София. Секретарката излиза в летен отпуск, счетоводителката също - кой ще ги замени? С този проблем се сблъскват голяма част от работодателите, зададе ли се сезонът на отпуските. На помощ идват агенциите за временна работа.
Четири компании вече са получили лиценз от Агенцията по заетостта да отдават персонал под наем, научи агенция Стандарт Нюз от ведомството.
Това са "Агенция за временна заетост" ЕООД (част от компанията за подбор на персонала "Хюмън пауър"), "Интерим Ест" ООД, "Баресса" ЕООД и "Менпауър България". За да получат регистрация, те са платили банкови гаранции в размер на 200 хил. лв. Парите са като застраховка от риска временните работници да не си получат възнагражденията.
От началото на тази година Кодексът на труда ясно регламентира временната заетост у нас. При нея т.нар. агенция за временна работа наема хора, които отдава под наем на предприятие, което търси точно такава работна ръка за определен период. Работодател на временните служители е агенцията, а не предприятието, в което се трудят. С агенцията служителите сключват трудови договори и тя поема всички задължения по изплащане на заплатите и осигуровките. Фирмата ползвател пък сключва договор с агенцията.
Ползите от подобно триъгълно трудово отношение отдавна са доказани в практиката в Европа и САЩ. Така фирмите, които търсят персонал за краткосрочни проекти, рязко снижават разходите си за наемане на работна ръка.
При това печелят време за намиране на подходящи кадри. За работниците улеснението е, че по-лесно намират работа. Затова този модел е много подходящ за студенти, които докато учат, искат да трупат опит, или за млади хора без никакъв професионален стаж.
Жени в майчинство или с други ангажименти в дома също са привлечени от възможността да търсят работа при по-гъвкав режим. Безработните и особено категорията на обезкуражените могат да използват временната заетост като трамплин отново да се включат на пазара на труда. Важен контингент сред временните работници са и пенсионерите, защото почасовата работа някъде им носи допълнителни доходи.
За агенциите за временна работа пък това си е бизнес, от който печелят средно 10% върху заплатите на предоставените от тях временни работници.
Тази форма на работа съществува от доста време в България, но до момента се практикува от компаниите за подбор на персонал чрез сключване на договори за услуга. Ясната й регламентация в Кодекса на труда цели да създаде по-голяма сигурност за временните работници. Стимулирането на временната заетост беше една от антикризисните мерки, която правителството на ГЕРБ договори с работодатели и синдикати през 2010 г. Очакванията са тази гъвкава форма на труд да създаде повече работни места и да свали безработицата у нас.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com