15-20% от населението на Швеция има имунитет срещу COVID-19. Това съобщи шведският епидемиолог Андерс Тегнел пред радио Би Би Си.
Тегнел е убеден, че стратегията на Швеция поставя скандинавската държава в по-добра позиция при втора вълна на заразяване с коронавируса, след като учените са установили, че към момента около 15-20% от населението има имунитет. Това не е достатъчно за стаден имунитет, но е достатъчно за забавяне и контрол на разпространението на заразата.
Швеция е критикувана за решението да тръгне по различен път в сравнение със съседите си и останалата част от Европа в подхода си срещу коронавируса. Властите помолиха гражданите да избягват пътувания, да работят от вкъщи и да останат по домовете си, ако са възрастни или се чувстват болни. Но скандинавската държава не е налагала стриктни ограничения и забрани.
В Швеция е по-висока смъртността от съседните държави. Вчера властите съобщиха за общо 16 755 потвърдени случая и 2021 починали. И в държавата има недоволство от това, че възрастните го отнасят. Според някои експерти в страната властите трябва да признаят, че стратегията е голям провал, тъй като през цялото време твърдяха, че основната им цел е да защитят възрастните, пише money.bg.
Според Тегнел, целта на властите е била да забавят разпространението на вируса, така че здравната система да не бъде претоварена.
20% от леглата в интензивните отделения са празни, което означава, че постоянно има възможност за приемане на пациенти.
По отношение на смъртността Швеция отчита "същите резултати като в другите държави", смята експертът. Тегнел поясни, че 50% от смъртните случаи са в старчески домове, където са забранени посещенията. "Трудно е да се разбере как блокирането щеше да спре това", казва той.
Швеция е изчислила, че пикът на заразата е преминал още през миналата седмица.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com