Ето как да съхраняваме различни продукти правилно

Когато се съхраняват правилно, храните остават безопасни и запазват своето качество, хранителни вещества и вкус за много по-дълго. Не забравяйте да съхранявате храните в правилните контейнери, при правилната температура и за точния период от време. Правилното съхранение на храната ще намали риска от хранително натравяне и ще намали разходите ви, тъй като храната ви няма да се разваля толкова бързо.
Лесно е храните да се изгубят в огромните пространства на вашия хладилник. За да запазите бързо развалящата се храна безопасно и извън опасната зона, трябва да я увиете и съхранявате правилно за подходящ период от време. Разберете всичко за правилното съхраняване на храна в тази статия:
Правилно менажиране на хладилника
От меса до сирена и остатъци, използвайте тези съвети, за да сте сигурни, че съхранявате храните безопасно в хладилника.
- Дръжте хладилника си под 5 ºC, при тази температура бактериите, които развалят храната, растат бавно. Купете термометър за хладилник и го съхранявайте вътре за да може да следите температурата.
- Съхранявайте всички храни опаковани или в покрити контейнери. Оставете храната в нейната опаковка, освен ако опаковката не е разкъсана. Ако трябва да опаковате отново, запечатайте добре контейнерите за съхранение, за да предотвратите загубата на влага и абсорбирането на миризми.
- Избягвайте да претоварвате хладилника си, защото студеният въздух се нуждае от място, за да циркулира. Освен това обмисляйте какво ще вземате от хладилника и не го оставяйте отворен дълго време.
- Веднъж седмично почиствайте хладилника. Изхвърляйте всякакви съмнителни храни, вместо да рискувате хранително отравяне. Когато се съмнявате - изхвърлете го!
- Ако храната е плесенясала, изхвърлете я в торбичка или опаковка, за да не се разпространяват спорите на мухъл. Почистете контейнера и хладилника или килера, за да премахнете спорите на мухъл. Проверете предмети, които плесенясавалата храна може да е докоснала, защото мухълът се разпространява бързо върху плодовете и зеленчуците.
- Най-добрия начин винаги да имате прясна храна в хладилника е да посещавате по-често магазините, но да купувате по-малки количества. Например, ако прегледате лидл брошура следваща седмица - може да намерите страхотни намаления, това ще ви помогне да се възползвате от различните за всяка седмица отстъпки. Като например тази седмица ще намерите скариди, суши и сьомга на намаление.
Месо, птици и риба
Съхранявайте опаковките със сурово месо, домашни птици и риба в отделна найлонова торбичка, купа или кутия на най-ниския рафт на хладилника. Това предпазва соковете от капене върху други храни, а най-ниският рафт обикновено е най-студеният. Използвайте прясно месо, домашни птици и риба в рамките на няколко дни. Хвърлете тези с неприятна миризма, лепкава или лигава повърхност или може би с промяна в цвета.
Яйца
Яйцата ще останат по-свежи по-дълго, ако ги държите в картонената им кутия, а не в тавата за яйца или рафта на вратата. Използвайте пресни яйца в рамките на три до пет седмици.
Плодове и зеленчуци
Охладете бързоразвалящите се плодове и зеленчуци като горски плодове, маруля, гъби и билки. Измивайте пресните продукти непосредствено преди употреба и подсушете добре всички пресни продукти с хартиена кърпа след измиване.
Съхранявайте продуктите в по-хрупкави кошчета в хладилника. Това спомага за задържането на влагата. Ако е възможно, дръжте плодовете отделно от зеленчуците, защото плодовете отделят етиленов газ, който може да съкрати живота им на съхранение. Охладете нарязаните, обелените или варени плодове и зеленчуци.
Пресни млечни продукти
Охладете всички млечни продукти незабавно и за предпочитане в задната част на хладилника, защото е по-студено. Покрийте добре, за да не поемат други миризми. След като млякото се излее, никога не го връщайте в оригиналния му контейнер, защото може да бъде замърсено с външни организми, които причиняват разваляне и хранително отравяне.
Зърнени храни и консервирани храни
Ако се съхраняват правилно в херметически затворени контейнери, повечето пълнозърнести брашна и ястия ще се съхраняват от 1 до 3 месеца на хладен и сух рафт в килера или 2 до 6 месеца във фризера. След като консервираните храни са отворени, прехвърлете ги в чист, покрит съд, преди да ги охладите. Можете да охладите отворени консервирани храни в кутията, ако са покрити, но вкусът им може да се промени.
Изхвърлете всички остатъци след четири дни
Отстранете колкото е възможно повече въздух от торбичките за съхранение, за да запазите храните свежи по-дълго. Колкото по-малко боравите с храна, толкова по-добре. Охладете бързо и правилно, за да намалите риска от хранително отравяне. Никога не размразявайте и не мариновайте храни на плота. Освен това хвърлете храни с изтекъл срок на годност.
Мистерия! Намериха мъртъв високопоставен руски команд...
Искра Михайлова посочи приоритета на ДПС за новия каб...
Важна новина за шофьорите, какво става на "Хемус"
Изненада! Кой наш курорт побеля от сняг
Напрежение. Германия с остри думи за Путин
Тревога в БДЖ, засяга всички пътници
Искате храна за вкъщи? Ще трябва да си носите кутия