16 000 км пеш срещу насилието над деца

16 000 км пеш срещу насилието над деца | StandartNews.com

Матю тръгна на поход, за да отпадне давността за сексуалното посегателство над малолетни

Шотландският актьор Матю Маквариш е изминал 6677 км пеша от Лондон до София. Целта му е да премине общо 16 000 км и да посети 32 страни членки на ЕС. Той обаче не е нито атлет, нито турист. 31-годишният мъж е европейски посланик на организацията "Край на мълчанието: Спрете сексуалното насилие срещу деца", а европейската обиколка всъщност е поход в името на превенцията му.

Матю започва похода си на 31 май 2013 г. от Лондон. Преминава през Париж, Люксембург, Амстердам, Берлин, Копенхаген, Стокхолм, Хелзинки, Полша, Чехия, Австралия, Словакия, Унгария, Румъния и на 14 април пристига у нас. С похода си "Път към промяна - на поход срещу мълчанието" Матю цели да привлече общественото внимание над проблема за сексуалното насилие над деца, да се повиши информираността и да инициира законодателна инициатива, с която да отпадне ограничението за срока, в който дете може да обвини сексуалния си насилник. Затова обаче мъжът избира, както самият той споделя, "странен подход" - да ходи пеша. Схемата е следната - приятелката на Матю, Аманда, която също взима присърце каузата му, идва първа в дадената европейска страна и организира пристигането му. А той следва каравана, която шофира неговият приятел Стик. Всяка сутрин Стик подкарва караваната и я спира на 50 км пред Матю, след което го чака. Вечерта двамата мъже преспиват в нея и на другия ден всичко се повтаря. Матю признава, че е замислил този начин, за да осъществи прехода си, не от силното желание да върви пеша, а за да предизвика медиен и обществен интерес във всяка от държавите. 31-годишният мъж се посвещава на тази кауза, защото самият той е жертва на сексуално насилие като дете. Когато Матю е на 3 годинки, неговият чичо го насилва сексуално.

Терорът продължава 10 г., докато не навършва 13

Впоследствие се оказва, че чичото е посягал не само на него, но и на тримата му братя. "Ние обаче никога не говорихме за това. Тъй като сме католическо семейство, не обсъждахме сексуални теми", разказва Матю.
Едва когато става на 25 г., той намира сили да заговори публично за преживяното. Пише пиесата "To kill a Kelpie", в чийто сюжет разказва за преживяното сексуално насилие. След поредица представления пред пълни салони Матю и братята му разказват заедно за преживяното и предприемат съдебни действия срещу чичо си, който по-късно е признат за виновен. Получава ефективна присъда от 9 г., която след самопризнанията му се смалява на 6. Матю разбира, че той не е посягал само на него, а и на братята му, когато единият от тях влиза в болница с психично разстройство и разказва за станалото. "Когато родителите ми узнаха какво е правил чичо ни с нас, майка ми се обърна към баща ми с думите:

Не казвай на никого, защото това ще пречупи семейството ни

Татко му забрани да идва у дома и повече не споменахме за това", споделя мъжът. Според Матю е грешка жертвите на сексуално посегателство като деца да не говорят за преживяното. Той споделя за първи път като 17-годишен на своя работодателка, но братята му си мълчат до 30-годишни и затова според него са с диагностицирани депресии. "Когато си сексуално насилван като дете, остава травма за цял живот. Ако не споделиш, в един момент рухваш. Спокоен съм, че чичо ми вече не е в контакт с деца, но това, което той причини на мен и братята ми, е белег за цял живот. Травмата остава завинаги", категоричен е той. Днес 60-годишният им чичо все още е в затвора. А когато излезе оттам след 2 г., ще бъде вписан в регистър на насилници на деца. "Но ако бях българин и това ми се беше случило тук, чичо ми нямаше да е в затвора", категоричен е Матю. Във Великобритания има закон, според който, когато дете докладва за сексуално насилие, съдът вярва на него и не са нужни свидетели и допълнителни доказателства. "В България не е така, а детето

има срок от 10 г., в който може да обвини насилника си

В различните страни срокът, в който може да докладваш за сексуално насилие, е различен, а във Великобритания няма такъв", обяснява той. Той иска премахване на давността за докладване на сексуално насилие над деца и е щастлив, че в доста страни среща разбиране и подкрепа. По време на обиколката си Матю разбира, че трябва да събере 200 000 подписа, които да внесе в Европейската комисия, за да може тя да обсъди тези промени и да се синхронизира европейското законодателство в тази област. Това е и следващата кауза, с която ще се захване догодина. Средствата за похода Матю набира от привърженици на неговата кауза чрез бутон за дарения на сайта www.roadtochange.eu. Досега е събрал 20 000 паунда, които смята за напълно достатъчни, но започва обиколката си само с няколко хиляди.

Мъжът не е бил преди в България, а за българите смята, че са много дружелюбни. Дори му предлагат да го откарат, но той им отказва, защото според правилата на похода трябва да върви пеша. "Обикаляйки из Европа, разбрах, че случилото се с мен се случва на всяко 4-о момиченце и на всяко 6-о момче", вълнува се мъжът. Според него има признаци, по които можем да познаем, че дадено дете е жертва на сексуално насилие. "Променя се характерът му. То се затваря в себе си, потиска се. А ако в игра демонстрира сексуално поведение спрямо друго дете, значи го е видяло отнякъде", категоричен е Матю. Затова той съветва родители и близки да наблюдават малчуганите и ако забележат промяна в тях, да им създадат среда, в която да споделят. Както и да ги убедят, че случилото се не е по тяхна вина.
"Аз самият

израснах с убеждението, че грешката е моя

и че съм ужасен човек. Ако не вярваш, че си добър човек, не можеш да водиш пълноценен живот и бъдещето ти е ограбено", категоричен е мъжът. "А с такива хора с нездрав интерес към деца трябва да се работи, да им се оказва психологическа помощ от организации и те да не посягат на малчуганите", споделя Матю. Той призовава децата, станали жертва на сексуален тормоз, и близките им да се свържат с него чрез сайта му, ако се нуждаят от помощ. Следващата спирка на Матю е Атина, а походът ще приключи в Единбург през февруари 2015 г.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай