268 души смениха под 100 републикански здравни консултанти

268 души са членовете на новите експертни съвети, които ще консултират министъра на здравеопазването при приемането на правилните политики в техните сфери. Те смениха под 100 републикански консултанти, които от първи април вече няма да изпълняват функциите си.
Идеята на новите съвети е да има повече прозрачност при вземането на решенията за това как да се развива даденият сектор, тъй като до момента във всяка от 54-те медицински специалности имаше между един и двама национални консултанти. В сегашните съвети членовете трябва да бъдат от трима до седем хабилитирани специалисти.
Въпреки това обаче част от гилдията изказва недоволство, тъй като в комисиите фигурират хора, които имат съответната медицинска специалност, хабилитирани са и четат лекции пред студенти, но от години не общуват с пациенти. Подобна е ситуацията например в специалност „Медицинска генетика“, където нито една от двете институции, които реално консултират генетично бъдещи родилки, няма представител в експертния съвет. 95 на сто от генетичните консултации на бременни за различни заболявания се дават от специалисти от „Майчин дом“ на Александровска болница и от Софийския университет, а в групата няма нито един техен представител. Подобна е и ситуацията в експертната група по психиатрия. Любопитното е, че това са едни от групите с най-малко хабилитирани лица – 16 в единия случай и 20 в другия, и въпреки това не се е намерило място за хора, които реално работят с пациенти и могат да дават съвети за политиките в съответния сектор. Другото интересно е, че освен изискването за хабилитация, за участие в експертния съвет няма други критерии и на практика той се формира по усмотрение на чиновниците, коментираха лекари.
Новите експертни съвети имат един главен координатор и още между двама и шестима членове. Начело на съвета по психиатрия е доктор Христо Хинков, а негов член е и бившият национален консултант по психиатрия и бивш ректор на Медицинския университет проф. Вихра Миланова. В него не присъства доскорошният национален консултант проф. Дроздстой Стоянов, който се усъмни, че парите, които правителството отпусна за психиатричните болници, няма да бъдат изразходвани правилно и ще отидат предимно за ремонти, но не и за промени на политиките.
Начело на съвета по кардиохирургия е проф. Генчо Начев. Проф. Николай Петров, който бе здравен министър в третия кабинет на Бойко Борисов, но подаде оставка, е член на експертния съвет по анестезиология. По медицинска генетика началник на съвета е проф. Драга Тончева, а по онкология – доктор Светлана Ганчева от „Аджъбадем сити клиник“. Доктор Тодор Кантарджиев продължава да бъде съветник в сферата на микробиологията. Светилото по неврохирургия проф. Николай Габровски ще ръководи екипа в тази сфера. В сферата на нервните болести начело на експертния съвет ще бъде специалистът по алцхаймер проф. Лъчезар Трайков от Александровска болница, а начело на специализираните дентални дейности е доктор Николай Шарков, шеф на зъболекарския съюз. Председателят на организацията на джипитата доц. Доктор Любомир Киров оглавява комисията по обща медицина. Шеф на комисията по травматология е началникът на „Пиро
Историческо! Нечуван ход от Байдън
Край! Окончателно решиха съдбата на Навални
Специалист отсече! Какво става след приемането на евр...
Скръбна вест, какво сполетя Мария Илиева
Панчугов видя как местните избори ще се отразят на сг...
Нинова бясна на президента, обвини го, че закопава ДА...
Кьовеши закопча трима у нас за измами с евросредства