес синтезът на диаманти е толкова съвършен, че може да произвежда камъни с отлично качество. Повечето са малки - под 1 карат. Те се създават чрез синтез на въглерод, като се използва преса, в която най-често се вкарва диамантен прах. Той се използва като основа, върху която се нареждат въглеродните атоми. Целият синтез се извършва при строго контролирано съотношение между температура и налягане. Само тогава въглеродните атоми се свързват тетраедрично в диамант, а не се наслояват под формата на евтин графит.
Въпреки изискванията за изключителна прецизност процесът определено е по-бърз, отколкото в природата. За един суров диамант от 3 карата са необходими 4 до 7 дни. Цената също играе роля. Синтетичните камъни се продават на пазара за около 4000 долара на карат - около 30% по-евтино в сравнение с естествените диаманти. Освен това изработването им в лабораторни условия гарантира, че те не са получени от някоя "кървава мина" в Африка.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай