"Защо се върнахте в България, това ще ме питате, нали!?", казва през смях Валентин Диков. От месец и нещо той е начело на Клиниката по сърдечна, гръдна и съдова хирургия в "Сити Клиник". 24 г. преди това обаче е живял и работил в Германия. Първо в университетската клиника във Франкфурт, а после в Олденбург. Там се е занимавал със сърдечна, съдова и гръдна хирургия. Има зад гърба си над 10 000 операции. Сърдечните обаче са му любими. Освен това се е учил от водещите клиники в Европа и САЩ.
Д-р Валентин Диков решил да замине за Германия още при първата възможност, която видял през 1989 г. "Тогава бях във Франкфурт, върнах се, взех си семейството и заминах", разказва хирургът. "У нас тогава нямаше никаква перспектива, 20 г. трябваше да чакаш, за да се развиеш, а там не е така. Чувството на свобода е друго", казва той. По това време лекарите у нас се разпределяха от държавата на работа. Той завършил Медицинския университет в София през 1986 г. и веднага го пратили в Етрополе, а после в Ихтиман. "Опитваха се да ни казват какво трябва да работим, но аз още като студент ходех в клиниката на Чирков и помагах, шиех нещо", обяснява той. Пръст в решението му да напусне България има и възможността да учи навсякъде, да обикаля световните клиники, за да специализира. "Това в чужбина е задължителна част от инвестицията във всеки специалист и не се коментира, а е даденост", казва той.
След 24 г. в Германия определено не съжалява, че е заминал, и въпреки това тази година решава да се върне. "В тази болница искат да направят нещо, хората са млади и си казах - защо не?", обяснява д-р Диков. Според него "Сити Клиник" отговаря като визия и качество на германските клиники. "Сегашните водещи хирурзи са с 10 г. по-възрастни от мен, а колелото се върти, когато спрат да работят
няма кой да ги замести
смята д-р Диков. Лекарите от неговия набор са се разбягали отдавна по света и липсва звеното, което да обучи и подкрепи младите специалисти. Той се надява, че ще помогне точно в тази насока. "България има нужда от лекари, защото има много болно население", казва той. Въпреки че "Сити Клиник" отговаря на европейските стандарти за болница, много други неща в страната ни му правят не особено приятно впечатление. "Като се разцъфтя и като стана зелено, много добре ми се струва, защото не се вижда какво има зад зеленото. Хубава природа обаче...", замълчава той. "Хората са озлобени, станали са по-безпардонни, чувството на уважение, на състрадание липсва", добавя и веднага прави сравнение. "В Германия няма да се хвърлят да спасяват всеки, но има някаква реакция, системата е подредена и го поема после. Докато тук цари апатия", споделя д-р Диков. Но отчита, че няма как да се сравняваме с германците просто защото там инвестират много повече. "Тук плащаме по 5 лв., как да се финансират операции за 50 000, не става", обяснява той. Освен това в Германия
половината болници са на църквата
Тя няма право на печалба и реинвестира всичко в тях. Въпреки че системата е много по-добра, и там вече се появяват пробойни. Болниците стават все повече, непрекъснато фалират клиники, изкупуват ги големи холдинги. Те се превръщат в специализирани болници с пациенти на частните фондове. "Това не е добре, но в САЩ е още по-зле, там хората губят работа и остават направо на улицата", казва д-р Диков. Според него в това негативно отношение и ние сме стигнали американците. "Българите са много изхабени, стресирани. Хората, които идват от провинцията, се вижда, че са на ръба, бедни, стискали до последно", констатира д-р Диков. За краткия си престой у нас вече е усетил и административните ни неуредици. "Една от най-интересните ми случки тук беше с признаването на специалностите ми в МЗ", смее се той. Там му казали, че такива няма и трябвало да търси юристи, за да помагат. 2 месеца му отнело ходенето по мъките.
Д-р Диков смята да остане у нас 1 г. и после да вземе окончателно решение. "Зависи как ще тръгнат нещата, засега болницата върви много добре", признава той. Семейството му е в Германия. Има двама големи синове на 28 и 19 г.
Никой от тях не е лекар, защото им забранил
"Малкият сега се пробва, но мисля, че има други дарби", казва д-р Диков и обяснява: "Хирургията е професия, която чупи кокали и разбива семейства, защо им е?!". Според него медицината не е професията на бъдещето. Причината е в натиска на индустрията. Според д-р Диков бъдещите медици ще са тясно специализирани и от голямата медицина ще знаят малко. Съпругата му е била операционна сестра, но в Германия има практика за психотерапия. Той пък в свободното си време, което не е много, обича да играе тенис на маса и да ходи пеша. Освен това страст му е да "шари насам-натам" из Европа и другите континенти. Рио де Жанейро е едно от най-красивите места, които е посещавал. "Явно наистина Бог е бразилец, много им е дал", категоричен е хирургът.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com