БМГК подкрепя добива на злато в „Трън"

БМГК подкрепя добива на злато в „Трън" | StandartNews.com

Българската минно-геоложка камара заяви своята подкрепа за проекта на „Евромакс Сървисиз" ЕООД за добив на златно-сребърни руди в находище „Трън" при спазване на законодателството на България и на най-високите стандарти в Европа и България за опазване на околната среда и здравето на хората. Камарата изразява своята увереност в това, че инвеститорът ще започне и изпълни проекта, съблюдавайки икономическата, екологична и социална отговорност във всеки един аспект на своята работа.

Камарата приема за необходимо да изрази своя позиция по отношение на инвестиционното намерение за рудодобив в Община Трън поради зачестилите опити на група хора да тиражират в публичното пространство манипулативни и грешни факти и тяхното изопачено тълкуване пред широката общественост, се посочва в съобщение, изпратено до медиите.

БМГК признава, че поради целенасочена кампания за злепоставяне на проекта, част от местната общност е манипулирана и вероятно това е основната причина да изразява опасения за бъдещето на региона след започване на добивните дейности. Камарата зачита и уважава правото на мнение и нуждата от качествена информация за местните хора, както от страна на компетентните органи (МОСВ, Община Трън, РИОСВ), така и от страна на инвеститорите още на този най-ранен етап от развитието на проекта. В гр. Трън от четири години работи Информационен център на инвеститора, където отговарят на възникналите въпроси. В него вече са подадени над 200 молби от желаещи работа жители на община Трън и региона.

До момента е ясно, че проектът в Трън е своя най-ранен етап и предстои изготвянето на Доклад за Оценка на въздействието върху околната среда. Инвеститорът все още прави допълнителни проучвания за своя сметка, за да има пълна и достоверна картина на наличните природни богатства.

БМГК, както и държавните институции, и широката общественост, много добре познават групата компании на инвеститора „Асарел-Медет" АД. Съдейки по неговия дългогодишен опит – инвеститорски, управленски, обществен, социално-отговорен, както и спазване на екологичното и трудово законодателство, ние гарантираме, че с развитието на проекта в Трън, инвеститорът ще спазва същите принципи, правила и политики, както и националното законодателство - каквато е безусловно цялата му практика при развитието на добива в община Панагюрище, се посочва в становището на БМГК.

В досегашния си опит, компанията-инвеститор е доказала, че рудодобивът може да се развива в унисон с всички други отрасли на икономиката на страната – в това число туризъм и биоземеделие – при значително завишаване стандарта на живот на местното население. Община Панагюрище е пример за това как от години бизнес и местна власт могат заедно да решават проблемите и да развиват своя роден край.

Убедени сме, че в община Трън ще бъде приложен същият успешен и устойчив модел на развитие и новият проект ще донесе редица ползи – както за местното население, така и за националната икономика, заявяват от БМГК.

В декларацията се посочват и част от ползите от проекта за златодобив в община Трън:

За местната общност:

- Наемане на местни жители на работа – както при етапа на строеж на рудниците, така и при процеса на добив на полезни изкопаеми;
- Подобряване на местната инфраструктура
- Подобряване на качеството на услуги, предоставяни от местни доставчици;
- Развитие на здравеопазването, културния живот, спортните дейности в общината;
- Насърчаване на младите хора да останат по родните си места. Косвен ефект би бил ако емигрирали трънчани се завърнат след успешния старт на проекта.
- Повишаване на местния бюджет след трансфер на полагаемия се процент от концесионните плащания;
- Повишаване качеството и стандарта на живот;
- Развиване на туристическия сектор и негови разновидности;
- Развита социална отговорност чрез публично-частни проекти, реализирани съвместно между Община Трън и инвеститора.

За националната икономика:

- Повишаване на БВП;
- Намаляване на безработицата в региона;
- Повишаване на концесионните плащания към националния бюджет;
- Реализиране на полезните изкопаеми на страната;
- Затвърждаване на водещата позиция на България като минна държава;
- Старт на нов минен проект – един от двата първи проекта в продължение на близо 30 години.

За Европа:

- Реализиране на Стратегията за суровините на Европейския съюз, която насърчава местния добив и намаляване на зависимостта от внос на суровини за европейската индустрия.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай