„Мини Марица-Изток” изкупува жилища

„Мини Марица-Изток” изкупува жилища | StandartNews.com

„Мини Марица-Изток" ЕАД придобива жилищни имоти само на доброволен принцип, съобщиха от дружеството. Политиката на „Мини Марица-изток" ЕАД е към всеки един случай да се подхожда индивидуално, като максимално се удовлетворяват исканията на собствениците, в това число и възможност за обезщетяване с имоти, собственост на ММИ ЕАД гр. Раднево. Към настоящия момент „Мини Марица-Изток" ЕАД не предвижда осъществяването на действия по принудително отчуждаване. Стремежът е постигането на взаимно изгодни условия между купувач и продавач, при максимално възможното удовлетворяване на исканията на собствениците.

Оценките на имотите са изготвят от независим лицензиран оценител по стандарт на пазарната стойност. В инвестиционната програма на дружеството за 2017 г. са планирани достатъчно средства за закупуване на жилищни имоти при заявено желание от собствениците.

„Мини Марица-изток" ЕАД гр. Раднево е концесионер за добив на подземни богатства - въглища, от находище „Източномаришки въглищен басейн", общини Раднево и Гълъбово, област Стара Загора. В сключения концесионен договор e определена площта на находището и 35 годишен срок на концесията с право на продължение при условия и в срокове, посочени в договора. С писмо от 30.12.2009 г. на Министерството на икономиката и енергетиката е одобрен изготвения цялостен проект за разработване и добив на находището, като селата Трояново и Бели бряг са включени в границите на концесионната площ и попадат в площта за добив на въглища.

Двете села са разположени пред фронта на минните работи на рудник "Трояново – север", който е един от основните доставчиците на въглища към ТЕЦ „AES – Гълъбово". От рудника се подават периодично въглища и към „ТЕЦ Марица изток 2" ЕАД, както и към „Брикел" ЕАД. Без изселването на тези села в близко бъдеще е невъзможно да се развива рудника, респективно да се доставят въглища в бъдещи периоди.

В зависимост от производствена програма на рудник "Трояново – север" по добив на лигнитни въглища, която е в пряка зависимост от нуждите на българската енергетика, достигането до хигиенната зона от 500 m на село Бели бряг се очаква да се случи след 2023 г., а за село Трояново – около 2035 г.

С жителите на с. Трояново и с. Бели бряг са правени срещи и обществени обсъждания по повод закупуване на УПИ (урегулиран поземлен имот – къщи) и изработване на ПУП (Подробен устройствен план). Първата среща в с. Бели бряг на ръководството на „Мини Марица - Изток" ЕАД с жителите на селото е още през 2008 г. На нея се запознават всички присъстващи с прогнозите на Дружеството за минните дейности и постепенното навлизане в териториите на землището и населеното място. Последва и среща в с. Трояново, със същия дневен ред.

Предвид развитието на минните дейности и предстоящото им навлизане в териториите на горепосочените села през 2009 г. е направено социологическо проучване от Агенция за социални и маркетингови проучвания „Афис" относно нагласите и намеренията на жителите по отношение на планираното преселване и съпътстващите мероприятия по изграждане на новите енергийни мощности в района.

Проучването бе с цел да подскаже и насочи ръководството на Дружеството за подхода и начина на действие при създадените обстоятелства. То показа, че перспективата за изселване се възприема като неизбежност и с очакване да бъдат овъзмездени отговорно и във максимална възможна степен.

През 2016 г. беше проведено второ социално-икономическо проучване и преброяване в с. Бели бряг. То беше началната стъпка в изготвянето на План за действие при преселване за същото село, съгласно изискванията, определени в Екологичната и социална политика на ЕБВР (Изискване относно изпълнението №5: Придобиване на земи, недоброволно преселване и икономическо изтласкване) и във връзка с проекта за подмяна на два роторни багера в Мини Марица-изток" ЕАД, съфинансиран от ЕБВР. Целта на проучването беше да се събере актуална информация за броя на жителите (собственици и наематели), живеещи в селото, както и тези, които живеят в друго населено място, но имат собственост в Бели бряг; да се актуализират данните за броя и вида на имотите и собствеността върху тях; да се видят нагласите и предпочитанията на хората, да се вземе тяхното мнение относно нуждите, притесненията и исканията им, свързани с процеса на преселване.

Придобиването на имоти в урбанизираните територии на горепосочените села започва през 2008 г., като от тогава до днес са закупените имоти, както следва:
- за с. Трояново – 167 жилищни имоти на обща стойност 3 185 225 лв;
- за с. Бели бряг - 147 жилищни имоти на обща стойност 2 937 112 лв
- за с. Бели бряг остава за закупуване - жилищни имоти, от които:
39 броя дворни места със сгради - частна собственост
17 броя дворни места без сгради - частна собственост
14 броя жилищни имоти общински и собственост на кооперации.

Всички сключени досега сделки за придобиване на УПИ са осъществени на доброволен принцип на принципа на съгласие между продавач и купувач.

„Мини Марица Изток" ЕАД, гр. Раднево временно е преустановено придобиването на дворни места и жилищни имоти в с. Трояново, община Раднево предвид достигането на минните работи в с. Трояново след 2035 г. и с оглед на намалените финансови постъпления на Дружеството, като е приоритизирано закупуването на УПИ в с. Бели бряг.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай