Петков превзе морето, Борисов - Дивия запад /ОБЗОР/
.jpg)
* Лудогорието и Кърджали - бастионите на ДПС
* Историческа загуба на БСП в Перник
Новата формация на Кирил Петков и Асен Василев лиши Демократична България от поредна победа в София, взе Пловдив от ИТН, и срути непрежалими бастиони на ГЕРБ като Варна, Бургас, Хасково, Стара Загора.
ДПС запази лидерството си в Шумен, Търговище, Разград, Силистра и Кърджали, върна участието си в НС от Габрово и Плевен и направи историческа победа в Бургас.
БСП не само не успя да спечели нито една област, но дори се оттегли в Лудогорието и напусна неочаквано Перник, където има свой кмет.
Хората на Христо Иванов загубиха ценни позиции в големите градове, но запазиха единични позиции в нетрадиционни за тях региони.
ИТН загубиха лидерството, но основните им играчи останаха по страната.
Най-големите остриета на ГЕРБ отвоюваха победата в ключови позиции в Балкана и Западна България.
Ицо Хазарта би и Нинова, и Борисов в София.
Пеевски спечели с 2:1 вота за Велико Търново срещу Хр. Иванов като подпечата черна виза за влизането му в парламента от старопрестолната столица.
Така изглежда преобразената политическа карта на България след изборите, след които Продължаваме промяната вкарва 67 депутати, ГЕРБ – 59, ДПС – 34, БСП - 26, ИТН – 25, ДБ – 16, Възраждане – 13.
Новият политически гигант "Продължаваме промяната" взе победата в 14 области, партията на Борисов - в 13, 5- са за ДПС. Движението е и убедителен победител на вота в чужбина, където събира над 40% от гласовете.
Ключови играчи се разделят с парламента
Председателят на 44-ото НС Цвета Караянчева пак е аут, след като ДПС си взеха без проблем 4-те мандата в Кърджали, а петият отиде при "Възраждане".
Плеяда знакови политици от различни група също изгоряха. Сред тях е още един бивш председател на парламента - Димитър Главчев от ГЕРБ, бившият зам.-външен министър Георг Георгиев, лидер на младежката организация на ГЕРБ.
ИТН даде свидна жертва в лицето на една най-колоритните си депутати - Мика Зайкова.
Групата на Демократична България остава без д-р Александър Симидчиев, Стефан Тафров и екскметът на Плевен Найден Зеленогорски.
В БСП Борислав Гуцанов стои в очакване на решението на Нинова. Във Варна столетницата взе само един мандат - за водача на листата Нинова. Ако тя избере да влезе от 25 МИР София и така да отстъпи мястото на Гуцанов, варненският социалист се класира за НС.
Но на "Позитано" 20 припомнят, че след Нинова в 25 МИР е Емил Георгиев, председател на „Екогласност“. Той не само е близък на Корнелия Нинова, но и като коалиционен партньор няма как да остане извън борда на новия парламент. Така че Нинова ще е принудена да избира между милото и по-милото.
Мястото в парламента напуска и един от най-приближените й депутати - Крум Дончев.
Продължаваме промяната и ГЕРБ си победиха по-малките морските общини като най-сериозната ерозия за партията на Борисов се случи в Бургаско. Добрич също се измъкна от ръцете й.
Пореден шамар ГЕРБ получи от ДПС в Североизтока
В Търговище и Разград резултатите са Движението са смазващи. ДПС заздрави победата си в Шумен, а в Силистра разликата вече изобщо не е символична.
В центъра на Северна България Томислав Дончев запази победата в Габрово, а Николай Нанков - в Ловеч. Този град ще бъде и най-активен в икономическите дебати в парламента предвид факта, че освен Нанков оттам влизат Любомир Каримански, ИТН и Станислав Анастасов, ДПС.
След оттеглянето на професор Горчев от надпреварата в Плевен, областта отиде без проблеми при харвардците, както и Русе.
Почти никакви изненади в Северозапада
Росица Кирова отново лидира във Видин, Враца се показа отново като отличника на Борисов. В Монтана Продължаваме промяната записа първо място, но основните партии с досегашните си депутати се запазиха.
По съществени промени вотът направи в Пиринско.
От големия дриймтим на ГЕРБ остана само Стефан Апостолов, Кирил Петков и Асен Василев смалиха кадрите на Югозападния университет в полза на Американския.
Пеевски вкара двама в парламента, а Демократична България влезе на косъм.
В Кюстендил вота на ИТН обра новата формация, а в Перник - битката за четвъртото място между БСП и ДПС е историческа и за двете формации.
д-р Станков - пак рекордьор по преференции.
Изненадваща загуба записа БСП и в Пазарджик, откъдето вкарва само един депутат и то защото се казва Драгомир Стойнев.
Пловдив се оказа голям поклонник на новата политическа формация, но областта отново си предпочете Дани Каназирева от ГЕРБ и Манол Генов от БСП.
ГЕРБ не успя да удържи Стара Загора, но пак си вкарва тримата депутати, както и досега. Георги Гьоков пък показа, че липсата на Георги Кадиев не е смъкнала драматично резултата.
В Смолян ДПС се придвижи опасно близо до ГЕРБ, а поредната промяна на Нинова откъм водачи на листи, за радост или тъга на ветерана Дора Янкова, този път доведе до липса на червен мандат.
Ямбол продължава да е политическа черна кутия, но Десислава Танева и този път удържа фронта и запази за Борисов лидерското политическо място за Сливен
ГЕРБ- СДС изпусна Хасково, родният град на Асен Василев, но е първа политически сила в Община Любимец на изборите на Народно събрание. От 3482 гласували, 1444 са подкрепили коалицията.
Любимец си има и фаворит. Д-р Георги Станков, който на предишните избори стана национален рекордьор по преференции сред симпатизантите на коалицията, и сега е спечелил предпочитанията на съгражданите си. Вторият в листата е събрал 1159 преференции в общината. Освен него в парламента влиза само водачът на листата Делян Добрев.
Как гласуваха жените и мъжете
При "Продължаваме промяната" личи малко по-женски вот, изнесен е към хора с по-високи доходи и образование. Това показват демографските профили на изборите, направени от "Галъп интернешънъл болкан".
Според тях 43% от гласувалите за партията на Кирил Петков са мъже, а 57 на сто -жени.
За ГЕРБ-СДС 47% от гласувалите са мъже, а 53 на сто жени. При БСП са 45 на сто от избирателите са мъже и 55 жени. За ДПС дяловете мъже и жени са поравно - 50 на 50. Вотът за ИТН е от 49 на сто мъже и 51 процента жени, за ДБ - 45 на сто мъже и 55 процента жени. "Възраждане" е партията, която събира повече мъжки вот - 51 на сто от избирателите са представители на силния пол, а 49% -жени.
Новите депутати с повече от един район, имат няколко дни, за да изберат откъде влизат. Президентът Радев обеща максимално бързо да свика първото му заседание, така че парламентарният звънец най-вероятно ще удари още преди Никулден.
Затова новите отбори трябва да си дадат сметка, че в Парламент 3.0 бутони backpace, delete и hard restart вече няма. Нито една партия няма да може нито да върне действието си, нито да изтрие решението си. А комбинацията от трите пръста, с които се натискат трите бутона за hard restart, ще принадлежи само на избирателите. Времето тече.
Близначки нокаутираха Путин! Предложението
НДСВ проведе среща със симпатизанти във Враца
Огромната мъка на Корина Шумахер! Горещи думи
Летифов разкри в какви разговори ще участва ДПС
Разкритие! Ето ги ченгетата, мераклии за депутати
Изумителна реч на Борисов! Стресиращо предупреждение
Внимание! Дебне ни страхотна банкова измама