"Южен поток" ще даде тласък на Унгария

"Южен поток" ще даде тласък на Унгария | StandartNews.com

София. Андраш Клайн е посланик на Унгария у нас от 2012 г. Има висше образование по романистика. Освен френски и испански 44-годишният дипломат знае английски и български език. Семеен е и има двама синове. Той бе любезен да отговори на въпросите на "Стандарт" за резултатите от неотдавнашната среща в Будапеща на външните министри на Вишеградската четворка /Полша, Чехия, Словакия и Унгария/ и колегите им от Румъния, България и Гърция за Южния газов коридор.

 

- Ваше Превъзходителство, какво ново прибавиха разговорите в Будапеща към проекта за Южния газов коридор?

 - На 24 февруари в Будапеща 7 външни министри изразиха политическа воля за свързване на националните газови мрежи чрез интеркалектори. Вишеградската четворка цели да създаде общ газов пазар. Затова се нуждаем от някъде да дойде и алтернативен газ, освен този от Русия. Възможна посока е именно връзката между Централна Европа и Балканите.

- Ще може ли България да диверсифицира енергийните си източници с включване в този енергиен коридор?
- Много важни в случая са планираните колектори между България и Гърция, България и Турция и България и Румъния да бъдат изградени. Това за България ще е диверсификация, ако имаме предвид и планирания газопровод ТАП, както и терминала за кипърски газ в Гърция, за който все повече се говори. Това означава също възможност за транзит на газ. Така в Централна Европа ще може да се докарва алтернативен газ на идващия от Русия.
- На фона на украинската криза този проект очевидно добива още по-голямо значение. Какво мислите за ситуацията в Украйна?
- Това, което става в Украйна, много ни безпокои. Напълно подкрепяме инициативите на ЕС и НАТО за предотвратяване на всяка чужда интервенция в Украйна и за запазване на териториалната цялост на страната. Освен това много е важно бързо да се подпише договорът за асоцииране на Украйна с ЕС и споразумението за зона за свободна търговия в Украйна. Както България, така и Унгария има малцинство в Украйна. Затова изразихме тревога в ЕС и НАТО, когато украинският парламент гласува за отменяне на закона за езиците. Радваме се, че временният президент Алексъндър Турчинов обяви, че няма да подпише този документ.
- Еврокомисарят Гюнтер Йотингер съобщи, че ЕС не бърза да ускорява хода на преговорите с Русия по спора за "Южен поток". Това изявление вещае забавяне, а може би и анулиране на важния за много страни от ЕС нов газопровод. Каква ви е прогнозата?
- Засега не можем да направим нищо друго освен да чакаме. В същото време бих искал да отбележа, че осъществяването на "Южен поток" би означавало диверсификация за Унгария и би дало тласък на икономически растеж, тоест ние сме заинтересовани от реализацията на проекта.

- Унгария неотдавна сключи споразумение с Русия за още два реактора към АЕЦ "Пакш", която е с руска технология. Какви бяха мотивите за това решение?
- Ще започна от това, че ЕС и САЩ са на ръба да сключат договор за свободна търговия. Трябва трябва да имаме предвид, че сега в Щатите заради "революцията" на шистовия газ цената на тока е една трета от средната в Европа. Ако се установи свободна търговия, конкурентоспособността на предприятията, които работят в тази област, до някаква степен ще бъдат застрашена. Това ще има не само икономически, а и социален ефект. Точно затова унгарското правителство си е поставило стратегическата цел да се намалява цената на тока. По тази причина парламентът прие резолюция да се разшири АЕЦ "Пакш".
- А защо се ориентирахте към споразумение с Русия?
- Според наши експерти атомна централа, която работи с руска технология, е най-подходящо да се разширява пак с руска технология, макар че тя до голяма степен е и финландска, германска и френска технология. Русия предложи изгодна финансова рамка - заем с много изгодни лихви. Тя прие и унгарското условие, че при строителството на двата нови блока 40% от работа ще бъде възложена на унгарски предприятия. Това според изчисленията на нашето министерство на икономиката означава, че само по време на строежа на двата реактора БВП на Унгария ще се увеличи с 0,9 процента. А когато заработят тези реактори през 2030-2031 г., това ще намали с 13-14 процента цените на тока в Унгария.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай