Дянков отказва по-нисък ДДС за хапчетата

Дянков отказва по-нисък ДДС за хапчетата | StandartNews.com

София. По-нисък ДДС за лекарствата няма да има. "Министерство на финансите няма да подкрепя идеята за диференцирана ставка на ДДС", категорично заяви министърът на финансите Симеон Дянков.

Според него ако се въведат различни ставки при данъка, това ще увеличи злоупотребите с плащане на налози. "Всички страни, в които има диференцирано ДДС сега са във финансов колапс. Те имат и други проблеми, разбира се, но диференцирането, особено на ниски ставки, каквито има в България, веднага води до много по-лесно заобикаляне на данъчната система", обясни Дянков.

По думите му България няма да променя данъчната си политика. Единствената промяна е минимално увеличение на акциза на дизела, заради поет ангажимент от предишни управляващи. Повишението обаче ще е минимално - под 1 ст. за литър нафта.

Общините отличници ще разполагат с повече пари догодина. Общините с добри показатели за финансова стабилност и дисциплина ще бъдат стимулирани още в Бюджет 2013 г.,  каза още министърът на финансите.

Той заяви, че с времето това ще става все по-значимо. Общините, които добре са си свършили работата, ще получат допълнителни средства и се надявам, че с времето това ще бъде все по-голяма част от държавния бюджет, за да могат по-добрите, да стават все по-добри, заяви той.

Министерството на финансите ще публикува тези показатели на всяко тримесечие. В края на октомври показателите ще посочат с каква стъпка да се започне, обясни Дянков.

Варна, Перник, Видин, Кърджали и Пловдив са общините с най-голямо увеличение на просрочените задължения в последната година, показват изчисления на Министерството на финансите според новата методика за оценка на финансовата им стабилност.

За периода 30 юни 2011 г.-30 юни 2012 г. Варна е увеличила просрочените си задължения с 2.8 млн. лева, Перник – с 1.7 млн. лева, Видин – с 1.5 млн. лева, Кърджали – с 1 млн. лева и Пловдив с 0.8 млн. лева. Най-много е намалила просрочените си задължения Столична община – с 37.9 млн. лева. 

Сред общините с население с над 50 000 жители, с най-добра обща оценка в крайното класиране за 2011 г. са Благоевград, Бургас, Стара Загора, Асеновград, а за 2012 г. Бургас, Русе, Стара Загора, Благоевград, Димитровград. 

С най-ниска обща оценка в крайното класиране сред общините с повече от 50 000 жители за 2011 г. са Видин, Пазарджик, Кюстендил, Карлово, Силистра, а за 2012 г. – Кюстендил, Карлово, Кърджали, Видин, Пазарджик. Данните идват от самите общини, каза министърът на финансите.

Почти всички общини по Черноморието са сред първите 20-30 заради приходите от туризъм. По-финансово устойчиви са големите общини заради повечето възможности за собствени приходи. Местните власти, които по-активно използват европейски средства, успяват да създадат и по-добра база. Обратно – по финансови показатели изостават малки общини, които не са се възползвали от възможността за кандидатстване по европейски средства.  

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай