Росен Христов с предупреждение към новия министър

Бившият ресорен министър призова за бдителност по отношение на енергетиката

Росен Христов с предупреждение към новия министър | StandartNews.com

Колкото по-малко политика и мегаломания има в енергетиката, толкова по-добре, каза днес във Варна бившият служебен ресорен министър Росен Христов, който е сред участниците в международната ядрена конференция "Българска атомна енергетика – национална, регионална и световна енергийна сигурност". Форумът, прекъснат за няколко години заради пандемията, събира на едно място експерти, представители на неправителствения сектор и на дипломатическия корпус у нас.

В момента енергийната криза е преодоляна с краткосрочни и дългосрочни решения. Имаме договори за достъп до инфраструктурата на Гърция и Турция, както и за доставки на втечнен газ, посочи Христов.

По новите ядрени проекти имаме договор за предпроектно проучване на блокове 7 и 8 в АЕЦ "Козлодуй", на финала е и подписването на такова споразумение с френска компания за предпроектно проучване за "Белене", допълни Христов. Според него е крайно време да има движение по проекта за втора атомна централа. По думите му това ще е и задачата на френската компания – да даде експертни отговори дали е по-разумно оборудването, което стои там, да се използва, или да се продаде.

Като успех той отчете и договарянето на междуправителствено споразумение между България и САЩ за мащабно сътрудничество в сферата на ядрената енергетика. По думите му по този начин пред страната ни се отварят възможности за достъп до обучение на кадри, технологии, финансиране на проекти. Текстът на споразумението е напълно синхронизиран, остават някои административни процедури и да бъде подписан, обясни Христов.

Ексминистърът уточни, че ведомството е разработило визия за техническо решение за ПАВЕЦ "Чаира", остава да бъде обявен търг за проектирането и да стартира ремонтът на обекта.  

За въглищните централи Христов посочи, че условията за намаляването на вредните емисии до 2026 година най-вероятно ще бъдат предоговорени с ЕК. Той уточни, че по комуникацията с Комисията се подготвя доклад, който да бъде представен в Народното събрание. Крайният срок за затварянето на централите няма да бъде променен, посочи Христов. Според него обаче България няма и пазарен интерес да ползва такъв тип електроенергия, защото е много скъпа. Има смисъл да ги натоварваме до около 2030 година, за да балансират енергийната система и заради националната сигурност, обясни Росен Христов. Според него през този период трябва да се инвестира в нови технологии в района на Маришкия басейн, като така ще се осигурят работни места и ще се избегне социалното напрежение.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай