Ресторантът на пл. "Кирил и Методий", от който доскоро се носеше миризма на печени кебапчета и мастика, сега ухае на тамян. Вместо кръшна чалга от бившата кръчма звучат псалми и църковни песнопения.
Отскоро пред префасонирания ресторант се суетят ошашавени бургазлии, които се питат един друг какво става вътре. По-мнителните влизат, за да се уверят дали любимата им кръчма случайно не се е превърнала в сборище на сектанти, които проповядват псевдохриястиянство. На излизане параноята им се е сменила с израз на изненада.
Строеж на паркинг принуди стогодишната бургаска църква "Св.св. Кирил и Методий" да намери приют зад стените на бившата кръчма. Красивият и внушителен храм, който се намира на метри от нея и се слави като най-големия в града, сега е затворен и пуст. Сградата е раздрана от пукнатини и заплашена от пропадане заради изкопните работи по подземния паркинг пред нея.
В момента храмът спешно се укрепва и достъпът вътре е забранен със заповед на кмета на Бургас. Службите там секнаха, след като стана ясно, че има опасност за богомолците и са нужни спешни мерки за спасяването му. За Великден църквата дори се принуди да излезе на площад "Тройката" и религиозните ритуали през цялата Страстна седмица се извършваха под открито небе.
Свещеници опънаха шатри и за Възкресение благославяха под паметника на Альоша. Малко след това църквата "Св.св Кирил и Методий" реши кардинално "квартирния" проблем и буквално се пресели в близкия до нея дървен павилион, използван години наред за кръчма. Икони, свещници, кандила, кръстове, хоругви, църковни книги вече са наредени в заведението.
На очи бие луксозен барплот, наследство от кръчмарското минало на сградата. До него се мъдрят сепарета, камина, а стените са украсени с декоративните лампи. Облицованите пейки са оставени да се ползват от богомолците, които влизат в малкия храм. До тях са наредени и обикновените дървени столове, пренесени от църквата.
Помещението е разделено на две, като едната част се използва за параклис, а другата за църковен магазин. Кухненският блок на някогашната бирария е отделен от погледите на богомолците с цветна завеса, за да не предизвиква у тях светски помисли. Рекламите на пиво обаче все още висят над входа, а шарените тенти отвън напомнят за кръчмарското минало.
По думите на отец Петър всичко кичозно скоро ще бъде прибрано
и мястото ще заприлича на истинска духовна обител. Миряните обаче са разединени в оценката си за новия Божи дом. Някои от хората открито наричат преместването позорно и в разрез с каноническите изисквания за православен храм. Кръчмата беше популярно място и християните са скандализирани от факта, че днес на мястото на бирата, кебапчетата и чалгата се чуват църковни песнопения.
Други хвърлят вината на градските власти, които са допуснали да се строи подземен паркинг на 5 нива на емблематичния площад пред църквата и в непосредствена близост до училището. Сред миряните има и такива, които са доволни, че любимият им храм на практика няма да остане затворен, докато трае ремонтът на църквата.
"Няма нищо нередно, защото в момента храмът е в ремонт и не може да се служи в него. Единият вариант е да няма въобще литургии, другият - да се служи тук. Това е наш имот, вече не е кръчма и няма да бъде в бъдеще. Няма къде да отидем иначе.
Нашата молитва не трябва да спира и няма нищо нередно, имаме благословията на дядо владика", обясни отец Петър от храма "Св. св.Кирил и Методий". Сливенският митрополит Иоаникий даде благословия и за изнасянето на религиозните ритуали през Страстната седмица преди Великден на площад "Тройката".
Хората постепенно научили, че има служби в новия параклис, и започнали да идват. Отначало от любопитство влизали, разпитвали, после започнали да се заседяват и да палят свещички. Параклисът се оборудва в движение и работи до 18 ч всеки ден. "Ще свикнат миряните и с новото място, все пак то е на метри от храма", коментират жените от църквата.
"Тъжно ни е, болно ни е, че така се получава, но нямаме избор. Има християни от центъра на Бургас, малък брой са, но идват редовно и ни подкрепят. Така и трябва", убеден е отец Петър. Сватби в малкия параклис едва ли ще има, но за средата на май е планувана първата кръщавка. Пукнатините и уврежданията по стенописите в църквата лъснаха още преди Никулден. Цепнатини се появиха по стълбището, вътре в основата на храма, по предната кула. Комисия от общината направи оглед на щетите и веднага започна укрепването.
Предстои железобетонен пояс да обхване цялата конструкция на храма. След това трябва да се работи по цепнатините отвътре, да се стабилизират ключови камъни. В най-добрия случай ремонтът ще отнеме повече от 1 г.
От общината обаче не дават категорични прогнози колко време ще отнеме аварийното спасяване на църквата. Следят се и съседните сгради в непосредствена близост до строежа на подземния паркинг. Специално поставени марки отбелязват всеки милиметър отклонение и в училище" Св.св. Кирил и Методий".
До момента няма нарушения по целостта на близките стари сгради и на школото. Укрепването и ремонтът на най-стария православен храм се правят от софийска строителна фирма, спец при възстановяването на паметници на културата. Дейноститe са съгласувани с културното министерство. Всички разходи по реконструкцията ще бъдат поети от изпълнителя на проекта за изграждането на паркинга, увериха от администрацията. Усилията са за пълно възстановяване на най-големия бургаски храм в неговия автентичен вид, за да може да приема богомолци възможно най-скоро.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com