Лондон. Кралица Елизабет II е най-често визуално пресъздаваният образ на несветец в човешката история. Целият й живот е бил жадно и с любов документиран в снимки, много от които са публикувани в списания и вестници. Обикновените граждани по света имат своя представа за Елизабет, така както са я уловили с камерите или телефоните си. Към тях се добавят и огромни количества сувенирни чаши, календари, постери, одеяла и т.н. И, разбира се, има и пощенски марки - милиарди от тях през годините са били издавани, всяка една с профила на кралицата. От 1964 г. този образ остава непроменен, защото тя самата иска така.
Елизабет вероятно е личността, чийто живот най-често е бил обект на изобразяване върху пощенски картички. Особено през първата половина на миналия век, от рождението й през април 1926 г. до нейното качване на трона преди 60 години, картичките са популярно средство за общуване за всички обикновени хора. Евтини като цена, те се купуват както за изпращане, така и за спомен. Всяка кралска фотография се превръща в стока, която се предоставя на пазара. И често една снимка е в основата на цяла серия пощенски картички с много малки разлики помежду им. Специално за Диамантения юбилей на Елизабет II FT Weekend Magazine подготви колекция от картички, покриващи всички моменти от живота на кралицата преди коронясването.
Маркус Адамс, който е снимал кралицата преди нейния първи рожден ден, има много очарователни снимки на нея като младо момиче. Фотографът следва своите строги правила, сред които е и това да не снима някой над 16 години, освен ако е с дете. Дълготрайните му отношения със семейството започват с негов отказ. Когато контесата на Стратмор го моли да направи портрет на дъщеря й Елизабет Боус Лион, той отказва, защото тя била твърде възрастна за снимките, но приема да я снима, когато се омъжи и има дете. Когато тя се омъжва и й се ражда дъщеря, Адамс изпълнява обещанието си.
Фотографът работи почти изцяло в неговото студио на Довър Стрийт. Дори кралското семейство, което снима цели три десетилетия, обикновено отива при него, вместо той да ходи при тях. И си заслужава - на неговите снимки кралските особи изглеждат много по-спокойни от всички други фотографии. Самата кралица Елизабет е подходящ обект - тя е фотогенична и в младостта си има много чаровна усмивка.
Лиза Шеридън, друг любим фотограф, работи със семейството почти 40 години. Запознанството им започва по линия на нейната майка, която е приятел на икономката, служила при семейството, докато живеят на Пикадили. Тя описва малката Елизабет от времето на посещенията си "с лице като на кукла, обрамчено от копринени къдрици". Лиза снима често Елизабет и сестра й Маргарет, докато се разхождат. Шеридън е и автор на снимките за книгата "Our Princesses and Their Dogs", публикувана през 1936 г. Премиерите идват и си отиват, империите се сгромолясват, но коргитата, любимите кучета на Елизабет, остават...
Новата ера на Великобритания
Докато позира за своя портрет пред Пиетро Анигони през 1950 г., Елизабет признава, че като дете прекарва часове, гледайки през прозорците на Бъкингам към улицата. "Обичах да гледам хората и колите. Всички изглеждаха толкова заети. Чудех се закъде бързат и какво ли си мислят", спомня си Елизабет. Когато разбира, че баща й ще бъде крал, първоначално Елизабет започва горещо да се моли за брат. Но впоследствие приема идеята, че тя ще бъде монарх един ден. Елизабет започва да изпълнява първите си кралски задължения през 1942 г. Тогава тя става почетен капитан на гренадирите, а през май 1944 г. произнася реч пред публика за първи път.
Някои хора са изненадана от това колко често принцеса Елизабет е била снимана, и то в неформална обстановка. Не всяка снимка се превръща в картичка, въпреки че са достатъчни, за да се направи семеен албум. Никой по това време не се занимава с изучаване на езика на тялото от фотографиите, но дори и да го бе направил, едва ли би открил смущаващи подробности. Елизабет винаги е спокойна и изпълнена с чувство за дълг, което й помага да е вторият по време, прекарано на престола, монарх на Великобритания. Сватбата й през 1947 г. носи голяма радост на нацията. Нейното качване на трона пет години по-късно, когато е на 25 години, донася също големи вълнения и е наречено "новата ера на Елизабет".
Много хора вярват, че Елизабет е последната коронована особа от своя вид. Те предричат, че монархията вече никога няма да получи уважението, което си е извоювала. Подобни предупреждения са изричани и преди и не са се сбъднали. Но дори и да е така, едно нещо е сигурно - никой от наследниците на Елизабет няма да може да се конкурира с броя на картичките с нейния образ.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com