Пет обвинителни акта по ОЛАФ

Инспекторатът открил странни решения за "Николов-Стойков"

Пет обвинителни акта по ОЛАФ | StandartNews.com

София

Пет обвинителни акта по доклада на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) за финансови престъпления е внесла прокуратурата в съда. Още 8 от сигналите се проверяват. Данните представи днес пред журналисти инспектор Ясен Тодоров от Инспектората към ВСС.

Едно от делата е срещу Марио Николов от групата "Николов-Стойков" за източване на 7,5 млн. евро по програма САПАРД. Друго обвинение е срещу Асен Друмев, бившия шеф на Държавен Фонд "Земеделие". Той е обвинен за сключване на неизгодна сделка, с което е причинил на фонда финансова вреда в размер на 83 321,37 лева с ДДС. Две от досъдебните производства са прекратени. По случая "Марио Николов-Любомир Стойков" главният инспектор към Инспектората на ВСС Ана Караиванова заяви, че практиката да се разделят делата размива отговорността за престъпленията.

Ние може и да имаме съмнение и фактите могат да се интерпретират така, че да се направи извод, че е имало някакво външно въздействие върху съдите, но няма доказателства за това, заяви главният инспектор. Тя допълни, че споделя изцяло констатациите в доклада на ОЛАФ.

Според Караиванова обаче съдиите са се произнасяли "учудващо противоречиво", някои от мотивите им са доста странни по исканията за блокиране на пари и имоти на групата "Николов-Стойков". Един съдия отказал да запорира дялове в дружество, защото собственикът им не бил управител, друг пък е направил точно обратното, обясни тя.

Главният инспектор изнесе и данни за драстични нарушения на магистрати по разследвания, довели до дела срещу държавата Караиванова посочи, че след направени от тях проверки в Софийска градска прокуратура са констатирани две сериозни забавяния на прокурорски проверки по сигнали за изтичане на средства от Държавен фонд "Земеделие". Едната е забавена с 2,8 години, а другата - с 2,1 години. Тя допълни още, че причините за тези забавяния могат да бъдат недостатъчно познаване на наказателния кодекс от страна на магистратите, както и превишаване на техните права.

Тя даде пример със съдия от СГС, която по думите й, "твърде фриволно" се отнася към задълженията си. Тя е забавяла делата си, като вследствие на това съдебният иск, който е бил 6  хиляди лева, е получил лихва 10 хиляди лева. Караиванова заяви, че не е добър юрист този, който злоупотребява с положението си, за да се гаври с хората.

Инспекторът към Инспектората на ВСС Незабравка Стоева даде пример със случая с прокурора от Районната прокуратура в Бургас Георги Попдобрев, който след извършване на досъдебно производство по случай за кражба на кола е забавил началото на делото с една година. Обвиненият не е бил наясно с това и е заминал в чужбина. Когато се е върнал в България, той бил задържан на летището пред съпругата и децата си.
Той е бил държан в ареста 3 денонощия, след което е бил освободен поради липса на доказателства. Пострадалият е осъдил държавата за 10 хиляди лева. На прокурор Попдобрев е образувано дисциплинарно производство, уточни Стоева. Тя заяви, че в по-голямата си част делата са с влязло в сила решение по Закона за отговорността на държавата са за забавени досъдебни производства.
   
Юлияна Василева

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай