София. Декар буренясала държавна нива удари 252 лв. Качествени парцели пък се предлагат за 1070 лв. Това показва справка в списъка със земи от държавния поземлен фонд, които ще бъдат продадени на търг срещу поименни компенсационни бонове.
Началните цени са най-високите, обявявани някога за държавни парцели, коментират от областните дирекции "Земеделие". Цената е и доста по-висока от средната пазарна, която е около 400 лв. тази година. В същото време по-голямата част от парцелите са от категория "изоставена нива" или "пасища и ливади", показва справка в сайтовете на областните дирекции. В тях са качени всички парцели, които ще бъдат дадени на търг. Близо две трети от имотите са маломерни и изоставени ниви, които досега не са били използвани за земеделие. Останалите са парцели, чиито арендатори са се отказали да обработват или договорите им са изтекли, обясниха експертите от областните дирекции "Земеделие". Най-масовата цена за държавните парцели е около 600 лв. Тя е за земи до 10 декара от трета, четвърта или пета категория. Земята първо и второ качество минава 700 - 800 лв. за декар. Това е изключително добра начална цена, а в хода на търговете се очаква да се постигне дори по-висока, коментират експертите.
Най-доволни от търга за държавните ниви са дребните фермери. Животновъдите също вече оглеждат парцелите, за които ще наддават. "Имаме доста фермери, които ще се възползват от възможността да си купят нови пасища и ливади, за да получат и повече субсидии от Европейския съюз. Има и такива, които досега са ползвали държавните земи под наем, а сега ще могат да ги получат като своя собственост", каза шефът на Съюза на животновъдите в България Пенка Христова. Според колегата й от Асоциацията на земеделските производители в България - Христо Цветанов, допълнителните земи са добре дошли и за растениевъдството. Най-доволни от възможността да наддават за държавните ниви са овощарите. За тях е изключително важно да са собственици на парцелите, които ползват, защото дръвчетата са трайни насаждения. Никой няма интерес да ги сади на терен под наем, като не знае дали утре парцелът няма да бъде даден на друг, коментират собственици на градини. Точно затова интересът към 1300-те декара държавни земи в Пиринско е огромен. Цените на земите там са между 60 и 680 лв. в зависимост от категорията на земята. "Вече валят куп запитвания от хора от различни общини. Явно ще се възползват от тази възможност, а това ще даде тласък на земеделието в Пиринския край", твърдят експерти от ОД "Земеделие" в Благоевград. В Шумен пък очакват интерес към обявените за продан 650 декара да проявят предимно фермери, които отглеждат царевица и слънчоглед. Интерес към терените вече има, но от областната дирекция са се подготвили и с резервен план. Ако някои от земите не бъдат продадени, отново ще бъдат дадени под наем.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com