София. Скандално интервю на епископ Игнатий от Сливен разбуни църквата. Владиката вероятно няма да остане без наказание заради телевизионните си изяви, в които твърди, че митрополит Кирил е бил убит от кръга олигарси, който искал да направи Николай Пловдивски патриарх. А Негово светейшество Неофит доказал, че е избран по корумпиран и дирижиран начин, след като позволил в листата за нов владика на Варна да остане Борис Бачковски, както и да не бъдат подменени епархийските избиратели край морето.
"Той (дядо Неофит - б.р.) дължи позицията си на това задкулисие. Лявата страна, както й казвам аз, греховната страна, са патриархът, митрополит Николай, митрополит Игнатий (Плевенски - б.р.) и митрополит Григорий Великотърновски", заяви Игнатий по Нова телевизия вчера.
Думите му взривиха духовенство и паство. Всички са бесни на викария от града под Сините камъни заради непремерените му твърдения, които злепоставят наред представители на висшия клир.
"Стигна твърде далеч, като нападна и патриарх Неофит", не скриха възмущението си пред "Стандарт" митрополити и духовници с по-ниски санове.
На редовното си заседание днес, наред с другите точки, архиереите ще разгледат и поведението на Игнатий, съобщиха от пресцентъра на Светия синод. Дотогава патриарх Неофит няма да коментира.
Синодалите вероятно ще накажат епископа заради твърденията му. Уставът на църквата брои за провинение "обида или клевета срещу духовни лица". Възможните наказания са различни - временно лишаване от богослужение, разстригване за монаси (какъвто е Игнатий - б.р.), изпращане в манастир, освобождаване от длъжност до 3 г. Най-тежките санкции са низвержение без или със отлъчване, както и пълно изключване от общение с Църквата.
Твърденията на Игнатий родиха коментари, че той е използван от определени кръгове в битката за митрополитския престол във Варна. "Явно борбата за морската столица прераства във война", смятат духовници. Според познавачи на живота на клира, ако в църковните среди наистина се вярва, че дядо Кирил е бил убит, едва ли надпреварата за поста му ще е толкова ожесточена. В такъв случай кандидатите щели да са по-скоро уплашени. Битката на синодалите всъщност била сблъсък между противници и поддръжници на главния секретар на Св. синод Наум и кръговете, които стоят зад него за престола в морската столица. Предстоящият на 15 декември втори тур във Варна ще даде яснота дали тази версия е пресилена. Гласуването в Св. синод за наследник на дядо Кирил е насрочено за 22 декември. Така че за Рождество Христово варненци ще имат нов владика, който да води празничната литургия.
Митинг брани Павел от съд
Митинг в подкрепа на епископ Павел организират пред Св. синод днес негови поддръжници. Архиереите откриват църковния съд срещу духовника, обвинен, че като архимандрит още през 1991 г. вероятно е сключил граждански брак и дори има син. Това е недопустимо по канон, тъй като монасите дават обет за въздържание и безбрачие. Епископът е проверяван за още едно нарушение - че се е подписал в синодалната кондика под фалшиво монашеско подстрижение за член на братството в Зографския манастир на Атон.
"Св. синод, раздиран от духовната криза между висшите духовници, опитва чрез съшити с бели конци компромати да осъди епископ Павел, като отклонява вниманието на обществото от основната тема: Избор на Варненски митрополит", пишат защитниците на духовника в поканата за протеста. Според тях синодът "се стреми да изгони единствения останал чист владика, неомърсен от алчност и кражби, един от малкото мъже, останали в църквата".
Църковният съд срещу Павел обаче бе насрочен от архиереите не около изборите за владика на Варна, а още на 20 юни м.г. Оттогава му е забранено да служи, изгуби право да се бори за всеки митрополитски престол до приключване на делото и трябваше да напусне стаята си в Синодалната палата.
Архиереите вероятно ще поканят Павел на изслушване. Ако не се яви, ще го призовават в три последователни броя на "Църковен вестник" и ако отново не отиде, ще вземат решение в негово отсъствие. Така съдът може да се проточи с месеци. Шеф на комисията, която проверява данните за нарушения, е Йоаникий Сливенски. Наскоро той обявил пред събратята си, че не е готов с доклада си. Но дал да се разбере, че не е заради деменция. А заради популярната сред някои духовници "благочестива хитрост". Според устава на църквата най-тежкото наказание за Павел е изключване от общение с църквата.
Борис пред "Стандарт":
Няма да се оттегля!
Няма да се оттегля! Подготвям си защитата, включително и документи, и скоро ще дам пресконференция. Ставащото е срам за църквата! После се чудим защо вярващите не искат от нас благословение и не ни целуват ръка! Не съм упражнявал никакво въздействие върху епархийските избиратели, нито съм раздавал пари! Тези, които скачат срещу мен, могат ли да повторят всичките си обвинения с ръка върху Библията?! Или на детектор на лъжата!
Спрягат Григорий, Даниил и Серафим за Варна и Пиринско
Пускат медиите на втория тур край морето
Във Варна трескаво се дискутират качествата и миналото на 13-те епископи в листата за втори тур. Нагласата на епархийските избиратели е който остане извън съмнения за почтеност, да отиде на финала за митрополит, научи "Стандарт". На 15 декември край морето ще определят двамата кандидати, между които на 22 декември Св. синод ще избере владика.
"Искаме да е безспорна личност - читав и честен духовник, който ще обедини клир и паство, и ще води епархията напред", обясняват запознати с настроенията. Засега най-спряганите край морето имена са на Даниил, викарий на митрополита в САЩ Йосиф, игуменът на Троянския манастир Григорий и викарият на Неврокопска епархия Серафим. Интересна подробност е, че същите имена се въртят в църковните среди и като основни претенденти за овдовелия престол в Гоце Делчев. На жълтите павета в София пък за Варна се спрягат други две най-вероятни имена за финала - главният секретар на Св. синод Наум и викарият на Софийска митрополия Йоан. Много възможно било обаче на втори тур най-отпред отново да излезе Борис Бачковски въпреки протестите срещу него.
За 15 декември има нагласата медиите да бъдат пуснати на вота край морето, като това няма да пречи на неговото тайнство, категорични са духовници. А и уставът не ограничавал присъствието на журналисти при толкова важно събитие. Целта е медиите да гарантират прозрачност на процедурата.
Вчера група миряни от Варна публикуваха отворено писмо, в което призовават игумена на Бачковския манастир Борис да покани подкрепилите го на първи тур епархийски избиратели да не гласуват отново за него.
Йоаникий се скри заради викария си
Сливенският митрополит Йоаникий избягва контакти със събратята си и миряните заради тв изявите на викария си Игнатий. Владиката е в София заради зимната сесия на Св. синод и стои в апартамента си в Синодалната палата. Вчера той е бил на литургията за празника на Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", но се е оттеглил от празничния обяд в хотел "Шератон". Владиката трябва да коментира дали ще накаже викария си. Събратята му в синода в събота го помолиха да направи забележка на Игнатий и да го озапти от непремерените му интервюта. Дори да е имало подобен разговор той очевидно не е дал резултат, защото вчера викарият на Сливен нападна и патриарх Неофит.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com