До една година банковата система може да отпадне като открита тема по отношение на процеса на присъединяване на България към еврозоната. Това заяви управителят на БНБ Димитър Радев по време на 11-та годишна среща на бизнеса с правителството. Той посочи три групи задачи, които ще позволят това да се случи. Първата е осигуряването на ценова стабилност на лева и поддържане на стабилността на паричната система, което е и основната цел на централната банка. В края на 2016 г. международните валутни резерви на България са в размер на 47 млрд. лв., което означава над 160% покритие на валутния борд.
Втората задача е изграждане на финансова инфраструктура, която отговаря на стандартите на еврозоната – регулаторната рамка, платежна система, финансова статистика, счетоводство. „В момента нещата изглеждат добре, успяваме да поддържаме регулаторната рамка в унисон с европейските изисквания", обясни управителят на БНБ.
Третата задача е продължаване на реформите. „Постигнахме добър напредък и като управление, и като нормализиране на надзорната дейност. Ще се концентрираме върху това да направим цялата банкова система функционираща", коментира Димитър Радев.
Радев посочи, че банковата ни система е в много по-добра кондиция, отколкото през 2015 г., което има сериозни позитиви както за бизнеса, така и за перспективите за растеж през 2017 г. 18-месечният план за реформи и развитие на централната банка, чието изпълнение приключи през 2016 г., имаше силно дисциплиниращ ефект за банковата система, допълни Димитър Радев.
Конкретните резултати са основни три. Първият е начало на процес на възстановяване на кредитирането. Вторият е подобряване на финансовите резултати в банковия сектор, а като трети Димитър Радев посочи силния стимул за пазарна консолидация в сектора, давайки пример със сделката за придобиването на ОББ.
По думите на Димитър Радев банките са в процес на изпълнение на мерките, които централната банка предписа в резултат на прегледа на активите и стрес тестовете. Радев допълни, че очаква обективна оценка след мисията на Световната банка и Международния валутен фонд (МВФ) във връзка с Програмата за оценка на финансовия сектор в България. Министърът на финансите Владислав Горанов заяви, че програмата се изпълнява, но ще има изискване изпълнителната власт да създаде допълнителни механизми за действие при кризи. „Очаквам положителна оценка с препоръка от международните финансови институции да има фискални буфери за ликвидност от страна на правителството за реакция при кризи", заяви Горанов.
„С риск да се повторя, хората харчат днес толкова, колкото очакват да изкарат утре, и във всеки момент, в който политическата система създаде несигурност, потреблението и доверието в икономиката рязко ерозират", посочи още Горанов.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com