Лондон. Изследователи от ЦЕРН, които обявиха, че субатомни частици могат да се движат по-бързо от светлината, са готови да повторят експеримента си, но с малко по-различен метод, съобщи Би Би Си.
Според ръководителя на изследователската лаборатория на ЦЕРН Серджио Бертолучи, сега е много важно "нищо да не бъде пропуснато и всичко внимателно да бъде проверено", особено когато става дума за толкова удивителни резултати.
През септември физици от ЦЕРН, работещи над проекта OPERA (Oscillation Project with Emulsion-Tracking Apparatus или
експеримент по изучаване на неутринната осцилация), и от италианската лаборатория Гран Сасо установиха, че субатомни частици могат да се движат по-бързо от светлината. Техните резултати противоречат на Специалната теория на относителността на Алберт Айнщайн.
Резултатите шокираха учените. Скоростта на светлината е сред основните константи във физиката и е в основата на много теории, като се започне със Специалната теория на относителността на Алберт Айнщайн, напомня БТА.
Неутрино бе изминало разстоянието от синхротрон на ЦЕРН врайона на Женева, един от елементите на Големия адронен колайдер, до подземната лаборатория Гран Сасо в Италия - 732 км, за няколко милиардни части от секундата по-бързо, отколкото се движи скоростта на светлината.
Неутриното е елементарна, неутрална частица, която е с много малка маса и на практика не взаимодейства с други частици. То почти незабелязано преминава през материята. Учените успяват да регистрират със специални детектори само някои от тези частици.
Желанието на учените от ЦЕРН да повторят експериментите е разбираемо. Ако резултатите бъдат потвърдени, цяло стогодишно развитие на физиката може да се окаже под въпрос.
Според Серджио Бертолучи новият експеримент ще позволи по-точно да бъде измерено времето на движението на частиците. В интервю за Би Би Си той разказа, че през последните няколко дни специалистите са започнали да изпращат в Гран Сасо снопове неутрино, като са видоизменили времевите структури. Докато преди времето е било измерено по статистически начин - според средната стойност, сега това ще се прави по друг начин. В новата серия от експерименти протони ще бъдат изпращани на къси снопове с продължителност една или две наносекунди, но с голям промеждутък между тях. А това ще помогне за по-точното измерване на скоростта. "Всяко неутрино, достигнало Гран Сасо, много точно ще се отъждествява със съответния сноп протони, изстрелян от ЦЕРН" - казва ученият.
Проф. Мат Щраслер от Ратгерския университет в САЩ, който повдигна въпроса за коректността на първоначалните експерименти, приветства новата методика. Новите експерименти ще завършат през ноември.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com