Максималният срок на концесия за ползване не може да бъде по-дълъг от 25 години, освен ако със специален закон не е предвиден друг срок. Това решиха депутатите като приеха на второ четене част от новия Закон за концесиите. Когато определеният максимален срок за концесия за строителство или за услуги е 35 години или по-дълъг, процедурата за определяне на концесионер може да се открие след решение на парламента.
Първоначалното предложение беше този механизъм да се задейства при срок от 50 години. В момента има таван на сроковете и концесията не може да продължи повече от 35 години.
Депутатите решиха още, че за общински концесии за строителство и концесии за услуги, при които определеният максимален срок е 20 години или по-дълъг, процедурата за определяне на концесионер може да се открие след решение на общинския съвет, прието с мнозинство от две трети от общия брой на съветниците.
Новият закон урежда и концесиите за ползване на обекти, които са собственост на държавата или на общини, както и публично-частното партньорство, при което икономически оператор изпълнява строителство или предоставя услуги по възлагане от публичен орган чрез концесия за строителство или концесия за услуги.
Новият закон въвежда и т.нар. запазени концесии, които се изпълняват по програми за създаване на защитени работни места за хора с увреждания или в неравностойно положение. Условието е поне 30% от работещите във фирмата-концесионер да попадат в тези категории.
Законът влиза в сила 3 месеца след обнародването му в Държавен вестник.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com