Чиновниците без отпуск, докато не спрат опашките

Шофьорските книжки може да станат безсрочни, обяви Росен Желязков

Чиновниците без отпуск, докато не спрат опашките | StandartNews.com

Опашките пред гишетата на КАТ остават в историята от есента. Тогава се очаква да заработят електронните облекчения за гражданите и да се разтовари администрацията. А служителите в Министерски съвет, които ще се занимават с въвеждане на административната реформа, няма да излизат в отпуск през лятото, докато тя не бъде въведена. Това обяви пред Нова телевизия председателят на новата агенция "Електронно управление" Росен Желязков. Лично премиерът Бойко Борисов е наредил офанзивата, стана ясно от думите на Желязков, който смята, че още тази есен може да се сложи точка на голямото висене пред гишетата.

Целта е в този срок прехвърлянето на автомобил от един собственик на друг да става без да се налага да се ходи до КАТ. Достатъчно ще бъде минаването през нотариуса. При случаите на внос на употребявани автомобили и при закупуване на чисто нови коли все още ще има нужда да се посещава КАТ за регистрация и номера. „Големият проблем това да се случи в момента е нормативната уредба. Трябват промени в Закона за движение по пътищата, които очаквам да бъдат внесени до няколко дни", каза Желязков. По неговите думи

нотариусите ще имат достъп до базата данни на КАТ

и ще използват тази информация при изповядването на сделката. Той е на мнение, че може да се направи така системата, че всички такси да се плащат на ръка при нотариуса, но задължително ще има възможност да се плаща на реални и виртуални ПОС терминали. „Още при изповядването на сделката при нотариуса цялата информация ще се праща от едната в другата бази данни. Така няма да се ходи в КАТ, за да се прехвърля автомобила. Талонът ще се изготвя автоматично, а КАТ ще информира след това собственикът кога ще е готов и той да мине да си го вземе", обясни Желязков. Той обещава и да отпадне необходимостта да се ходи след регистрацията до местната община, където автомобилът да бъде регистриран и да се плати пътният данък. Информацията за регистрацията би трябвало да се получи директно от масивите на КАТ в базата данни на общината, а данъкът да се плати или при нотариуса, или на устройство по електронен път. Не е изключено да се приеме и поправка, според която шофьорските книжки стават безсрочни, а не както сега да важат десет години.

Желязков поясни, че електронното управление не е екзотика. "В идеалния вариант имате електронна идентичност. Заявявате, че искате да ползвате услугата, автентикира се вашата идентичност и оттам нататък започват да си общуват регистрите", посочи Желязков.

Председателят на агенция "Електронно управление" допълни, че МВР, ГРАО и Агенция по вписванията могат взаимно да ползват данните си, но

не могат да започнат да предлагат повече електронни услуги

защото липсва електронната идентичност. Според Росен Желязков електронното управление е призвано да създаде цялата инфраструктура за промяна и трансформацията в администрацията. "Бягам от думата реформа, защото е втръснала на всички", каза още той.

Росен Желязков уточни, че само, за да отпадне свидетелството за съдимост и тази справка да се прави автоматично, трябва да се променят над 40 закона и повече от 240 наредби. Според него електронното управление ще премахне задушаващата корупция. Желязков посочи, че в България се губят 26 млн човекочаса годишно в административни услуги. "Това е огромна загуба за икономиката", обобщи той.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Спорт
Коментирай