Разград. Жителите на 6 села от разградската община Лозница трескаво чакат строежът на "Южен поток" да стигне до техния край. Собственици на земеделски имоти и гори в региона ще трябва да се простят с част от земите си, защото плановете предвиждат тръбата за синьо гориво да мине през тях. Според проектните изчисления пътят на трасето налага от терените, през които ще тече газът, да се отдели сервитутна ивица с ширина между 52 и 66 метра. В нейните рамки ще бъдат вкопани двете тръби, на 18 метра една от друга.
Проблемът с преминаването на трасето през горския фонд ще се реши сравнително лесно, защото засегнатите от мегапроекта гори са общинска собственост. Сред тях няма и терени, разположени в защитената зона "Натура 2000".
Доста по-сложна обаче е картината с 376-те парцела ниви в околността, които са притежание на стотици собственици. Най-много са стопаните от село Бели Лом - 112. "Не знаем още какви ще са условията за обезщетения. Всички се надяваме те да са справедливи. Тук земята е първа категория, нивите
вървят между 600 и 800 лева за декар
В поливните участъци до река Бели Лом сделки са сключвани за 1000-1200 лева за декар", обяснява кметицата на селото Мейнур Али.
През нейния кабинет вече се точи върволица от хора, нетърпеливи да разберат дали с наследството на дедите си не са ударили големия джакпот. На тераса пред кметството мъже играят табла и коментират ситуацията, която направи тяхното село част от световен инфрастуктурен проект. "Който има ниви - ще намаже. Аз ако съм, под хиляда лева не давам нищо. Ама нямам ниви там, моите са на отстрещния баир", обяснява един от кибиците. Останалите от компанията не крият съмненията си, че обезщетенията няма да са по най-високите тарифи на пазара. Те прогнозират цени около 800 лева за декар.
"През лятото в Лозница имаше обществено обсъждане, ходих на него. Но какво ще получим срещу земите си, никой не ни е казал", обяснява Мустафа Мухарем, докато пред дома си приготвя дървата за зимата. Мъжът е бил 18 години кмет на Бели Лом. "Надяваме се в плановете да са включени интересите на хората, които ще предоставят имотите си за нуждите на трасето. Тук, в България, докато рибата е още в морето, нашенци са сложили тигана на печката. А бе, тя, парсата, я няма, ама мераклиите са налице", напомня националните ни особености бай Мустафа.
На пейката до него седи 88-годишната му майка баба Емине, която се включва разговора на чист български. "Държавата ни е райска градина, но народът е объркан. Много нещо ни мина през главите. Ето, моите две правнучки са ученички в Германия, където живеят с родителите си. Като си дойдат, говорят на три езика - на български, на турски и на немски", разказва жената. И не крие надежди за тръбата - "дано ни донесе и на нас сполука".
Синът й Мустафа разказва, че местните хора живеят трудно и много се надяват "Южен поток" да раздвижи стопанския живот в околността. Жена му Равие, която е била учител 36 години, днес получава пенсия от 212 лева месечно.
Младите напускат завинаги
Лозница или пътуват за работа до Разград, Шумен, Търговище. В селата са само пенсионерите. Разделените фамилии очакват, започне ли работа по трасето, да се отворят работни места за местните хора.
Предварителните планове сочат, че през Лозница ще минат две тръби с обща дължина 41 км. На най-високата кота в землището на село Гороцвет ще бъде изградена и компресорна станция. Тя ще заеме 1,5 декара от територията на общинския горски фонд, обясни Даниела Савова, шеф на дирекция "Местно развитие" в общината. Според нея най-голямото разочароване за местните хора ще бъде вестта, че станцията ще се обслужва от мобилни екипи специалисти, които ще работят по трасето на повикване. Така очакванията, че газопроводът ще донесе постоянна заетост в Лозница, остават напразни. За сметка на това обаче се очаква стотици строители от околността да намерят препитание по време на строежа. "В район с висока безработица появата на нова работна позиция - временна или не - е повече от джакпот" обобщава кметът на Лозница Айхан Хашимов.
Местните жители вече имат търговски опит, придобит по времето, когато са предоставяли ниви за ползване на телекомуникационните компании. Мобилните оператори им плащат наем за земята, върху която са изградили клетките си. Късметлиите, върху чиито ниви има сателитни устройства, всеки месец получават парички. И сега са малко онези, които искат да продадат земята си наведнъж. Повечето предпочитат "Газпром" да им стане наемател и в сметките им всеки месец да капе по нещо от трасето за синьо гориво.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com