Чакат от "Южен поток" джакпот с нивите

Парите за обезщетение ще променят живота ни, надяват се хората от селата край Провадия

Чакат от "Южен поток" джакпот с нивите | StandartNews.com

Проектът "Южен поток" на практика стартира на 31 октомври с първата символична заварка на тръби край видинското село Расово. "Стандарт" ще проследи стъпка по стъпка изграждането на газопровода на българска територия. Според плана за строителните работи пускането в експлоатация на първата тръба трябва да стане през 2015 г. До 4 години по-късно трябва да е готова и последната, четвърта тръба.

"Южен поток" ще влезе на сушата в България южно от Варна. Конкретното място вече е набелязано - местността Паша дере. Реално обаче самата тръба няма да се вижда как точно излиза на сушата, а така няма да притеснява и плажуващите на това популярно за летовниците място. Причината е, че още в морето съоръжението ще бъде вкопано в земята и ще излезе на повърхността чак навътре на сушата. На това място ще бъде изграден т. нар. приемен терминал, който ще загрява постъпващото от морето синьо гориво. На същото място ще бъде изградена и първата от трите компресорни станции на българска територия. Тя пък ще тласка загрения вече газ нататък по маршрута. Тези инсталации са причината точно в района на Варна да се случат и едни от най-сериозните дейности около реализацията на целия проект. Което означава, че областта ще получи и немалка част от цялостната инвестиция.

Собственици на земи по трасето на "Южен поток" се надяват да ударят джакпота от преминаването на тръбата. До 5000 лева на декар може да скочи обезщетението, носи се мълвата в община Провадия. Хората очакват парите да им се отпуснат за сервитутно право и пропуснати ползи. Дори и да не получат такава рекордна цена, която е 10 пъти над сегашната пазарна, обезщетението ще бъде голямо и за някои от собствениците ще бъде истински късмет, който ще обърне живота им, смята Бисер Денев, председател на Общинския съвет в Провадия.

Миналата седмица местният парламент прие съгласувателна процедура по ПУП за линейни обекти на техническата инфраструктура извън населените места - за газопровода по проекта "Южен поток". Той ще минава през селата Бозвелийско, Тутраканци, Житница, през землището на Провадия, Комарево, Кривня, Златина, Петров дол. Във всички села са проведени публични обсъждания на мегапроекта и хората са обнадеждени, че тръбата ще промени към добро бъдещето им.

Общината е дала съгласието си за настаняване на строителни фирми и техни подизпълнители и се търсят подходящи места. Едно от тях са затворените отдавна провадийски бани. Преди години, когато се реализираше голям проект за училищната инфраструктура и бяха настанени строители, това веднага се усети по оборота на магазините ни, каза председателят но ОбС. Освен това има надежда и за наемане на работници, макар и нискоквалифицирани. С последните спечелени проекти се оказва, че община Провадия е един от големите работодатели в района, където безработицата не е малка и варира около 19%.

Тръбата трябва да мине и през площадката на село Кривня, където е досегашната газоразпределителна станция. Първоначалният вариант беше дори там да бъде първата символична копка, която да направи не друг, а самият руски президент Путин. Това щеше наистина да разнесе славата на града из световните медии, след като стана и известно, че Провадия-солницата, е най-старият град на Европа.

€30 млн. приходи чака порт Варна

Около 30 млн. евро приходи чака пристанище Варна, ако се изпълни качествено цялата дейност по проекта "Южен поток", съобщи транспортният министър Данаил Папазов. Договорът за изпълнение вече е подписан от ръководството на порта. По "Южен поток " ще има достатъчно товари и за пристанище Бургас, и за БДЖ. "Готови сме да посрещнем целия товар от оборудване -тръби, багери, заваръчна техника, булдозери", увери министърът.

На кея на пристанище Варна ще има цех за съединяването на тръбите. Те са с дължина по 12,5 метра, ще се съединяват по 3 или 4 и със спомагателни съдове ще се носят до кораба, който ги полага в морето. Очаква се само в този цех на пристанището да се отворят работни места за поне 300 души, каза неотдавна експлоатационният директор Александър Станков.

Изолация ще поглъща шума от компресорите

Компресорната станция във Варна, която е част от приемния терминал на тръбата от морето, може да бъде по-модерна и безшумна от тази в Санкт Петербург, коментират експертите. Съоръжението най-вероятно ще започне да се строи в средата на 2014 г., научи "Стандарт".

Няма причини за притеснения, че шумът ще надвишава нормите. Съоръженията са последна дума на техниката и по всички изисквания на ЕС. Всеки от компресорите ще бъде поставен в отделно железобетонно хале, покрито с шумопоглъщащи плоскости. Инфразвукът няма дори да се доближи до границата на човешките възприятия. Освен това отстоянието на станцията от населено място е 3-4 пъти по-голямо от предвидените европейски и наши норми. Станцията е на 3 км от най-близкото село Приселци и на 4 км от вилите в местността Галата. Нямат основания за притесненията и за култовия за варненци плаж "Паша дере", защото тръбите от морето, изтеглени до компресорната станция на 2 км от брега, ще бъдат закопани под земята. Причини за замърсяване от отпадъци също няма, защото синьото гориво пристига от Русия в чист и обработен вид.

БГ подводница изследва потънали кораби по трасето

Българската миниподводница РС-8В на Института по океанология към БАН е участвала в подводните изследвания на потънали кораби по трасето на "Южен поток". Това съобщи за "Стандарт" командирът на подводницата д-р инж. Илия Щирков. На дълбочина 130-140 м, където трябва да мине тръбата край Варна, е обследван кораб -търговски ветроход от XIX век изключително добре запазен, обясни д-р Щирков.

На презентацията на "Южен поток" в морската столица в началото на годината италианецът Матео Веронези, координатор по ОВОС на холандската компания South Stream Transport, която реализира проекта, съобщи, че при проучването са се натъкнали на потънали кораби и артефакти по дъното, които са снимани с подводни роботи.

Инженеринговата фирма "ПетерГаз" е провеждала дистанционните изследвания на предвидения коридор за тръбопровода през 2011 и 2012 г., съобщиха подробности за "Стандарт" от компанията. Проучванията са идентифицирали 16 обекта с интерес за културно-историческото наследство в обсег от 150 м от тръбата, сред които 6 потънали кораба. Всички данни са предадени на Центъра за подводна археология към Министерството на културата, който е в Созопол.

Българската миниподводница е участвала в изследванията на дъното заедно с руския кораб, който ги прави. Тя е заснела и свалила сонограми, направени с хидролокатора за страничен обзор, обясни командирът й.

Подводницата на Института по океанология тежи 5 тона, дълга е 6,5 метра и може да се пуска на 250 м дълбочина. С нея през последните години бяха открити два ветрохода край Калиакра, но парите секнали след скандалите около фонд "Научни изследвания".

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай