София. България може да получи финансова помощ за бежанската вълна, съобщи пред БНР вътрешният министър Цветлин Йовчев. По думите му страната вече е попълнила апликационна форма и се чака отговор от Европейския съюз.
До дни ще има още 1000 нови места за бежанци, които да позволят нормалното им пребиваване, допълни той.
Цветлин Йовчев е на мнение, че протестиращите ще се успокоят и че полицията е успяла да се държи балансирано по време на демонстрациите. Той допълни, че не е имало консултации с него за назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС.
Мерки за бежанците
„Средствата които има в бюджета на ЕС не са много, а има няколко страни с повишен риск. Една от тях е българия, но тя е по-тежка в страни като Италия, Гърция или Кипър и Малта", каза Йовчев.
Той съобщи, че местата бежанци са претоварени с около 30% . Освен допълнителните места, които предстоят да бъдат осигурени, са на лице и необходимите медикаменти, както и необходимите медицински екипи.
„Намерено е решение на въпроса за преводачите, до няколко дни ще имаме още 6-7 души. Имаме и преводачи с арабски", допълни Йовчев.
Протестът и неговите разновидности
По повод акцията на протестиращите пред БНТ, които се опитаха да блокират премиера Пламен Орешарски при гостуването му в „Панорама", Йовчев каза, че не е изненадан. Според него обаче протестът вече навлиза в личното пространство на хората.
„Мисля че тук наистина се минава една граница, която е нормална. Едно е да се протестира срещу институциите, което е конституционно право на гражданите. Но започват да се нарушават личните права на хората, кито са избрани да представляват тези институции", каза Йовчев.
Вътрешният министър коментира също, че според него действията на полицията при протестите досега са балансирани. Той предупреди, че не е добре полицията да ескалира положението и да допринесе за „вдигането на градуса", защото обществото е „изнервено и изключително чувствително.
„Всеки в момента интелигентен човек доста добре може да направи анализ, за да е наясно кой може да седи зад тези протести. Но не това е важно. Ние не се интересуваме, кой организира протестите, това не е незаконно. Но тези, които се опитват да провокират насилие - там не можем да останем безучастни", каза още Йовчев.
Според него при т.нар. „голямо посрещане" на 4 септември, когато протестът отново беше многохиляден, процентът на хората, които са излезли спонтанно, е бил много по-малък. Йовчев обаче очаква хората да се успокоят и да подкрепят правителството в някои негови стъпки.
Тримесечният въпрос за Пеевски
Според вътрешния министър е на мнение, че не трябва да се връща три месеца по-късно въпросът за назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС. На въпрос дали е имало консултации с него като вътрешен министър и бивш шеф на държавната агенция, той отговори:
„Научих го малко преди да го научат хората. Не съм бил фактор за вземането на това решение", каза той.
Промени в МВР
До края на годината ще бъдат съкратени 10 % от служителите в МВР, които не са ангажирани с основните дейности в МВР, в първите шест месеца в началото на следващата година ще бъдат съкратени още 5 %, съобщи още вътрешният министър.
„Ще успеем да постигнем над 5 % увеличение на заплатите на служителите в МВР. Хората, които не са ангажирани с основни дейности на МВР са повече от 30 % в момента. По никакъв начин ние не трябва да омаловажаваме труда им, но процентът е прекалено висок. Спокойно може да го свалим до 15 % и ако направим 15 % съкращения, това ще подобри работата. На база на това съкращение планираме повишаване на заплатите на служителите, които се занимават с основните дейности. Част от средствата, които ще бъдат икономисани, ще отидат за обезщетения, така че увеличението на заплатите няма да бъде в рамките на 15 %, но мисля, че ще успеем да постигнем може би над 5 % увеличение на заплатите на служителите на МВР", каза Цветлин Йовчев.
Той допълни, че в новия Закон за МВР ще има ясно разграничение на функциите между политическото и професионалното ръководство.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com