СТАРА ЗАГОРА
Два пъти повече пожари в областта регистрираха през август», съобщава от първата си страници днес в. «Старозагорски новини». Става въпрос за пожари със сериозни материални загуби в Старозагорско, които през последния месец са били 44 при 22 случая за същия период на м.г. Противопожарните екипи са реагирали общо на 520 сигнали, като 322 от тях са били за пожари без материални загуби. През 2011 г. броят на пожарните инциденти е бил 344, припомня шефът на регионалнате дирекция по пожарна безопаност и защита на населението от бедствия комисар Стоян Колев. Най-тежка е била ситуацията в района на националния парк Централен Балкан, където искрата тръгнала от района на хижа "Соколна". Пламъците са стигнали до билото на Стара планина, за гасенето се наложило използване и на хеликоптери.
Голям пожар е бушувал и във вилната зона на Казанлък, като огънят е изпепели над 10 вилни постройки. Почти двойно са скочили и лъжливите сигнали за пожари в областта през август. 49 пъти огнеборците са били вдигани по тревога напразно при 26 случая за същия период на м.г.
Всекидневникът информира и за санкционираните бракониери и неизрядни ловци от началото на годината – общо 75 нарушени, като най-честите били по Закона за горите. Издадени са били ощо 63 акта за незаконно изсечен дървен материал, съхраняван или превозван без необходимите контролна горска мярка и превозен билет. Въпреки че зимният сезон е пикът на нарушенията с дървен материал, бракониерската сеч не стихвала и през лятото. Сравнително по-малко – само 12, били издадените актове от началото на годината за нарушения на Закона за лова и опазване на дивеча. По-голямата част от тях били за ловуване извън определеното за това време.
„Старозагорски новини” огласява и прогнозите за
слаба реколта от слънчогледа и царевицата в областта. С около 30-40% по-ниски се очертавали добивите от слънчогледа тази година според председателя на Тракийския съюз на зърнопроизводителите Иван Генчев. Най-добрите добиви, получени в Старозагорския регион, досега били 150 кг от декар, а масово фермерите прибирали между 120 и 140 кг/дка. Миналата година реколтата е била около 200 кг/дка. Това неминуемо щяло да вдигне и изкупните цени. Тон слънчоглед от новата реколта вече се предлага за 900 лева и нагоре без ДДС, а цените ще продължават да растат, смята Ганчев.
Добрич
"Раломекс" получи наградата "Български производител" на "Добрички панаир", а в категорията "Търговско представителство", отличието бе връчено на "Тайтън Машинари България", информира от първа страница вестник "Добруджанска трибуна". Двете награди се връчват след първия ден на Международното специализирано издание "Селското стопанство и всичко за него", което продължава в Добрич до 1 септември.
В рубриката "Акценти" в ДТ четем "Стандарти за прародителя на пшеницата искат производители". Става въпрос за първопшеницата, позната у нас като лимец, открита преди 17 000 години. От лимеца се е правел хляба на фараоните. В България все още няма никакви стандарти за категоризация, технологии и методика, жалват се пред ДТ земеделци, които отглеждат лимец.
"Албена" - отличник сред концесионерите на плажове", е уводното заглавие на вестник "Нова добруджанска трибуна". Данните са от годишния доклад за изпълнението на концесионните договори на морските плажове, приет в МС, уточнява вестникът. "Над четвърт от осъдените са младежи", е друго заглавие от НДТ.
През изминалата година най-голям дял сред осъдените лица от Добричка област имат младежите на възраст от 18 до 24 години, които са 247 или 27.1% от общия брой на осъдените в областта лица, сочат данните на Териториалното статистическо бюро.
НДТ информира още за започващия днес ремонт на международен път до Румъния, за решението на МС, с което община Шабла получава Тузлата, за това, че Добричка област е на 12-о място по европейско финансиране, както и за много още новини от България и света.
На спортните си страници "Добруджанска трибуна" информира за треньорската рокада в "Добруджа". От днес на мястото на Иван Атанасов, старши - треньор на тима е Ради Вардаров.
ВЕЛИКО ТЪРНОВО
Самоводската чаршия и ''Царевец'' се превръщат в концертни сцени, съобщава вестник "Янтра днес". Две от знаковите места на Велико Търново се превръщат в концертни сцени през септември, съобщи Цветомир Бояджиев, управител на общинската туристическа агенция ''Царевград Търнов''. Някои от проявите ще са по линия на ''Арт лято 2012'', финансирани от Община В елико Търново, научаваме от изданието.
Уникална изложба на предмети, правени в окопите на две войни, пише на първа страница на вестник ''Борба''. Първа по рода си изложба на предмети, изработени на фронта от български войници, подготвя Регионалният исторически музей във Велико Търново. Експозицията е посветена на 100 г. от началото на войните за национално освобождение и в частност на Балканската война, научаваме от изданието.
Стандарт Нюз
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com