Третият мост на Дунав стана българо-румънски държавен приоритет, това е една от големите ми победи като областен управител
Искам да превърна града ни в еталон на бърз растеж, казва Галин Григоров
- Целта ми е работеща икономика на познанието и новите технологии
- Ще предложим да бъдат освободени от такси за детските градини всички подрастващи русенци
- Чистият въздух е неприкосновено право на русенци
Галин Григоров е кандидат за кмет на Русе, издигнат от местната коалиция "ВМРО-Българско национално движение (НФСБ)". Роден е през 1969 г в гр. Русе. Семеен, икономист по образование, мениджър по професия. За разлика от някои, като че ли постоянно "абонирани" за властта хора, Григоров е започнал трудовата си кариера като обикновен работник (техник по винопроизводството във Винпром Русе) и е достигнал съвсем сам, без никакви протекции, до високи управленски позиции в големи компании от сферата на туризма и търговията. Той е ПАТРИОТ и мъж на честта! Никога не е променял житейското си верую, както и политическите си убеждения. Той е сред основателите и уважаваните лидери на ВМРО в Русе. Активен общественик, човек с обаяние и подход, което го прави лидер от ново поколение.
- Г-н Григоров, в управленската ви програма за Русе е отделено специално място на големите инфраструктурни проекти. Смятате ли, че строежът на втори мост при Русе и Гюргево е възможно постижима цел, ако избирателите Ви гласуват доверие?
- В програмата ми наистина е отделено специално място на големите инфраструктурни проекти, които бяха започнати и трябва да се довършат - това са пълната реконструкция на Кея и пристанището за пасажерски кораби "Русе-център"; т.нар. "воден цикъл" и канализацията на големите квартали "Долапите" и "Средна кула", както и булевард "Липник" и укрепването на известния в Русе "Сарайски мост". Особено важно решение за развитието на Русе обаче ще бъде строителството на трети мост на Дунав между Русе и Гюргево, и връзката на съоръжението с новата магистрала Русе-Велико Търново. За тях вече работих много усилено и резултатно на междудържавно равнище с отговорни фактори в северната ни съседка, затова получих безрезервна подкрепа на най-високо ниво и от българската изпълнителна власт. Третият мост стана българо-румънски държавен приоритет. Това е една от големите ми, русенски победи като областен управител, които искам да реализирам практически, ако русенци ми ГЛАСУВАТ ДОВЕРИЕ С -73 в интегралната бюлетина. И още нещо много важно - на "Дунав мост-2", трети между България и Румъния, ще му отива да бъде "в комплект" с летището в с. Щръклево, което може да се развие като въздушен товарен терминал, с ключово значение за транспортни доставки по въздух между двата континента - Азия и Европа. Реката, двата моста и автомагистралите, в транспортен тандем с летището наистина ще ни осигурят перспективна икономическа "орбита" в дълбините на Третото хилядолетие, където необратимо навлизаме.
- Нуждае ли се на този етап Русе от нови управленски решения в полза на младите хора?
- Вече проведох предизборни срещи с представители на различните гилдии в града, в това число и с учители, директори на училища, хора от академичните среди в Русенския университет, с дейци на културата и изкуството. Всеобщо е мнението - и това е точно така!-, че на младостта принадлежи ключът към бъдещето, към осъществяването на някои от новите приоритети във визията ми, наречена "ВИСОКО, ВИСОКО, ВИСОКО - заедно можем". Защото в програмните послания става дума за превръщането на Русе в български град еталон на бърз растеж и оттласкването на България от доста унизителните последни места в европейските статистики - и като образование, и като квалификация, и като доходи.
- Това означава, че вие отделяте като приоритет и т.нар. "Икономика на знанието и високите доходи"?
- Когато мислихме с екипа ми върху посланията на кампанията и цялостната програма за управление, дискутирахме сериозно тази особена "празнота" в досегашните модели на управлението на Русе, които се базираха повече на ефектните, а не на ефективните политики. Стремежът ни е да имаме работеща икономика на познанието и новите технологии, които генерират навсякъде по света и по-високи доходи. Ето няколко щрихи към материализирането на подобен стремеж: да търсим и да постигаме ефективната комбинация от съвременно образование на базата на активна и агресивна - в добрия смисъл на думата, общинска политика за привличането на класни инвеститори на територията на Русе и на общината. Ще развиваме онези сектори в икономиката, които носят по-висока и трайна принадена стойност. Това са предприятия и предприемачески инициативи с потребности от висококвалифициран, интелектуален труд. Те винаги са по-високоплатени и са ускорители на постепенното покачване на доходите и в останалите социално-икономически сфери.
- Намеренията Ви са добри, но какво бихте казали за демографската криза, как ще се справяте с нея?
- Много трудно, но не е невъзможно. Демографската криза е обща, българска драма, но също така и европейска. Децата и младите хора са огромен капитал, в който трябва да се инвестира постоянно, с много грижа, любов и търпение. Като силно позитивна демографска мярка ще предложим да бъдат освободени от такси за детските градини всички подрастващи русенци. Финансова помощ за всяко новородено дете ще получават семействата, в които родителите са изпълнили своя конституционен дълг за образованието на наследниците си.
- Въздухът на Русе отново се превръща във възел от нерешими проблеми, екологията влиза настойчиво в предизборния дебат?
- Вярно е, че въздухът в Русе не е "излекуван" от предишния спомен за ужаса от хлорните "атаки" през 80-те години на миналия век.Темата се експлоатира на всички нива, от всички участници в дебата. ЧИСТИЯТ ВЪЗДУХ Е НЕПРИКОСНОВЕНО ПРАВО НА РУСЕНЦИ! Така че, на Русе му предстои най-важният проект - "Русенци да дишат чист въздух". Екологичната стратегия на моят екип предвижда нов профил на промишлените зони. Става дума за ново "устройствено зониране"- местата, където ще развиват дейността си инвеститорите, но стриктно спазвайки нормативната и законодателната база. Новата системата за мониторинг на въздуха, която вече знам какво ще представлява, ще улавя целия спектър от параметри - фина запрашеност, емисиите вредни газове, дразнещи миризми в околната среда. Получената информация ще се обработва чрез съвременни алгоритми и методи за геопространствен и темпорален анализ не само в реално време, но и "offline" за определени времеви периоди. В пространствения периметър, осигурен от 6-те станции, разположени на територията на Русе, ще има опции за експорт на информация в различни формати, която ще може да бъде използвана от всички органи на изпълнителната власт, ангажирани с опазването на околната среда. Измерванията ще предупреждават и за бедствия, аварии и др. форсмажорни обстоятелства. Данните директно ще се визуализират на уебсайта на община Русе, както и чрез монитори в градската среда.
Екологичната система ще стане основен компонент от новата ИНТЕГРИРАНА СИСТЕМА за контрол и управление на интелигентната градска инфраструктура, която ще изградим, за да бъде Русе наистина град на модерните и смелите бизнес решения, щадящи здравето на хората. Всъщност, вече настъпи времето на истинските неща в нашия град и неговото отброяване започва с избирането на -73 в интегралната бюлетина.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com