Панаирът ще обжалва глобата от КЗК

Панаирът ще обжалва глобата от КЗК | StandartNews.com

Пловдив

Международен панаир Пловдив АД ще обжалва пред  Върховния административен съд решението на Комисията за защита на конкуренцията за налагане на санкции, аргументирани с господстващото положение на дружеството. Международен панаир Пловдив е една от близо 30-те компании, организиращи изложения в България, но не е монополист. Годишно в страната се провеждат около 200 панаирни прояви в 40 града домакини. В Пловдив се организират 47 от тях, а над 55 – в София. Това съобщиха днес от дружеството.

Съгласно своя статут Международен панаир Пловдив, в който акционер е и държавата, има за основна задача да представя българската икономика. В този смисъл той не се стреми към монопол на пазара, а към възможно най-пълно представителство на българските фирми и към контакти с възможно най-широк кръг партньори, чиито права никога не са били накърнени, заявяват още от фирмата.

Отношенията с тях се регламентирали въз основа на Общите условия и тарифи за участие в проявите, организирани от дружеството, както и от договори с фирмите, изграждащи щандове и бунгала на територията на панаирния комплекс. Те са приели вписаните права и задължения на страните.
В Общите условия пък било записано, че Международен панаир Пловдив си запазва правото да извършва промени в тях и своевременно да уведомява партньорите си.
На същия принцип работели и други големи компании и финансови институции в България, в чиито договори също е отбелязано правото на едностранни промени, без да се фиксират срокове.

Не било прецедент и включеното право на отказ от сключване на договори с фирми за изграждане на щандове, бунгала или извършване на други услуги.

Както всички търговски дружества в България, така и Международен панаир Пловдив има право да избира с кои контрагенти да работи, заявяват още от АД-то. В случая то се базирало на изисквания за безопасност, качество на изграждането, коректност на партньорите и други съществени показатели.

До този момент Международен панаир Пловдив не се бил възползвал от това свое право и не бил отказал на нито една външна фирма да изгражда щандове и бунгала.

Що се отнася до „стесняването на маржа”, упоменато от Комисията за защита на конкуренцията, то се дължи не на различна такса за изграждане, които е дължима от  външните фирми, конкретизират от фирмата.

Пред Международния технически панаир през 2007 г. строителните фирми поискали да бъде удължен периодът за монтаж от 10 на 20 дни. Това увеличавало разходите за ток, вода, охрана, общо почистване, обслужващ персонал, които влизат в таксата. Основанията за нея се  потвърждавали и от Комисията за защита на конкуренцията именно заради тези разходи. Тяхното увеличаване води и до повишаване на размера й.

Международен панаир Пловдив ще продължи да развива на равноправна основа отношенията със своите клиенти, контрагенти и партньори, съобразно изискванията на европейското законодателство, се казва в заключение в съобщението до медиите.

АСН

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай