Зелени покриви и нови квартали за София

Зелени покриви и нови квартали за София  | StandartNews.com

Кандидати за главен архитект предлагат:

Метро до лифта и дървета по панелките в проектите на претендентите за стола на Петър Диков

Битката за главен архитект на София се разрази с пълна сила. Авангардни и дори екзотични идеи за града, шеметни биографии и обещания за реформи заваляха вчера в сградата на съюза.

11 от 13 претенденти за овакантения от Петър Диков стол изложиха своите концепции за развитието на столицата като зелен град. Най-добрите ще бъдат поканени от журито на интервю, а победителят ще стане ясен през април.

Триизмерен модел на София, върху който да се налагат всички идеи и проекти за развитието на града иска да направи арх. Николай Пърпов. Жребият определи той пръв да изложи своите идеи за столицата. "София-град, на хората и за хората" бе неговото мото. Според Пърпов трябва да се приложат и икономически методи за контрол чрез данъци и такси. "Който иска да постави сграда, която има различна функция от предвидената в района, ще плаща повече", обясни експертът.

Да се вкара дигитализация на проектите, предложи арх. Румен Несторов. Той се зарече да развива крайградските зони, да има нови квартали и нова инфраструктура.

Георги Бакалов пък ще търси възможности за разполагане на подземни и надземни паркинги.

Според него трябва да се реализират скъсаните връзки между Витоша и София, както също и с Банкя и с Искър, за да станат удобни места за почивка за софиянци.

Френският възпитаник арх. Стефан Добрев иска промяна в цялостния модел на процеса на координация на отделните звена и нов модел за изготвяне на задания на проекти и планове. "Най-важното, което трябва да бъде направено, за да бъде оптимизирано Направление "Архитектура и градоустройство", е създаването на "Градоустройствени анализи и оценки", която да реализира концепцията София - зелен град", каза той.

Веднага след сериозното представяне на арх. Добрев на сцената излезе неговият колега Николай Яръмлъков. И разсмя публиката с виц: "Една жена казала, че много харесва стройните си крака и стегнатите си гърди. Но не ми харесват сланините, които ги покриват. София е покрита от пластове сланини и е време за фитнес". Главният архитект трябва да бъде Крали Марко - трябва да има много власт, има да върши изключително важна политическа роля, защото трябва да обедини всички хора, които искат да работят за развитие на града. Това може да стане с отдел "Анализи, прогнози и мониторинг", който работи и с комисиите към общинския съвет и с гражданите, каза Яръмлъков.

Шести пред публиката се изправи Огнян Тунтев. Той смята, че има неправилно реализиране на устройствените планове в града, което води до струпване на жители на определени места и оттам задръствания по пътищата. Архитектът предлага всички 24 районни архитекти и екипите им да работят като едно цяло, за да могат да издават разрешение за строеж на територията на цялата община. "По този начин да се спре корупционният натиск", смята той.

Зелени покриви в столицата е една от идеите на седмия претендент за поста - Влади Калинов. Той възнамерява да възроди минералните извори на територията на столицата и да развива СПА туризма. Калинов обещава крайпътно залесяване и повече електрически автомобили. Здравко Здравков пък предлага интернет портал - вътрешен за координация, както и външен, в който ще има и електронни услуги. Обмисля и свързване на дигиталните архиви на направлението и районните администрации. Арх. Бойко Кадинов пък използва цялото си време, за да разкаже кариерата си. "40 години съм в лоното на тази професия архитектура", представи се той. На административната реформа в направлението пък заложи Иван Шишков. "Администрацията трябва да работи като общ механизъм, да се уеднаквят всички бланки, да се уеднаквят принципите за проектите, важно е и за хората, не само за нея", каза архитектът. Последен беше арх. Иван Монов. Той предложи първият лъч на метрото да се удължи до Божурище, откъдето да премине в жп линия към Банкя. "По този начин ще се даде връзка между София и Божурище", добави той. Според него е възможно и изграждането на метростанция от северната страна на Околовръстното шосе. Тя ще се свърже с лифта към Витоша, за да се даде възможност на жителите и гостите на София да стигат по удобен и бърз начин до подножието на планината.

Участниците

Николай Пърпов. Работил 12 години в Дирекция "Архитектура и градоустройство".

 

Георги Бакалов, председател на Съюза на българските архитекти.

Румен Несторов. Започва в ателието като арх. Любомир Семерджиев. От 2005 г. има собствено бюро.

Стефан Добрев. Има собствено архитектурно студио. През 1988 г. е заминал в Париж на специализация.

Николай Яръмлъков. Работил в комисии към Столичната община.

Огнян Тунтев. 33 години се занимава с архитектура, от които 16 с административна работа .

Влади Калинов. Проектант, работел в ДНСК, директор на дирекция "Контрол по строителството".

Здравко Здравков. Създател на архитектурно бюро "Квадра -04".

Бойко Кадинов. Следвал е в Академията за изящни изкуства в Париж и в Университета за архитектура, строителство и геодезия.

Иван Шишков. Бил е районен главен архитект, два мандата експерт в комисията по жилищна политика и устройство на територията.

Иван Моев. Работил в ателието на Спиридон Гане. След това към проектантско бюро със съдружници, което е проектирало части от София по поръчка на Столичната община.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай