Иван Хиновски, председател на Българския енергиен форум
- Г-н Хиновски, увеличаването на тока отново стана повод за политически престрелки и обвинения, но каква е реалната ситуация?
- Съществуват два подхода при третиране на случая с цената на електроенергията. Единият е по-консервативен, свързан с планиране на икономии в отрасъла на широк фронт. Вторият е по-либерален. Свързан е с шокови промени, които всъщност са случаят, който в момента се реализира в България. Трябва да бъде ясно, че българският регулатор нямаше избор, тъй като на него му бяха дадени едни изходни условия. Този баланс, който той изготви и направи един проект за промяна на цените, нямаше алтернатива. Имаше нюанси - колко да поеме битът, колко индустрията, колко централи да излязат на свободния пазар.
Управляващите се сепнаха, защото реформи в отрасъла почти няма, икономии в големите държавни дружества почти няма. Те всъщност разбраха, че по този път ще се стигне до бунтове, до недоволство и в индустрията, и в бита.
- За този дефицит в НЕК можете ли да дадете някаква прогноза за какъв период от време може да бъде запълнен ? Изобщо има ли такъв вариант?
- Аз мисля, че тук е моментът да ви кажа нашия план, който не беше разбран, макар че в един разговор с отговорни фактори казаха, че това е прекрасно. Ние предлагаме в един постоянен период от 5 години той да бъде компенсиран, да бъде занулен. Но това може да стане с един буфер, който представлява един фонд за възстановяване на енергетиката, който ние предложихме преди 2 г. Той ще бъде структуриран от редица средства - от грантове от чужди банки, от Еврокомисията, от наши банки, може да бъдат и акции на граждани, защото това ще бъде една печеливша инвестиции, която би трябвало да компенсира този дефицит на НЕК постепенно. След време, в рамките на 5 години, той да излезе на нула. Този дефицит обаче неминуемо, пак повтарям, не може да мине без един плавен, постепенен ръст на повишаване на цените. Не говорим скокообразно, но ръст в рамките на годишната инфлация.
- По груби изчисления можем ли да кажем с по колко процента приблизително трябва да се увеличава токът, за да може да бъде постигнато това, за което говорите?
- Аз смятам, че между 2 и 5% в зависимост от разчетите, в зависимост от идентифицираните вътрешни резерви на отрасъла, може да се стигне. Но това зависи от много фактори. Един от факторите обаче е това, че, концентрирайки се само в този дефицит на НЕК, не бива да забравяме в никакъв случай мрежите, където от дълги години ограничаваните експлоатационни разходи, инвестиции и ремонти ще доведат до нещо страшно. Ще доведат до висока аварийност, до отказ на системи, даже бих казал в един момент, ако този процес продължава, ще се стигне до режим на електроенергията.
- Адекватна ли е според вас цената за изкупуването на тока от ВЕИ-та?
- Там е също един от големите проблеми. Няколко са, бих казал, днешните язви на енергетиката. Първата е, че в сектора "Зелена енергия" има електроцентрали, които работят в рамките на регламентираната печалба 5%. Но има и много електроцентрали, които работят със 150% печалба.
- Защо се получава тази разлика?
- Защото те са инвестирали в оборудване, което е било втора употреба или не на същите инвестиционни нива, отговарящи на преференциалните цени. Преференциалните цени се правят за цяла група мощности. В тази група мощности вие можете да построите една централа с един вид оборудване и втора централа с друга цена оборудване. Но дори и тази, която е спестила от инвестициите, получава същата висока преференциална цена. Там е голямата язва. Втората група - има голяма група незаконни централи, построени в нарушение на ЗУТ и на други нормативни документи. Те са сключили договори за изкупуване на електроенергия преди Акт 16 само и само да хванат високата цена.
Имаше редица дяволи, които използваха последния момент и всъщност хващаха високата цена с цената на по-ниско оборудване. Третата група нарушения е, че редица централи произвеждат електроенергия на нерегламентирана по-висока мощност. Те са получили договор за 2 мегавата, а продават примерно с 5 мегавата производство.
(Пред Агенция Фокус)
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com