Чака се ново разследване за смъртта на Анета

Чака се ново разследване за смъртта на Анета | StandartNews.com

Шумен. Най-вероятно ще има ново разследване за смъртта на 15-годишното момиче от социалния дом в търговищкото село Стража, починало след поглъщането на килограми боклуци. Окръжната прокуратура в града очаква заповед за възобновяване на случая, след като близо 6 години нито една институция в страната не успя да открие виновен за инцидента, а Български хелзинкски комитет обяви, че България ще отговаря за това пред Международния съд по правата на човека.

След повдигането на случая отново стана ясно, че Анета е била изоставена от майка си още като бебе с диагноза „тежка олигофрения”. След прехвърляне от дом на дом, момичето попада в институцията за деца и младежи с умствена изостаналост в с. Стража. Точно там през септември 2006 г. здравословното й състояние рязко се влошило.

“Когато отидох на работа ми казаха, че Анета повръщала, но този факт не ме обезпокои много, защото при деца, които са болни от олигофрения, като клинична изява на болестта е вълчият глад, който изпитват”. Това си спомни по случая тогавашният фелдшер на дома Йосиф Горунов.

Той споделя, че след операцията, когато в стомаха на детето били открити килограми боклуци, останал като гръмнат. “Никой досега не е съобщавал, че Анета поглъща някакви предмети. Никой. Ако това е ставало в дома, най-вероятно е ставало или когато са спели всички деца, или когато е оставала самичка в занималнята. Изключено е да се подозира, че медицинските работници са виновни. Ние просто сме си изпълнили всякакви задължения”, категоричен е Горунов.

От болницата обаче също отричат да е възможно стелки, парцали и камъни да са погълнати от момичето при тях. “Има протоколи, които могат да се проследят и от там вече да се види – кога е оперирано, кога е постъпило, в какво състояние. Но състоянието на детето е било много тежко още в самото начало. А вече кога са взети мерки, кога са разбрали, че е нагълтало тези неща, аз не мога да кажа. Там вече в самото училище в Стража трябва да кажат”, заяви д-р Иван Добрев, който по това време е бил началник на ОАРИЛ в търговищката болница.

След жестоката смърт на 15-годишното момиче няколко институции се изсипват в социалния дом и започват проверки. Констатират се пропуски в документацията и слаб контрол. Дори и продължилото 6 месеца разследване обаче не дава отговор кой е виновен за инцидента с мотива, че няма доказателства някое длъжностно лице, било в дома или в болницата, да е довело до смъртта на детето, защото не може да се определи в какъв период са погълнати предметите и кои лица са се грижили за момичето в този период.

Година по-късно същото е становището на Апелативната прокуратура във Варна, а през ноември 2011 г. го потвърждава и Върховната касационна прокуратура.

След изравянето на случая тези дни се оказа, че лекари, персонал на дома и разследващи имат само бегли спомени за станалото преди 6 години и отказват какъвто и да е коментар в очакване, че ще има ново разследване, покрай което ще излязат и други мистериозни инциденти, както и финансови злоупотреби в институцията.

“Доколкото си спомням имаше още две деца, които бяха починали. Едното дете беше починало, когато бях в отпуск. Другото дете изискваше да бъде хоспитализирано във вътрешно отделение и вечерта, когато го оставихме там на лечение, разбрахме, че било се задушило от погълната храна”, споделя фелдшерът Горунов.

Домът в село Стража, който беше наричан второ Могилино, заради мизерните условия, в които се отглеждат децата, вече не съществува. Заради старата и опасна сграда неговите възпитаници спешно бяха изведени от там и настанени в няколко стаи в помощното училище интернат в Търговище. До края на следващата година в града трябва да бъдат построени два центъра от семеен тип за децата, а институцията окончателно да бъде закрита.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай