София
Държавата да спре да финансира ненужни специалности, от които в момента пазарът на труда няма нужда, поискаха от Българската стопанска камара.
Това е част от мерките за реформа в образованието, които специалистите предлагат. Според тях тази година отрасловите министерства и работодателите трябва да правят анализи какви кадри са необходими в бъдещите 5 години и държавата да дава заявка на университетите. По този начин най-вероятно няма да се финансират специалности като право, бизнес администрация и икономика, с които в момента пазарът е пренаселен, каза експертът от камарата Даниела Симидчиева. Ако те желаят да учат тези специалности, ще трябва да си платят.
В момента в страната има над 30 хиляди безработни висшисти, като една трета от тях са юристи и икономисти. В същото време има остър недостиг на инженери, а едва 20 на сто от студентите учат инженерни технически специалности. Заради липсата на квалифицирани кадри в тези области някои наши фирми дори планирали да изнесат производствата си в Турция.
Друго предложение на камарата е държавата да финансира и частните учебни заведения - предучилищни, средни и висши. Парите трябва да следват ученика, независимо какво училище ще избере той, каза Симидчиева. Един от вариантите това да стане е всеки ученик да получава ваучер с държавната субсидия, предвидена за него. Когато избере училище, държавата ще превежда парите към съответното школо.
Друго предложение е да се създаде електронен регистър за децата, които не посещават или отпадат от училище, а техните семейства да бъдат лишени от всички видове социални помощи.
Стела Стоянова
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com