Епохата на нулеви и отрицателни лихви е изключително пагубна стратегия, каза финансистът
- Господин Хърсев, британският премиер Тереза Мей обяви, че Brexit означава и излизане на Великобритания от единния европейски пазар. Какви ще са последствията, ако това действително се случи?
- Върховният съд на Обединеното кралство еднозначно разпореди, че правителството няма право да предприема каквито и да е мерки по този въпрос, без да получи одобрението на парламента. Тоест органът, който ще вземе решение за това кога, как, при какви условия евентуално ще се случи това напускане на Великобритания от общия Европейски съюз, е съвсем друг - това е парламентът. Предстои да видим какво ще реши той. Честно казано, аз не се наемам да прогнозирам, не виждам някой да го прави в моменти, включително и самите англичани.
- Все пак, какви ще са последствията, ако това се случи наистина?
- Както забелязвате в момента в дрънкането на думи, всяка една от страните се репчи на останалите. Това се забеляза и при избирането на новия президент на САЩ. И китайци, и японци, и мексиканци, и въобще всички започват да се заканват един на друг. Не са сериозни тези неща. Не са факти. Кой какво говори сега, за да стресне другите, да ги предупреди, за съжаление се отразява негативно върху пазарите, но нищо не е факт, за да има смисъл да се коментира.
- Заговори се, че данъчната политика на новия президент на САЩ Доналд Тръмп, може да доведе до вдигане на лихвите на Федералния резерв (ФЕД). Това ще окаже ли влияние и на европейските централни банки?
- Тук стои един гигантски въпрос относно компетенциите на президента на САЩ изобщо да направи нещо по отношение на лихвите. Всъщност, единственото, което може да направи, е, когато изтече мандата на сегашния председател на борда на ФЕД - проф. Джанет Йелън, да предложи някой друг приемлив финансист. Но това ще стане в средата на мандата на действащия президент. Твърде много политика, твърде много плява в политиката, твърде много въздух има във всичките тези разсъждения. Лично аз се надявам да дойде краят на въпросната епоха на нулеви и отрицателни лихви. Това е изключително пагубна стратегия, която помага на банките да задържат сегашното си финансово положение. Но по никакъв начин не помага на създаването на здрава икономическа среда. Напротив, това е една изключително нездрава икономическа среда, която фаворизира губещите. Не само и не толкова президентът Тръмп, а екипът на цялата администрация, екипът от икономическите съветници на Тръмп, всички те са изявени и лично свързани с политиката на рейгономиката. Високата лихва, конкурентноспособните лихвени нива бяха едни от ключовите положения на политиката, водена от президента Рейгън. Предполагам, че президентът Тръмп ще ги възстанови и аз се надявам резултатът да е същият, какъвто видяхме и при президента Рейгън. А именно - това е времето на най-стабилен, устойчив растеж на американската икономика, и на цялата световна икономика.
- У нас падането на лихвите по кредитите и депозитите ще продължи ли и през 2017 г.?
- Що се отнася до кредитните лихви, според мен няма повече накъде да падат. Няма как цялата банкова система да върви към намаляване на лихвите по кредитите. Напротив, очаквам те постепенно да растат, което ще е и сигнал за увеличено търсене на кредити, резултат от ръста на икономиката, който очаквам да продължи със същите високи темпове, каквито България има през последните 2-3 години. Не мисля, че лихвите по депозитите ще влязат на отрицателна територия, но това също не може да се изключи. Ще започнат постепенно да растат и депозитните лихви, защото са откъснати от този щедър поток на пари, който Европейската централна банка излива в банките от еврозоната и което БНБ не може да прави. Най-вероятно ще се стигне и до едно състояние на откъсване на българския кредитен пазар от европейския и увеличаване на лихвите не само по кредитите, а и по депозитите.
- Завърна ли се доверието в банковата система след проведените стрес-тестове?
- Няма как да върнат доверието в банковата система, защото то никога не я е напускало. Връща се само нещо, което е било загубено. Доверието няма да се "върне", защото никога българската нация не е губила доверието в банковата система. Няма нито един месец, в който от кризата (2007-2008 г.) насам, да имаме намаление на депозитите.
- Банките са с рекордни печалби за 2016 г. На какво се дължи това?
- Дължи се на факта, че Европейската комисия и БНБ, действаща като усилвател, налагат върху банките една преса да образуват капиталови печалби. Това превръща банковата система в една преса, изстискваща печалби от банките и акумулираща капиталови буфери в самата банкова система. Тя няма нужда от това, доказаха го и проверките. Бюрокрациите си знаят едно - сигурното си е сигурно, давай да ги натискаме - повече капитал, повече капитал. Никой чиновник не са наказали за това, че е налагал по-строги изисквания върху контролираната от него система. А това какво причинява това нещо на икономиката, вече надхвърля перспективата на чиновническото мислене. Имам предвид не само наши чиновници, а и онези от ЕЦБ, от ЕК, от Европейския банков орган.
- Какви са прогнозите ви за ръста на икономиката през тази година?
- Икономическият ръст в България е много по-голям от този, който статистиката отчита, заради натрапената ни методика. След 5 години ще видите наистина какъв е бил ръстът през миналата година. Ако тръгнем да броим кой колко лъже в бюджетната статистика, статистиката на БВП, ще видите, че имаме много по-сериозно основание да подозираме западноевропейските страни в откровени лъжи и манипулации, отколкото България. Българските фирми са изключително отговорни в счетоводната си отчетност, за разлика от западноевропейските.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com