Чудесата биха "Четвърта власт"

Младежи между 18 и 34 предпочетоха да гледат дебата между професорите за съкровищата ни

Чудесата биха "Четвърта власт" | StandartNews.com

София. Чудесата на България сътвориха истински фурор. Финалната церемония, на която бе избрано чудо номер 1 за 2013 година, прикова пред малкия екран повече зрители, отколкото "Четвъртата власт". Над 144 000 нашенци са изгледали 90-минутното живо предаване по ТВ7. По данни от пийпълметричната агенция ГАРБ финалът дебат "Чудесата на България" от 19,30 до 21 ч в неделя е достигнал до над 809 хиляди зрители, които са гледали част от него. Най-голям интерес дебатът, който завърши с церемония по награждаване, е събрал в 20,50 часа, когато бяха обявени победителят - Цари Мали град, и подгласниците му - златото на гетите от Омуртаговата могила край Свещари и мощите на Йоан Кръстител. По това време по БНТ1 се въртеше началото на 10-ия епизод на сериала "Четвърта власт", който е бил гледан от по-малко от 100 000 души, сочат данните на ГАРБ.

Финалът на патриотичната национална церемония на в. "Стандарт" е събрал в ефира на ТВ7 пред малкия екран близо 35 на сто повече зрители, отколкото обикновено гледат програмата в неделя вечер. Резултатите са категорични - "Чудесата на България" се нарежда на четвърто място по гледаемост у нас в този часови пояс. Предаването, изпълнено с уникални видеовизитки "приказки" за България и чудесата от топ 10, заедно с дебатите между отборите на проф. Божидар Димитров, проф. Диана Гергова и д-р Тодор Чобанов е привлякло вниманието на младите. "Чудесата на България" е предизвикало най-голям интерес при младите мъже между 18 и 34 години и печели над 11% от тях. За хората на тази възраст това е било предаването на неделната вечер. Цифрите показват, че над 33 500 студенти и младежи са останали впечатлени от начина, по което е представено културно-историческото ни наследство.

Дебатът спектакъл е привлякъл вниманието и на много хора с повече житейски опит и интерес към наследствата и красотите по нашите земи. Над 80 000 нашенци на възраст над 50 години са проследили с интерес тв шоуто "Чудесата на България".

По това време в ефира на bTV и Нова тв течаха хитовете "Фамилията" и холивудската суперпродукция на Стивън Спилбърг "Каубои и извънземни" с Харисън Форд и Даниел Крейг.

Предпочелите патриотичното тв шоу в ефира на ТВ7 разбраха от живото предаване, че село Белчин вече не е само царството на минералните извори. От неделя вечерта то е и домът на най-новото българско чудо - Цари Мали град. Над един милион българи гласуваха в кампанията на "Стандарт" - "Чудесата на България", като на финалния етап 64,59% от далите вота си посочиха уникалната крепост за чудо номер 1.

Вечерта на чудесата подсилиха с изпълненията си ансамбълът на Нешка Робева, Валя Балканска, Николина Чакърдъкова и "Бон-бон".

Победи българският дух

Славка Бозукова
главен редактор на в. "Стандарт"

Истинският победител в кампанията "Чудесата на България" на в. "Стандарт" е българският дух. В днешните дни на крайно разделение това е котвата, която ни държи.

Класацията "Чудесата на България" е своеобразен референдум. В него участваха над 1 милион българи. Затова настояваме държавата да се съобрази с вота им. И още следващата година да предвиди инвестиции за всички обекти в топ 10.

Развитието на културно-историческия туризъм ще донесе приходи в хазната.
Правим кампанията "Чудесата на България", защото сме българи. Защото не искаме и за миг дори да забравяме, че макар и една от най-бедните страни в Европа, сме една от най-древните цивилизации. Не бива да забравяме кои сме, какво сме дали на света.

Ще блеснат само с модерни мерки

Велислава Кръстева,
зам.-министър на културата

Най-важната задача, с която трябва да се ангажира изпълнителната власт, е да се създадат условия за изграждане на модерна културно-историческа инфраструктура. Без нея няма как да действа стратегията за културен туризъм. За целта секторът трябва да бъде реформиран в няколко посоки - законодателно, структурно-административно. Трябва да се направи така, че местните власти активно да участват не само в създаването на тази инфраструктура, а и в нейното менажиране. И когато бъде приет този комплекс от мерки, ще бъдат създадени условия за използване на този голям потенциал, който е и извор на национално самочувствие.

Симеон Пешов: 20% от приходите на бизнеса за култура

Държавата да опрости данъците върху дарения за наука и история, иска доайенът на строителите

Бизнесът да дава 20 на сто от приходите си за история, наука, изкуство и култура. Това предложение на Симеон Пешов взриви от овации студиото на "Чудесата на България" пряко в ефира на ТВ7. Публиката дълго аплодира доайена на строителите у нас, според когото само така старините на България ще грейнат в пълния си блясък, както крепостта Цари Мали град край Белчин.

Освен бизнеса своя дан трябва да даде и държавата, каза след живото предаване в неделя вечер Пешов за "Стандарт". Според него на фирмите трябва да се опростят данъците за дарения, свързани с история, наука, култура и изкуство. "Задължително е държавата да бъде партньор и също да участва, да се комбинират усилията на държава, местни власти и бизнес", подчерта Пешов. По думите му точно това се е случило в проекта "Цари Мали град". Бизнесът даде средствата за археология и реставрация на обекта, община Самоков - инфраструктурата, а държавата участва чрез одобрение на проекта за еврофинансиране. И сами виждате резултата от това успешно партньорство, подчерта Пешов. Той допълни, че крепостта край Белчев се посещава от хиляди българи, но също и от македонци, сърби, руснаци, англичани, канадци.

И сега заделяме за каузи

Николай Михайлов
председател на Съвета на директорите на "Трейс Груп Холд"

И сега голяма част от бизнесмените в България заделят средства за култура, история, наука и образование. Не всички го правят публично обаче. Част от нещата се случват, без да се парадира с тях. Мнозина дават от своето време, пари и усилия за каузите, в които вярват.

Държавата да дава стимул

Стефан Шарлопов
собственик на "Шарлопов хотелс" и председател на Българския съюз по балнеология и спа

Добре е да се заделя по 20% за култура, изкуство и образование, но стига да има от какво, да има достатъчно приходи за бизнеса. Държавата трябва да измисли подходящите преференции и стимули. Най-малкото е тези 20%, които се даряват, да са освободени от данъци, за да има все пак и някаква бизнес логика в процеса. В момента бизнесмени строят и ремонтират църкви и други културни обекти, а държавата често стои безучастна към усилията им.

Давате ни поводи за гордост

Винарска изба ETHNO

Кампанията "Чудесата на България" дава възможност на всеки от нас не просто да се докосне до богатото духовно, историческо и археологическо наследство, но и да оцени приноса ни за формирането на световната култура и цивилизация. Това вълнуващо пътешествие във времето е шанс да преоткрием силата на българския дух, величието на природата и самобитността на хилядолетните традиции. За нас от винарска изба ETHNO е изключително признание да бъдем партньори в съвместната кампания на в. "Стандарт" и Телевизия TV7, защото споделяме общата мисия за популяризиране на българската култура и духовност. Вярваме, че кампанията "Чудесата на България" ще даде нови поводи за гордост, ще остави трайна следа в съзнанието и ще ни направи по-толерантни, осъзнати и възприемчиви към света около нас. На добър час!

Обединявате българите

Иван Папазов
изпълнителен директор на "Винпром Пещера"

"Чудесата на България" е кампания, която ние от "Винпром Пещера" с гордост подкрепяме. Символите на българския дух и тяхното популяризиране са важни за нас като компания и се радвам, че имаме възможност да бъдем част от кампанията тази година. Искам да поздравя и вестник "Стандарт", че вече няколко поредни години се опитват и успяват успешно да възродят позиционирането на България като неизменна част от световното историческо наследство. Тази кампания е възможност да привлечем и младите българи към идеята да опознаят по-добре България. В днешните трудни времена всеки повод за национална гордост и обединение е много важен, а точно това прави вестник "Стандарт" с "Чудесата на България".

Чакаме повече пари за туризма

Бранимир Ботев, зам.-министър на икономиката и енергетиката

За първи път в държавата има разбиране на най-високо ниво - от министър-председателя и правителството, че туризмът е стратегически отрасъл за страната, както и за мястото му в икономиката. Буквално само за няколко месеца делът на туризма в БВП на страната скочи от 12% на 13,6%. За да продължи този ръст, в бюджета за следващата година са предвидени двойно повече пари за национална реклама и по целеви пазари. Очакваме повече средства и за проучвания и анализи. България сама по себе си е чудо и е концентрирала в себе си история и култура, която е ярка част от европейското многообразие. Кампанията на в. "Стандарт" помогна да бъдат открити и да станат достояние на широката публика атракции и забележителности, част от които, макар и с огромно културно и историческо значение, не бяха достатъчно познати.

Исках да дам пример

Симеон Пешов
президент на "Главболгарстрой" и на фондация "Възраждане на Белчин"

- Господин Пешов, как ще се отрази на Цари Мали град победата в кампанията на в. "Стандарт"?

- Това признание ще повиши още повече рейтинга на Белчин и самия комплекс. Очакваме това да направи региона още по-богата туристическа дестинация и да повиши вече големия интерес към културния ансамбъл. Както, разбира се, и повече работа и ангажименти за местния бизнес.

- Като основен дарител и двигател на проекта "Цари Мали град" чувствате ли се оценен?

- Изключително. "Цари Мали град" спечели с голяма преднина по време на живото предаване. При оценяване с sms-и, при които всеки заделя от себе си, за да покаже пристрастията си, няма лъжа и измама. И този висок процент, с който спечелихме, означава, че много хора са видели и оценили достойнствата на културния ансамбъл. Той включва не само крепостта, но и музеи, инфраструктура и 4 църкви, които са били възстановявани 5 пъти през годините. Моите прадядо, дядо и баща също са участвали навремето във възстановяването им. Като доайен в строителния бранш исках да дам пример как трябва да се направи и да изглежда един такъв продукт. Целта бе и да се даде самочувствие на младите чрез величието на миналото.

- Как ще се развива Цари Мали град?

- Предстоят археологическите проучвания на западната стена и на 4 къщи. Трябва да се разшири горският път, който отвежда към крепостта. Нужно е и да се направи голям паркинг. В момента освен големия хотел в Белчин баня има и няколко малки, дават се стаи за гости, но има още какво да се желае относно заведенията. Клиентите се повече, отколкото е капацитетът им в момента.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай