Експерти: Трябват ни нови ядрени мощности

Експерти: Трябват ни нови ядрени мощности | StandartNews.com

Ако се правят още два блока, "Уестингхаус" ще свали цената, заяви Богомил Манчев

В България трябва да се строят нови ядрени мощности. Времето за експерименти е изчерпано. Забавянето може да доведе до закриване на ядрения сектор и България от износител на ток да се превърне във вносител. Тези послания ще отправи до държавните институции международната конференция "Българската атомна енергетика", организирана от "Булатом" във ВК "Ривиера". От изказванията на участниците стана ясно, че се търси вариант за рестарт на проекта АЕЦ "Белене". Чуха се и мнения дали проблемът за реализацията му е чисто финансов или политически. В стратегията за сектора до 2020 г. е записано, че до тогава трябва да построим 2000 мегавата нови ядрени мощности, каза Валентин Николов, зам.-председател на енергийната комисия в НС. Но проектът "Белене" е спрян. А акционерното споразумение с "Уестингхаус" за изграждане на блок 7 в АЕЦ "Козлодуй" не беше подписано. Проблемът и за двата проекта е финансов, защото държавата няма необходимите средства, смята Николов.

"Ще правим ли 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" и защо само 7-ми. Нормално е да се правят два блока и когато са два "Уестингхаус" ще свали цената", заяви Богомил Манчев, председател на Български атомен форум. Според него западните компании искат държавна гаранция и договор за изкупуване на тока, а ние сме се отказали и от двете. Той запита риторично: ще строим ли АЕЦ "Белене" или ще го продаваме, защото проблемът не са парите и технологиите, а политиката. Манчев даде пример с финландския модел, по който строи "Росатом" там, където е съинвеститор с дял от 33%, а финландски компании влагат останалите пари в централата, за да получат евтина енергия след това.

360 млн. са нужни за АЕЦ Козлодуй

360 млн. евро са необходими за увеличаване на мощността и срока на работа на V и VI блок на АЕЦ "Козлодуй", каза на международната конференция на Булатом зам.-министърът на енергетиката Николай Николов. Той обясни, че двата проекта се съчетават във времето. Животът на двата блока на централата би могъл да бъде увеличен с 30 години при спазване на закона - три пъти по 10 години, обясни той. В момента се кандидатства за 10-годишното увеличение. Запитан за наближаващия арбитраж за АЕЦ "Белене" зам.-министърът каза, че няма новини около него. АЕЦ "Козлодуй" е дала 33% от общата произведена енергия в страната през 2014 г., каза Иван Андреев, зам. изпълнителен директор на централата.

Втора Атомна може да е готова до 5 г.

Изграждането на АЕЦ "Белене" ще стане много по-бързо и лесно от който и да било друг ядрен проект, стана ясно от думите на председателя на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Лъчезар Костов. Той обясни, че строежът на една нова централа не може да отнеме по-малко от 20 години. Ако обаче страната има готов проект, този срок може да бъде намален до 7-8 години. Още по-бързо изграждането на ядрена мощност може да стане факт, ако е налице и лицензирана площадка. А "Белене" е точно такава. Затова там може да се изгради блок и той да заработи в рамките на 5 години, стана ясно от думите на Костов.

Зам.-председателят на НС Кирил Цочев (от АБВ), каза че скоро партията, която представлява, ще внесе в Министерски съвет предложение за приемане на документ, който да зададе посоката на развитие на българската ядрена енергетика.
Идеята е да се строят реактори от трето поколение чрез използването на съществуващите у нас ядрени площадки. Макар и Цочев да не го каза конкретно, става ясно, че се има предвид строителството както на АЕЦ "Белене", чиято площадка е лицензирана, така и на VII блок в АЕЦ "Козлодуй". Освен това в документа трябва да бъде записана и ясната визия за развитие на атомната енергетика у нас не само чрез изграждането на централи, но и с образованието и подготовката на специалисти в този сектор.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай